Fasulye Hakkında Kısa Bilgi

0

Fasulye ve fasulye çeşitleri nelerdir? Fasulyenin özellikleri, yetiştirilmesi, yetiştiği ortam ve iklim hakkında kısa bilgiler.

FasulyeEn besleyici sebzelerden biridir. Karbonhidrat, protein madensel maddeler bakımından zengin olduğu gibi B vitamini bakımından da zengindir.

Advertisement

İnsanlar fasulyeyi tarih öncesi zamanlardan beri bir besin kaynağı olarak kullandılar. Avrupa’da, Asya’da olduğu gibi Peru ve Meksika’da da Beyazlar’ın gelmesinden önce fasulye yetiştiriliyordu.

Fasulye baklagillerden tırmanıcı bir bitkidir. Meyvası ve kurutulmuş tohumları sebze olarak kullanılır. Başlıca çeşitleri “ayşekadın” ve “çalı fasulyesi” dir. Bunlar tazeyken yenir. Kuru fasulyelerin başlıca çeşitleri “barbunya”, “şeker fasulyesi“, “dermason fasulyesi”, “Selanik fasulyesi” dir. “börülce” de bir cins ufak fasulyedir. “Soya fasulyesi” nden yağ çıkarılır.

Fasulye hemen her yerde yetişirse de killi, kumlu, nemli toprakları daha çok sever. Ilık yerlerde iyi yetişen fasulye kış sıcaklığı 3-4 dereceden aşağı düşmeyen yerlerde sonbaharda ekilir, ürünü ilkbaharda alınır. Daha soğuk yerlerde ise dikim mevsimi şubattır. Şubatta ekilen fasulyeler haziranda ürün verir. Bundan sonra aynı topraktan yeni bir ürün daha alınabilir. Böylece, aynı toprağa haziranda yeniden fasulye ekilince, ekimde turfanda fasulye alınır.

Fasulyenin “sırık fasulyesi” ve “yer fasulyesi” olmak üzere iki çeşidi vardır. Yer fasulyesi bodurdur, sırığa ihtiyaç göstermez.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply