Emmanuel d’Alzon Kimdir?

0
Advertisement

Emmanuel d’Alzon kimdir? Fransız br din adamı olan Emmanuel d’Alzon hayatı ve yapmış oldukları ile ilgili kısaca bilgi veren sayfamız.

Emmanuel d’Alzon (d. 30 Ağustos 1810, Le Vigan – ö. 21 Kasım 1880, Nimes, Fransa), Asompsiyon (Meryem’in Göğe Çıkışı) Augustinusçuları (Asompsiyonistler) tarikatının kurucusu din adamı.
Emmanuel d'Alzon
Paris’teki Saint-Louis ve Stanislas din okullarında öğrenim gördükten sonra 1832’de Montpellier Din Okulu’na girdi. Eğitimini 1832’den sonra Roma’da sürdürdü ve 1834’te orada papaz oldu. Bir süre sonra da Nîmes piskoposluk kurulu üyeliğine ve piskopos yardımcılığına getirildi; bu görevlerini ölümüne değin ve dört ayrı piskoposun görev süresi boyunca sürdürdü.

1843’te Nimes’deki Asompsiyon Okulu’na atandı. 1845’te burada, eğitim vermek, misyonerlik ve toplumsal çalışmalar yapmak üzere Asompsiyon Augustinusçuları cemaatini kurdu. Cemaat, 1864’te papa tarafından onaylandı. Çalışmalarına yardımcı olacağı düşüncesiyle bir de kadınlar cemaati kuran Alzon’u, Papa IX. Pius tarikatın misyonerliğini yapacak bir kuruluş oluşturmak üzere 1863’te İstanbul’a gönderdi. 1869-70’te piskoposun ilahiyat danışmanı olarak Vatikan Konsili’ne katılan Alzon, papanın yanılmazlığı ilkesinin tanımlanmasında etkin rol oynadı. 1871’de, yoksul erkek çocuklara din eğitimi vermek üzere, Alumniates (Yetiştirme Kurumu) diye bilinen din okullarını kurmaya başladı.


Leave A Reply