Eris Cüce Gezegeninin Özellikleri, Eris’in Keşfi ve Hakkında Bilinen Her Şey

0
Advertisement

Cüce gezegenlerden Eris’in özellikleri nerededir? Eris’in boyutu, konumu, keşfi ve uydusu nedir? Eris hakkında bilinen her şey.

Eris, Neptün’ün yörüngesinin ötesinde bulunan en uzak cüce gezegendir. 2005 yılında keşfedildi ve başlangıçta bir gezegen olarak sınıflandırıldı. Keşfedilen en büyük ikinci cüce gezegendir ve hem ona hem de Pluto’nun gezegenlerden cüce gezegenlere indirilmesine yol açtı.

Eris Cüce Gezegeni

Önemli Gerçekler ve Özet

 • 2005 yılında Mike Brown liderliğindeki bir gökbilimci ekibi tarafından keşfedildi ve Makemake ile aynı gün ve Haumea’dan iki gün sonra ilan edildi.
 • Güneş’ten en uzakta keşfedilen cüce gezegendir ve beş cüce gezegenin en büyük kütlesine sahiptir.
 • Ekip tarafından Xena olarak adlandırıldı ve daha sonra eski Yunan anlaşmazlık ve çekişme tanrıçasından sonra Eris olarak adlandırıldı. İsim, Eris bir gezegenin tanımı hakkında bilimsel bir tartışmanın merkezinde kaldığı için uyuyor. Ayrıca Plüton’un bir gezegenden cüce bir gezegene indirgenmesine de yol açtı.
 • Neredeyse Plüton kadar büyük ikinci en büyük cüce gezegendir. Plüton hala bir gezegen olarak kabul edildiğinde ve Eris keşfedildiğinde, Güneş Sisteminin 10. gezegeni olarak kabul edildi.
 • Plüton’dan biraz daha küçük olmasına rağmen, Plüton’un kütlesini yaklaşık % 28 oranında aşıyor.
 • Güneşten ortalama 68 AU uzaklığa sahiptir. Eris sürekli takip edildiği için gerçek mesafesi çevrimiçi olarak kontrol edilebilir.
 • Görünür büyüklüğü 18.7, amatör teleskoplar tarafından algılanabilecek kadar parlak hale getiriyor.
 • Halkaları yoktur, manyetosferiyle ilgili hiçbir şey bilinmemektedir, ancak kanunsuzluğun iblis tanrıçası ve Eris’in, Dysnomia adında bir uydusu vardır.
 • Eris’in Güneş etrafında bir yolculuk yapması yaklaşık 558 Dünya yılını alır. Güneş’in etrafında dönerken, her 25.9 saatte bir kendi etrafında dönüş yapar.
 • Eris’in yörüngesinin düzlemi, Güneş Sistemi gezegenlerinin düzleminin oldukça dışındadır ve Kuiper Kuşağı’nın çok ötesine, dolayısıyla dağınık disk adı verilen bir bölgede bulunan Neptün’ün yörüngesinin ötesine uzanır.
 • Plüton gibi, Dünya’nın ayından biraz daha küçük. Yaklaşık 722 mil veya 1.163 kilometre yarıçapına, dolayısıyla Dünya’nın yarıçapının 1 / 5’ine sahiptir.

Mike Brown’ın ekibi tarafından 2003 yılında çekilmiş görüntüleri analiz ederken keşfedildi. Bu keşif 2005 yılında kamuoyuna duyuruldu ve Eris’in Plüton’dan daha büyük olduğu düşünüldüğü için sorunlara yol açarak bilim camiasında tartışmaya neden oldu. Uluslararası Astronomi Birliği’nin 2006 yılında bir gezegenin tanımını netleştirme kararı aldı. Şimdi hem Pluto hem de Eris’e cüce gezegenler deniyor.

Oluşumu

Eris, Kuiper Kuşağı adı verilen Neptün’ün yörüngesinin ötesinde disk benzeri bir bölgede yörüngede dönen bir grup nesnenin üyesidir. Yine de Eris, bundan daha da ileride yörüngede dönen tek cüce gezegendir.

Bu uzak diyar, Güneş Sistemimizin tarihinin başlarında yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluşan binlerce minyatür buzlu dünyayla doludur.

Advertisement

Mesafe, Boyut ve Kütle

Eris, güneşten yaklaşık 68 AU ve şu anda Dünya’dan yaklaşık 95.1 AU uzakta. Işığın Eris’ten bize ulaşması yaklaşık 13 saat sürer. Bu istatistikler sürekli değişir, ancak Eris sürekli izlendiğinden çevrimiçi olarak doğrulanabilir. Eris’in yarıçapı yaklaşık 722 mil veya 1.163 kilometredir ve bu nedenle Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 1 / 5’i kadardır. Plüton gibi, ayımızdan biraz daha küçük. Yaklaşık 2.326 kilometre veya 1.445 mil çapında bir çapa sahiptir.

Plüton’dan biraz daha küçüktür, ancak Eris yaklaşık % 27 daha masif ve daha yoğundur. Bununla birlikte, New Horizons görevinin yeni sonuçları, Pluto’nun hacminin biraz daha küçük olmadığını, aslında Eris’ten biraz daha büyük olduğunu ortaya çıkardı. Bu yeni bilgilerle Eris, hacimce güneşin yörüngesinde döndüğü bilinen en büyük onuncu nesne olarak yerleştirildi, ancak kütle olarak en büyük dokuzuncu olmaya devam ediyor.

eris

Yörünge ve Dönme

Eris’in Güneş etrafında bir yolculuk yapması yaklaşık 558 Dünya yılını alır. Güneş’in etrafında dönerken, her 25.9 saatte bir dönüş yapar. Güneşten maksimum uzaklığı veya aphelionu yaklaşık 97.65 AU iken en yakın veya günberi yaklaşık 37.91 AU’dur.

Bu, 1977 yılı civarında günberi noktasına geldi ve 2256 yılında günberisine ulaşacak. Yörünge modeli oldukça eksantrik olarak sınıflandırılabilir. Yörüngesi, Neptün’ün yörüngesiyle doğrudan etkileşimden kaçınır, onu asla geçmez. Eris’in yörüngesi oldukça eğimlidir ve ekliptiğe yaklaşık 44 derecelik bir açıyla eğimlidir. Yaklaşık 800 yıl içinde Eris’in Güneş’e Plüton’dan en azından bir süre daha yakın olacağı tahmin ediliyor.

Yapı, Yüzey ve Atmosfer

Eris, Satürn’ün altıncı en büyük uydusu Enceladus haricinde Güneş Sistemindeki diğer tüm büyük cisimlerden daha yüksek olan bir beyazlığa sahip. Beyazlık (aklık derecesinin) yüksek olmasının sebebinin, Eris’in eksantrik yörüngesi onu yaklaştırırken ve babası Güneş’ten uzaklaşırken sıcaklık dalgalanmaları nedeniyle yenilenen yüzey buzlarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Advertisement

2.52 ± 0.07 g / cm3 yoğunluğa sahip olduğu için büyük ölçüde kayalık malzemelerden oluştuğu düşünülmektedir. Radyoaktif bozunma yoluyla dahili ısıtma, Eris’in manto-çekirdek sınırında bir iç sıvı su okyanusuna sahip olabileceğini gösteriyor.

Metan buzunun varlığı, yüzeyinin Plüton ve Neptün’ün en büyük uydusu Triton’a çok benzediğini gösteriyor. Eksantrik yörüngesi de yüzey sıcaklığını yaklaşık -243,2 ile -217,2 ° C arasında yapan faktörlerden biridir. Plüton ve Triton’un yüzeylerinde kırmızımsı kısımlar olmasına rağmen, Eris neredeyse beyaz görünüyor.

Eris, Güneş’ten sonra Pluto’dan yaklaşık üç kat daha uzaktadır. Metan son derece uçucu olduğu için varlığı, ya Eris’in her zaman Güneş Sistemi’nin metan buzunun kalması için yeterince soğuk olduğu uzak mesafelerde ikamet ettiğini ya da gök cisiminin, bu gazları doldurmak için bir iç metan kaynağına sahip olduğunu gösterir.

eris uydusu

Uydular

Eris’in bilinen bir uydusu var, 2005 yılında keşfedilen ve tanrıça Eris’in kızının adını taşıyan Dysnomia adlı bir uydu.

Keşfedildiği zaman, Eris hala bir TV şovundaki savaşçı bir prensesin adını taşıyan Xena takma adını taşıyordu. Prenseslerin yardımcısına Gabrielle adı verildi ve bu nedenle uyduya yardımcının adı verildi. Ancak, Uluslararası Astronomi Birliği resmen cüce gezegen Eris adını vermeye karar verdiğinden, uydusunun adı da değiştirilmek zorunda kaldı ve bu nedenle Dysnomia adını aldı.

Dysnomia

Dysnomia, bir cüce gezegenin bilinen en büyük ikinci uydusudur. İlk sırada Pluto’nun uydusu Charon yer alır. Hawaii’deki uyarlanabilir optik ekibi, yeni görevlendirilen bir lazer kılavuz yıldız uyarlamalı optik sistemi kullanarak gözlemler yaptıktan sonra keşfedildi. Bir çarpışmadan sonra oluştuğuna inanılıyor.

Tamamen buzdan yapıldığı tahmin ediliyor. Yaklaşık 700 +/- 115 km’lik bir çapa, 0.04 + 0.02 / -0.01’lik bir albedoya (aklık derecesi) ve 37.460 kilometre veya 23.276 millik bir yarı ana eksene sahiptir. Neredeyse dairesel yörüngesi yaklaşık 16 gün sürer. Spektrum analizi, Eris’ten çok farklı, çok koyu renkli bir yüzeye sahip olduğunu göstermektedir.

Yaşam

Aşırı soğuk havalar nedeniyle, orada yaşamın olması pek olası görünmüyor.

Eris için gelecek planları

Jüpiter’in yerçekimi yardımını kullanarak Eris’e ulaşmak yaklaşık 24 yıl sürebilir. Pluto görevi başarılı olduğundan, Kuiper kuşağını daha derinlemesine keşfetmek için takip görevlerine yönelik çok sayıda çalışma ortaya çıktı, Eris adaylar arasında değerlendirildi. Ancak henüz gerçekleşeceği belirtilen net bir görev yok.

Advertisement


Leave A Reply