Esrarlı Ada Kitap Özeti, Jules Verne, Karakterler, Kitap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Jules Verne’in macera romanı Esrarlı Ada konusu nedir? Esrarlı Ada kitap özeti ve karakterleri, kitap hakkında bilgi.

Esrarlı Ada

Esrarlı Ada, Jules Verne tarafından 1 Ocak 1874’ten (cilt 19, sayı 217) 15 Aralık 1875’e (cilt 22, sayı 264) kadar Magasin d’Education et de Récréation’da (Illustration and Recreation Magazine) yayınlanan bir romandır. Birçok kişi tarafından başyapıtı olarak kabul edilir.

esrarlı ada

Kitabın Özeti:

Amerikan İç Savaşı sırasında, beş Kuzeyli savaş esiri, Richmond, Virginia Kuşatması sırasında hidrojen dolu bir gözlem balonunu kaçırarak kaçar. Kaçaklar, Birlik ordusunda bir demiryolu mühendisi olan Cyrus Smith; eski kölesi ve sadık takipçisi Neb; Bonadventure Pencroff, bir denizci; himayesindeki ve evlatlık oğlu Harbert Brown; ve gazeteci Gedéon Spilett ile Cyrus’un köpeği “Top” dır.

Birkaç gün boyunca büyük bir fırtınada uçtuktan sonra grup, 34°57’G 150°30’W (Güney Pasifik Okyanusu/Asya: Okyanus tarafı) olarak tanımlanan uçuruma bağlı, volkanik, bilinmeyen bir adaya zorunlu iniş yapar. Ada, Yeni Zelanda’nın yaklaşık 2.500 kilometre (1.600 mil) doğusundadır. Abraham Lincoln’ün onuruna buraya “Lincoln Adası” adını verdiler. Beşli, parlak mühendis Smith’in bilgisi ile adada ateş, çanak çömlek, tuğla, nitrogliserin, demir, elektrikli telgraf, “Granit Ev” adı verilen kayalık bir uçurumun içinde bir mağara ev ve hatta “Bonadventure” adını verdikleri denize uygun bir gemi yaparak hayatta kalmayı başarır.

Adada kaldıkları süre boyunca, grup kötü hava koşullarına dayanır ve adını Jup olarak kısalttıkları, Jüpiter isimli bir orangutanı evcilleştirir. Cyrus’un balondan düştükten sonra hayatta kalmasından, Top’un bir dugong’dan gizemli bir şekilde kurtarılmasından, bir kutu ekipmanın (silahlar ve mühimmat, aletler) ortaya çıkmasından sorumlu görünmeyen ve açıklanamayan olaylara sebep olan bir gizem vardır adada.

Advertisement

Grup, bir şişede, onları yakındaki Tabor Adası’nda Tom Ayrton’dan başkası olmayan bir kazazedeyi kurtarmaya yönlendiren bir mesaj bulur. Lincoln Adası’na dönüş yolculuğunda, bir fırtınada yollarını kaybederler, ancak gizemli bir ateş feneri tarafından rotalarına geri yönlendirilirler.

esrarlı ada

Kaynak: wikipedia.org

Ayrton’ın eski arkadaşları tesadüfen Lincoln Adası’na gelir ve inlerine girmeye çalışır. Kahramanlarla biraz kavga ettikten sonra, korsan gemisi bir patlama ile gizemli bir şekilde yok edilir. Korsanlardan altısı hayatta kalır ve Ayrton’ı kaçırır. Kolonistler onu aramaya gittiğinde, korsanlar Harbert’ı vurarak onu ciddi şekilde yaralar. Harbert, ölümü kıl payı kurtularak hayatta kalır. Sömürgeciler ilk başta Ayrton’ın öldürüldüğünü varsayarlar, ancak daha sonra onun anında öldürülmediğine dair kanıtlar bulurlar. Kolonistler, Harbert tamamen iyileşmeden önce aceleyle Granite Ev’e dönmeye çalıştıklarında, Harbert sıtmaya yakalanır, ancak bir kutu kinin sülfat tarafından kurtarılır ve bu, Granite Ev’deki masada gizemli bir şekilde belirir. Harbert iyileştikten sonra, Ayrton’u kurtarmaya ve korsanları yok etmeye çalışırlar. Ayrton’ı ağılda bulurlar ve korsanlar ölüdür, her birinin üzerinde küçük bir kırmızı nokta dışında görünür bir yara yoktur.

Adanın Kaptan Nemo’nun sığınağı ve Nautilus’un ana limanı olduğu ortaya çıkar. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah‘ın sonunda Girdap’tan kaçan Nautilus, Nemo hariç tüm mürettebatı ölene kadar dünya okyanuslarını dolaşmıştır. Artık yaşlı bir adam olan Nemo, Nautilus’u Lincoln Adası’ndaki gizli limanına geri getirmiştir. Nemo, yerleşimcilerin gizemli velinimetidir, onlara ekipman kutusunu sağlayan, Ayrton’u açığa çıkaran mesajı gönderen, korsan gemisini yok eden torpidoyu yerleştiren ve korsanları bir “elektrikli silah” ile öldüren O’dur. Ölüm döşeğinde, Kaptan Nemo, o zamanlar bağımsız olan Bundelkund topraklarından bir raja’nın oğlu ve Hintli kahraman Tippu-Sahib’in yeğeni olan kayıp Hint Prensi Dakkar olarak gerçek kimliğini açıklar. 1857’deki başarısız Hint İsyanı’na katıldıktan sonra, Prens Dakkar yirmi yurttaşıyla birlikte ıssız bir adaya kaçmış ve Nautilus’un inşasına başlamıştır ve yeni “Kaptan Nemo” adını almıştır. Nemo ölmeden önce onlara hatıra olarak bir kutu elmas ve inci verir. Nemo’nun son sözleri “Tanrı ve ülkem!” olur (“Bağımsızlık!”, Verne’in orijinal el yazmasında). Nautilus suya düşer ve Kaptan Nemo’nun mezarı olarak hizmet eder.

Daha sonra, adanın merkezi yanardağı patlayarak adayı yok eder. Jup orangutan yerdeki bir çatlağa düşer ve ölür. Nemo’nun patlaması konusunda önceden uyarılan kolonistler, adanın deniz seviyesinden kalan son parçasına sığınırlar. Ayrton’u kurtarmaya gelen Duncan gemisi tarafından kurtarılırlar, ancak Nemo’nun daha önce Tabor Adası’na bıraktığı bir mesaj tarafından yönlendirilirler. Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra Iowa’da Nemo’nun hediyeleriyle finanse edilen yeni bir koloni kurarlar.

Karakterler

  • Cyrus Smith: Amerikalı mühendis, kazazedelerin doğal patronu olur.
  • Pencroft: Mesleği denizciydi, kaptanının oğlu Herbert’ten sorumluydu.
  • Gideon Spillet: gazeteci.
  • Herbert: genç, Pencroff’un kaptanının oğlu.
  • Neb: Smith tarafından azat edilmiş ve onun hizmetinde olan eski siyah köle.
  • Nemo: Nautilus’un Kaptanı.
  • Ayrton: bir adacıkla sınırlı, kaçan mahkum.
  • Top: Cyrus Smith’in köpeği.
  • Jüpiter: “Jup” olarak kısaltılır, yakalamayı ve eğitmeyi başardıkları bir orangutandır.


Leave A Reply