Elvis Presley Kimdir? Rock’n Roll’un Kralı ve Müzik Efsanesinin Hayatı, Müzik Kariyeri ve Şarkıları

0
Advertisement

Elvis Presley’in hayatına ve müzik kariyerine dair detaylı bir bakış. Tupelo, Mississippi’de doğan Presley’in benzersiz müzik tarzı, sahne enerjisi, sinema kariyeri ve özel hayatı. Efsanevi sanatçının genç yaşta başlayan müzik tutkusu, Sun Records ile olan keşfi, ününe giden yolda attığı adımlar, askeri kariyeri ve müzikteki çığır açan etkisi. Elvis Presley’in ölümüne kadar geçen hayatı, müzik dünyasındaki mirası ve Graceland’da yatış yeri.

elvis presley

Elvis Presley, müziğin efsanevi isimlerinden biri olarak tarihe damgasını vurmuş, rock’n roll’un kralı olarak anılmış bir sanatçıdır. 8 Ocak 1935 tarihinde Tupelo, Mississippi’de dünyaya gelen Presley, müziğe olan tutkusu ve olağanüstü sahne performansları ile milyonlarca hayranın kalbini fethetmiştir.

Genç yaşlarda müziğe olan ilgisiyle dikkat çeken Elvis, 1950’lerin ortalarında müzik sahnesine hızlı bir giriş yaparak rock’n roll’un öncülerinden biri olmuştur. Sıra dışı sesi, enerjisi ve sahne şovlarıyla adını duyuran Presley, “Heartbreak Hotel,” “Jailhouse Rock,” ve “Hound Dog” gibi unutulmaz hitlerle müzik listelerini alt üst etmiştir.

Ancak Elvis Presley sadece müzikle sınırlı kalmamış, aynı zamanda sinema dünyasında da önemli bir kariyere sahiptir. Birçok filmde başrol oynayan Presley, sahne şovlarından tanıdığımız enerjisini sinema perdesine de başarıyla yansıtmıştır.

Elvis Presley, kariyeri boyunca müziğin yanı sıra kültürel etkisiyle de büyük bir iz bırakmış, gençlik kültürünü ve popüler müziği derinden etkileyen bir figür olmuştur. Ancak hayatının son dönemlerinde sağlık sorunları ve kişisel zorluklarla mücadele etmiş, 16 Ağustos 1977 tarihinde, sadece 42 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Advertisement

Elvis Presley’in müziği ve etkisi, onun ölümünden sonra bile hala canlılığını koruyarak, bir efsaneye dönüşmüştür. Bu yazıda, Elvis Presley’in hayatına, müziğine ve kültürel mirasına daha yakından bakacağız.

Elvis Presley nerde büyüdü?

Elvis Aaron Presley, 8 Ocak 1935’te Tupelo, Mississippi’de doğdu. Vernon ve Gladys Presley’in tek çocuğu oldu. Ailesi fakirdi ve babası zorlanıyordu. Bir süre Elvis ve annesi, büyükannesi ile birlikte yaşarken babası 8 ay hapis yattı. Büyürken, Elvis annesine çok yakın olan utangaç bir çocuktu.

Müziğe Başlaması

Genç yaşta insanlar, Elvis’in mükemmel bir sesinin olduğunu fark ettiler. On yaşındayken ilk şarkı söyleme performansını verdi. İlk gitarını da o yıl aldı. Elvis gitar çalmayı çok severdi. Nereye giderse gitsin, hatta okula bile götürürdü. Hiçbir zaman şarkı veya gitar dersleri almamış ve müzik eğitimi görmemiştir.

Memphis’e Taşınma

Elvis sekizinci sınıfındayken Elvis’in ailesi Memphis, Tennessee’ye taşındı. Memphis’te en sevdiği şeylerden biri de Charlie’nin kayıt dükkanına gidip müzik dinlemekti. Elvis de gitar çalmaya devam etti.

Sun Records

Memphis’de Sam Phillips adında bir adamın bulunduğu bir kayıt stüdyosu vardı. Elvis ilk olarak annesi için bir şarkı kaydetmek için Ağustos 1953’te bu stüdyoya gitti. Elvis, Sun Records tarafından, keşfedilmeyi beklerken, Sam Phillips, Elvis’e, birkaç şarkıyı kaydetmek için birkaç yerel müzisyen, gitarist Scotty Moore ve basçı Bill Black ile bir araya gelmesini önerdi. Elvis “That All Right” adlı şarkıyı söyleyerken kendi stilini de içine katıp dans ediyordu. Scotty ve Bill, de ona eşlik ediyordu. Sam Phillips oğlanların şarkılarını dinleyince şarkının hit olacağını anladı. Şarkıyı kaydetti ve üç gün sonra radyoda çaldı. Elvis yıldız olma yolunda ilerliyordu.

Ünlü Olması

“That All Right” çıktığında Elvis yerel kulüplerde çalmaya başladı ve hayranlar ediniyordu. Yakın zamanda Elvis, Scotty ve Bill, Midwest’in pek çok yerinde konser gerçekleştirdiler. 1955 yılında Elvis, RCA Records’la rekor bir anlaşma imzaladı. Elvis Presley albümü bir numaraya yükselerek, ilk numarasını “Heartbreak Hotel” ile vurdu. Elvis, Milton Berle Show, Ed Sullivan Show ve Steve Allen Show gibi çeşitli TV şovlarında rol aldı. Artık müzikteki en büyük yıldızlardan biriydi.

Advertisement

elvis presley

Benzersiz Bir Stil

Elvis, kendine özgü eşsiz bir müzik ve performans tarzına sahipti. Müziği country ve gospel müziğinin bir karışımıydı. Birçok kişiyi müziği ve dansıyla etkiliyordu. Elvis, müzik kariyerinin yanı sıra filmlerde de oynamaya başladı. İlk filmi 1956’da Love Me Tender idi. Aynı zamanda birincilik kazanan bu filmin jeneriğini seslendirdi. Sonraki 15 yıl boyunca, Jailhouse Rock, Blue Hawaii, Viva Las Vegas ve Double Trouble dahil olmak üzere 30’un üzerinde filmde rol aldı.

Askeri kariyeri

Elvis 1958 yılında orduya katıldı. Orduda iki yıl görev yaptı ve 1960 yılında ayrıldı. Bu süre zarfında Almanya 3. Zırhlı Birliğinin bir parçası olmuştur. Diğer askerler gibi maaş aldı, ancak aldığı parayı yardım derneğine bağışladı.

Sonraki Kariyeri

Elvis sonraları film yapmaya ve şarkı kaydetmeye devam etti. 60’ların ortalarında filmlere daha fazla zaman ayırdı ve müzik kariyeri yavaşladı. 1968’de büyük dönüşünü yaptı. 1969’da “From Elvis in Memphis” adlı albümündeki “Suspicious Minds” adlı bir şarkı bir numara oldu

Özel hayatı

Elvis, gelecekteki eşi Priscilla ile Almanya’daki ordudayken tanıştı. 1967’de evlenmeden önce yedi yıl birlikte oldular almışlardı. Elvis ve Priscilla’nın Lisa Marie adında bir kızı vardır.

Elvis Presley Mezarı

Elvis Presley Mezarı – Kaynak: commons.wikimedia.org

Ölümü

Elvis Presley, 16 Ağustos 1977’de kalp yetmezliği nedeniyle öldü. Sağlığı artan kilosu ve uyuşturucu kullanımından dolayı bozulmuştu. Graceland’a anne ve babasının mezarlarının yakınında gömüldü.


Leave A Reply