Emmeline Pankhurst Kimdir?

0
Advertisement

Emmeline Pankhurst kimdir ve ne yapmıştır? Emmeline Pankhurst hayatı, biyografisi, kadın hakları için yaptıkları hakkında bilgi.

Emmeline Pankhurst Kimdir?

Emmeline Pankhurst; (d. 14 Temmuz 1858, Manchester – ö. 14 Haziran 1928, Londra, İngiltere), İngiliz kadın hakları savunucusudur. Kadınlara oy hakkı verilmesi için yürüttüğü 40 yıllık mücadelenin sonunda İngiltere’de kadınlar erkeklerle eşit oy hakkı elde etmişlerdir. Kızı Christabel Harriette Pankhurst de (1880-1958) kadınlara oy hakkı hareketinin önde gelen adlarındandı.

1879’da John Stuart Mill’in arkadaşı, hukukçu Richard Marsden Pankhurst’le evlendi. Kocası İngiltere’de kadınlara oy hakkı verilmesini öngören ilk yasa tasarısını (1860’ların sonları) ve evli kadınların mülkiyet haklarına ilişkin 1870 ve 1882 tarihli yasaları kaleme alan kişiydi. Pankhurst’ün kurduğu Kadınlara Oy Hakkı Birliği’nin yürüttüğü mücadele sonucunda evli kadınlar 1894’te yerel yönetim görevlilerinin seçiminde oy kullanma hakkını elde ettiler. 1895’ten sonra Manchester’da çeşitli belediye görevleri üstlenen Pankhurst, 1903’te Manchester’da Toplumsal ve Siyasal Kadın Birliği’ni (WSPU) kurarak, zamanının büyük bölümünü birlik çalışmalarına ayırmaya başladı. WSPU ilk kez 13 Ekim 1905’te, üyelerinden Christabel Pankhurst ve Annie Kenney’nin katıldıkları Liberal Parti toplantısından, kadınların oy hakkı konusunda açıklama istemeleri nedeniyle atılmaları, ardından polise saldırdıkları gerekçesiyle tutuklanmaları ve para cezası ödemeyi reddettikleri için cezaevine gönderilmeleri sonucunda ilk kez dikkatleri üzerine çekti.

Emmeline Pankhurst 1906’dan sonra WSPU’nun etkinliklerini Londra’dan yönetmeye başladı. Liberal hükümeti kadınların oy hakkını elde etmesinin önündeki başlıca engel olarak gördüğünden seçimlerde bu partinin adaylarına karşı etkin kampanyalar yürüttü. Yandaşları ise hükümet toplantılarını engelleyici eylemler düzenledi. 1908-09 yıllarında üç kez tutuklanan Pankhurst, 1910’da geçici olarak ara verdiği eylemlerine, kadınlara oy hakkıyla ilgili “uzlaşma” niteliğindeki bir yasa tasarısının hükümet tarafından engellenmesi üzerine yeniden başladı. Temmuz 1912’den sonra WSPU’nun eylemlerinin şiddet yanı ağır basmaya başladı. Özellikle komplo suçundan hakkında tutuklama kararı çıkınca Paris’e kaçan kızı Christabel Pankhurst’ün yönlendirdiği kundaklama eylemleri büyük yankı uyandırdı. Bu arada Emmeline Pankhurst de bir yıl içinde 12 kez tutuklanarak toplam 30 gün hapis yattı. 1914’te I. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine, Christabel’le birlikte oy hakkı kampanyasına son verdiğini açıkladı ve hükümet kadınlara oy hakkı mücadelesi sırasında hapse girmiş bütün tutukluları serbest bıraktı.

Kadınlara oy hakkı konusunda konferanslar vermek üzere üç kez ABD’ye giden Pankhurst, savaş sırasında yaptığı ABD, Kanada ve Rusya gezilerinde kadınları fabrikalarda çalışmaya teşvik etti. Savaştan sonra bir süre ABD, Kanada ve Bermuda’da yaşadı. 1926’da İngiltere’ye dönüşünde Muhafazakâr Parti tarafından Londra’nın doğusundaki bir seçim bölgesinden aday gösterildiyse de seçimlerden önce sağlığı bozuldu. Kadınlara erkeklerle eşit oy hakkı tanıyan 1928 tarihli Temsil Yasası ölümünden birkaç hafta önce parlamentodan geçti.

Advertisement

Pankhurst’ün otobiyografisi My Own Story (Öyküm) 1914’te, kızlarından Sylvia Pankhurst’ün yazdığı The Life of Emmeline Pankhurst (Emmeline Pankhurst’ün Yaşamı) ise 1935’te yayımlandı.


Leave A Reply