Denizler Altında Yirmi Bin Fersah Kitap Özeti, Jules Verne (Hakkında Bilgi)

0

Jules Verne’in macera romanı Denizler Altında Yirmi Bin Fersah konusu nedir? Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitap özeti ve karakterleri, hakkında bilgi.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Fransız yazar Jules Verne’in bilim kurgu macera romanıdır. İlk olarak 1869’da Vingt mille lieues sous les mers başlığı altında ve daha sonra 1870’de kitap olarak yayınlandı. 1873’te ilk İngilizce çevirisi yayınlandı. Kitap, yayınlandığı sırada büyük beğeni topladı ve Verne’in birkaç başarılı romanından biriydi. Diğerleri arasında Dünyanın Merkezine Yolculuk, Dünya’dan Ay’a ve Seksen Günde Devri Alem – hepsi aynı zamanda bilim kurgu ve macera türlerindedir. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, diğer romanlarıyla birlikte Verne’e büyük bir zenginlik ve ün kazandırdı. 1954’te Walt Disney tarafından üretilen oldukça başarılı bir versiyonu da dahil olmak üzere, kitabın 20. yüzyılda birçok film uyarlaması yapıldı. Kitap bir edebiyat klasiği olmaya devam ediyor ve dünyanın en çok çevrilen kurgu eserlerinden biridir.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Kitabın Özeti

Fransız Pierre Aronnax, doğa tarihi profesörü ve sadık hizmetkarı Conseil, Abraham Lincoln’de Komutan Farragut ve ekibine katılır. Görevleri, dünya çapında gemilere saldıran dev bir deniz canavarını bulmak ve yok etmektir. Abraham Lincoln yakın takipteyken yaratıkla çarpışır ve Profesör Aronnax’ı suya gönderir. Conseil onu kurtarmak için atlar. Yaratığa tutunarak, aynı zamanda Abraham Lincoln’de bulunan Kanadalı zıpkıncı Ned Land’i bulurlar. Üç adam, canavarın yaşayan bir yaratık olmadığını, demirden yapılmış bir denizaltı olduğunu anlar. Su altına inmeden önce geminin dış duvarlarına vurduktan sonra kısa sürede içeri girerler.

Gemiye girdikten sonra, adamlar bir kamaraya alınır ve burada geminin komutanı Kaptan Nemo ile tanıştırılmadan önce beklemeleri sağlanır. Kaptan Nemo onlara mahkum olduklarını söyler, ancak Nautilus adlı bir dalgıç gemisi olan gemisinin etrafında istediklerini yapmakta özgürler. Bu gemi bir sırdır ve onların gitmesine izin vermek, onun ortaya çıkması riskini taşır. Kaptan Nemo daha sonra Profesör Aronnax’a bir ileri mühendislik ve tasarım harikası olan Nautilus’u gezdirir. Elektrikle çalışıyor, büyük hızlarda ve derinliklerde hareket ediyordur. Kaptan Nemo, yiyecek, yakıt ve diğer kaynakların hepsinin denizden geldiğini açıklar.

Profesör Aronnax, Ned ve Conseil, Kaptan Nemo ile su altındaki dünyayı keşfederek yolculuklarına başlarlar. Onlarca farklı deniz canlısı ve bitki görürler ve Kaptan Nemo tarafından geliştirilen gelişmiş bir dalış aparatı ile denizaltı gezilerine çıkarlar. Böyle bir gezide Kaptan Nemo, Profesör Aronnax’ı kayıp medeniyet Atlantis’e götürür ve ona denizin dibindeki antik kalıntıları gösterir. Diğerinde, Kaptan Nemo mütevazi bir inci dalgıcını köpekbalıklarından kurtarır ve yabancıya bir torba inci hediye eder. Nemo, Profesör Aronnax’a her zaman özdeşleştiği ezilenlerin yanında olduğunu söyler. Ayrıca, Kaptan Nemo’nun kendi adına iddia ettiği Güney Kutbu’na bile ulaşarak dünyanın en uzak noktalarını keşfederler. Profesör Aronnax, kendisini tutsak edene hayranlık ve saygı duyar ve yeraltı ortamıyla ilgili çalışmalarını genişletir.

Bununla birlikte, Profesör Aronnax, özellikle Ned özgürlüğünü yeniden kazanma konusunda endişeli olduğu için, mahkumlar olarak durumlarının sürdürülemez olduğunu biliyordur. Ayrıca Kaptan Nemo’nun geçmişinin gizemini çözmeye de heveslidirler, özellikle de Profesör Aronnax, Ned ve Conseil’e ilaç verip geceyi bir kabinde kilitli geçirmek zorunda kalıp sonra ölümcül şekilde yaralanan bir mürettebatı incelemek zorunda kaldıktan sonra. Seyahat ederken Nemo daha sessiz ve içine kapanık hale gelir, keşif sınırlarını zorlamaya ve intikam aramaya giderek daha fazla takıntılı hale gelir. Düzinelerce kakalot ya da ispermeçet balinasını katleder ve bu da ona, bu zavallı avcılık biçimini düşünen Ned’in daha da öfkelenmesine neden oluyor. Antarktika’dan dönüş gezilerinde, Nautilus su altı buzunda sıkışıp kaldığında hepsi neredeyse boğuluyordur. Daha sonra, mürettebattan birini öldüren dev kümeslerle veya ahtapotlarla savaşırlar.

Kaptan Nemo’nun karanlık dönüşü sonucunda Profesör Aronnax onu farklı bir ışıkta görür. Toprak için nostalji hissediyor ve Ned’in kaçma arzusuyla daha derinden empati kurar. Kaptan Nemo onlara saldıran bir gemiyi acımasızca batırdığında, Profesör Aronnax bir zamanlar saygı duyduğu adamın nefrete yenik düştüğünü görür. Nautilus şiddetli bir girdaba yaklaşırken, Profesör Aronnax, Ned ve Conseil gemiye bağlı küçük tekneye kaçarlar. Nautilus, Kaptan Nemo’nun öfkesinin bir yansıması olarak girdaba çekilirken, küçük tekne tehlikeden kurtulur ve üç adam güvenli bir şekilde karaya varır ve sonunda özgürlüklerini kazanır. Kaptan Nemo’nun kaderi bilinmezken, Profesör Aronnax, nefretinin bilgi arayışı ve denizin derinliklerini keşfetme ve anlama arzusuyla fethedildiğini umuyor.


Leave A Reply