Ezop (Aisopos) Kimdir? Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgiler ve Örnek Bir Ezop Masalı

9
Advertisement

Ezop Kimdir? Ezop (Aisopos), antik Yunan masal yazarıdır. Hayatı ve eserleri hakkında bilgi veren bir yazıda, Ezop’un masal anlatıcısı olduğu, hayvan karakterlerle ahlaki dersler verdiği ve en ünlü eserlerinden biri olan “Kurt ile Kuzu” masalından bir örnek sunulabilir.

Aisopos (Ezop)

AISOPOS [Ezop] (M.Ö. 620-560), Eski Yunan yazarlarındandır. Genel olarak öğretici, eğitici bir gayeyle yazılmış hayvan masalları o günden çağımıza kadar gelmiştir. Doğum yeri belli değildir, doğum, ölüm tarihleri de tahminidir. (Aisopos adı bu kelimenin Fransızcadaki şekli olan Aesop‘tan dolayı eskiden dilimizde Ezop olarak tanınmıştır.)

Ezop, Samos’lu (Susam Adalı) İadmon’un kölesiydi. Sonradan Delphililer tarafından feci bir şekilde öldürülmüştür. Şehirde çıkan bir veba salgını, Aisopos’un öldürülmesinin sebebi olarak gösterilmektedir. Ancak, Herodotus, tarihinde onun ölüm sebebini kaydetmez. Aisopos’un hayatına feci bir ölümle son verildiği hususunda bütün yazarlar aynı fikirde olmakla beraber, sebebi hakkında çeşitli iddialar vardır. Peisistratus’un saltanatı zamanında Atina’ya geldiği, vatandaşlarını bu ‘hükümdarı değiştirmeye kışkırtmak için «Kral Arayan Kurbağalar» masalını söylediği rivayet edilir. Sonraları Atinalılar onun bir heykelini dikmişlerdir, ancak, bu heykelin Aisopos’un vücut yapısındaki şekilsizliği de belirtmesi şiddetli tartışmalara yol açmıştır.

Aisopos’un hayatının karanlıklar içinde olduğunu kabul etmek gerekir. O kadar ki bazı yazarlar böyle bir kimsenin yaşadığını bile kabul etmezler. Aisopos’un söylediği masalları kendisinin kaleme almadığı sanılmaktadır. Phalerum’lu Demetrius (M.Ö. 345-283) Aisopos’un masallarını on ciltte toplamış, fakat bu eser sonradan kaybolmuştur. O tarihten sonra Aisopos Masalları birçok defa toplanmış, basılmış, Latinceye çevrilmiştir.

Aisopos Masalları da, bizdeki Nasrettin Hoca Masalları gibi, halk arasında geniş ölçüde yayılmış, kendisine ait olmayanlar bile ona yakıştırılmıştır. Bu masallar son derece kısa ve özlüdür. Sokrates cezaevindeyken bu masalları nazım halinde yazmaya çalışmıştır. Daha sonra Babrius nazım haline girmiştir. Aisopos tarzında masal yazma geleneğini Fransada La Fontaine devam ettirmiştir. La Fontaine’den sonra Florian da ,aynı tarzda manzumeler yazmıştır.

Advertisement

Ezop Hakkında İlginç Bilgiler

İşte Ezop hakkında ilginç bazı bilgiler:

  1. Ezop’un hayatı hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. O, Antik Yunan’da yaşadığı düşünülen bir masal anlatıcısıdır ve yaşadığı dönemde çok ünlü olmuştur.
  2. Ezop’un masalları, genellikle hayvan karakterler üzerinden ahlaki ve toplumsal dersler verir. Bu masallar, insan doğası, adalet, dürüstlük gibi konuları ele alır.
  3. Ezop masalları, birçok kültürde popülerlik kazanmış ve farklı dillerde çeşitli versiyonları bulunmaktadır. Ezop’un eserleri, zamanla dünya çapında bir masal geleneği haline gelmiştir.
  4. Ezop masalları, en çok “Ezop Masalları” olarak bilinen bir derleme içinde toplanmıştır. Bu derleme, Ezop’un masallarının yanı sıra sonradan eklenen hikayeleri de içerir.
  5. Ezop masalları, öğretici nitelikleriyle ünlüdür. Masallar, basit ve akılda kalıcı anlatımlarıyla, çocuklar ve yetişkinler için dersler içeren hikayeler sunar.
  6. Ezop masalları, daha sonra fabl türünün temelini oluşturmuştur. Ezop’un masalları, fabl türünde yazan yazarlar için ilham kaynağı olmuştur.

Ezop, masallarıyla hala günümüzde popülerliğini koruyan bir figürdür ve eserleri geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Ezop (Aisopos) masallarından bir örnek: “Kurt ile Kuzu”

Bir gün, susamış bir kurt, bir dereye varır ve su içmek için eğilir. Dere kenarında biraz aşağıda, saf sütten oluşan bir akarsu bulur. Kurt içmeye başlar ve aşağıya doğru baktığında, akarsunun üstünde biraz yukarıda bir kuzu gözlemledi. Kurt, kuzuya saldırmaya karar verir.

Ancak kurt, kuzunun suyu kirlettiğini iddia eder. Kuzu şaşkınlıkla, “Ama efendim, nasıl olur da suyu kirlettim? Sizden yukarıda olduğum için suyun akışı sizden bana doğru olamaz” der.

Kurt, bahaneler üretmeye devam eder, ancak kuzu her seferinde mantıklı bir yanıt verir. Bu durumda kurt, kuzuya saldırır ve onu avlar.

Bu masal, güçlünün zayıfı ezme eğilimini ve bahanelerle haklı gösterme çabasını eleştiren bir örnektir. Ezop masalları, hayvan karakterler üzerinden toplumsal ve ahlaki dersler veren hikayelerdir.

Advertisement


9 yorum

  1. selime aylin nurtekin on

    Gerçekten sizi tebrik etmek istiyorum. bu kadar anlamlı ve çocuklara uygun hikayeler tasarlamışsınız bende buna benzer hikayeler yazıyor ve buluyorum izninizle sizin bazı hikayelerinizden faydalanmak istiyorum inşallah mesajım size ulaşır sizi tekrardan tebrik ediyor hikayelerinizin devamını bekliyorum

  2. GÜZEL BEN BEĞENDİM!!!!!!! ÇOK GÜZEL VE ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU GERÇEKTEN SİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Leave A Reply