Esansiyel Amino Asitler Nelerdir? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Esansiyel amino asitler nelerdir? Esansiyel amino asitlerin insan vücudundaki görevleri nedir, ne işe yararlar, hakkında bilgi.

Esansiyel Amino Asitler Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Esansiyel bir amino asit, vazgeçilmez bir amino asit olarak da adlandırılabilir. Bu, vücudun kendi başına sentezleyemediği bir amino asittir, bu nedenle diyetten elde edilmesi gerekir. Her organizmanın kendi fizyolojisine sahip olması nedeniyle, temel amino asitlerin listesi insanlar için diğer organizmalardan farklıdır.

İnsanlarda Amino Asitlerin Rolü

Amino asitler kaslarımızı, dokularımızı, organlarımızı ve bezlerimizi oluşturmak için gerekli olan proteinlerin yapı taşlarıdır.

Ayrıca insan metabolizmasını destekler, kalbi korur ve vücudumuzun yaraları iyileştirmesini ve dokuları onarmasını mümkün kılar. Amino asitler ayrıca yiyecekleri parçalamak ve atıkları vücudumuzdan çıkarmak için de gereklidir.

***Triptofan ve tirozin, nörotransmiterler üreten amino asitlerdir. Triptofan ruh düzenleyici kimyasal serotonini üretir ve uykunuzu getirebilir. Tirozin, norepinefrin ve adrenalin üretimi için esastır ve daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Advertisement

***Amino asit arginin, kan basıncını düşüren ve kalbin korunmasına yardımcı olan nitrik oksit üretimi için esastır.

***Histidin, kırmızı kan hücreleri ve sağlıklı sinirler üretmek için gereken enzimleri yapar.

***Tirosin, tiroid hormonlarının üretiminde kullanılır.

***Metiyonin, DNA ve nörotransmiterlerin metabolizması için gerekli olan SAMe adında bir kimyasal yapar.

Beslenme ve Esansiyel Amino Asitler

Vücut tarafından üretilemediklerinden, esansiyel amino asitler herkesin beslenmesinin bir parçası olmalıdır.

Her gün boyunca, histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin içeren yiyecekleri yemek iyi bir fikirdir.

Advertisement

Gün boyunca yeterli miktarda amino asit tükettiğinizden emin olmak için çeşitli proteinleri yiyebilirsiniz. Tavsiye edilen protein miktarı kadınlar için günlük 46 gram, erkekler için 56 gramdır.

Şartlı Esansiyel Amino Asitler

Tüm insanlar için esansiyel amino asitler histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valindir. Bazı diğer amino asitler şartlı olarak esansiyel amino asitlerdir, yani büyümenin bazı aşamalarında veya onları genetik veya tıbbi bir durumdan dolayı sentezleyemeyen bazı insanlar için gereklidir.

Temel amino asitlere ek olarak, bebekler ve büyüyen çocuklar da arginin, sistein ve tirosine ihtiyaç duyarlar. Fenilketonüri (PKU) olan kişilerde tirozin gerekir ve ayrıca fenilalanin alımlarını sınırlamaları gerekir. Bazı popülasyonlarda arginin, sistein, glisin, glutamin, histidin, prolin, serin ve tirozin gerekir çünkü bunlar sentezlenemez veya metabolizma ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar azdır.


Leave A Reply