Elektriğin Hızı Nedir? Elektriğin Hızı Nasıl Hesaplanır?

0
Advertisement

Elektriğin hızı nedir? Elektiriğin hızı kavramının açıklaması ve elektrik Hızın hesaplanması hakkında bilgi, elektriğin hızı.

Elektrik Hızı

Kaynak : pixabay.com

ELEKTRİK HIZI, elektriğin bir iletken üzerinden yayılma hızı. İletken bir telden geçen elektriğin hızı, bir demiryolu treninin veya bir merminin hızı gibi hareketli cisimlerin hızlarıyla karşılaştırıldığında her durumda çok büyüktür; ama elektriğin hızı, bir gezegenin, bir demiryolu treninin veya bir merminin hızından daha fazla değildir, tüm durumlar için saniyede belirli bir mil sayısı sabit değildir; bir dizi nedene göre değişir ve o kadar ki, Wheatstone bakır telden geçen statik elektriğin hızını saniyede 288.000 mil olarak bulurken, 1858 Atlantik kablosunda saniyede 3.000 mil olduğu bulundu. Bir denizaltı kablosunun tam olarak bir leyden kavanozu gibi davrandığını, suyun dış kaplama görevi gördüğünü ve tıpkı bir leyden kavanozunun şarj olmasının ve boşalmasının zaman alması gibi, bu nedenle içinden keskin bir sinyalin gönderildiği bir kablo olduğunu gösterdi. Bir uç, sinyali diğer uçta aşağı yukarı uzun süre iletir; yani, “alıcı iğnenin sapması kademelidir, maksimuma ulaşır ve daha sonra aynı oranda dinlenmeye geri döner. Sir William Thomson, alıcı cihaz ne kadar hassas olursa, akımın kablonun alıcı ucundaki ilk görünümünün o kadar anlık olduğunu gösterdi.

Elektrik akımının gecikmesi için üç neden verir:

  • (1) Herhangi bir şekilde elektrifikasyon sürecine maruz kalan bir iletkende yük ve elektrik birikimi.
  • (2) Elektromanyetik indüksiyon veya elektromotor kuvvet, bir iletkende, bitişik iletkenlerdeki veya kendi uzunluğunun farklı bölümlerindeki elektrik akımlarının varyasyonları tarafından uyarılır.
  • (3) Bir katı içinden iletime direnci. Elektriğin hızını bulmak için ilk başarılı girişim, Wheatstone tarafından, ışığın hızını keşfetmek için Foucault tarafından çok başarılı bir şekilde kullanılan döner ayna (onun icadı) ile yapıldı.

Dünya devrenin bir parçasını oluşturduğunda bir volta akımının hızı, Amerika Birleşik Devletleri Sahil Araştırması tarafından saniyede ortalama 16.000 mil olarak belirlendi. Herhangi bir iletkenden geçen bir elektrik akımının hızı, iletkenin direncine bağlıdır, bu nedenle ekonomik uygulamada hız sorunu bir direnç sorunu haline gelir.

Endüktansların ve kapasitelerin ölçülmesi için elektrik sayaçlarının kullanılmasında, kullanılan akımın düzgün bir hıza sahip olması esastır. Bu, “hız regülatörü” olarak bilinen bir cihaz kullanılarak güvence altına alınır. Bu aletin çeşitli biçimleri kullanılmaktadır, ancak ilke, kısa devre yoluyla alan devresindeki dirençlerin tüm girişinde veya ortadan kaldırılmasında aynıdır. Sıfırın üstünde ve altında çeşitli sıcaklıklarda metallerin, camların, porselenlerin vb. direncine ilişkin kapsamlı veriler için.


Leave A Reply