George Pierce Baker Kimdir?

0
Advertisement

George Pierce Baker kimdir ve ne yapmıştır? George Pierce Baker hayatı, biyografisi, eserleri ve tiyatro kariyeri hakkında bilgi.

George Pierce Baker

George Pierce Baker

George Pierce Baker; (d. 4 Nisan 1866, Providence, Rhode Island – ö. 6 Ocak 1935, New York kenti, ABD), aralarında Eugene O’Neill, Philip Barry, Sidney Howard ve S.N. Behrman’ın da bulunduğu birçok önemli Amerikalı tiyatro yazarının, eleştirmen John Mason Brown’in, romancı John Dos Passos ve Thomas Wolfe’un öğretmenidir. Atölye çalışmalarıyla öğrenci oyunlarını yönlendirmiş, yaratıcı bireyselliği ve uygulamaya dönük çalışmayı vurgulayarak düş gücüne dayanan bir gerçekçiliği savunmuştur. Baker, Wolfe’un Of Time and the River (Zaman ve Irmak Üstüne) adlı oyununda Profesör Hatcher rolünü oynamıştır.

1887’de Harvard Üniversitesi’ni bitirdi ve öğretim üyesi olarak orada kaldı. 1905’te üniversite öğretim programında türünün ilk örneği olan oyun yazarlığı derslerine başladı. “Atölye 47” diye anılan bu ders, adını kursun numarasından alıyordu. Baker yalnızca oyun yazarlığıyla kalmayıp bir yandan da sahne tasarımı, ışık, kostüm ve tiyatro eleştirmenliğiyle de ilgilendi. 1907’de Sorbonne’da verdiği derslerden sonra, bir yıllık ders programı uygulamak üzere ABD’de çeşitli okulları dolaşarak tiyatro sanatı konusunda Avrupa’da gelişen düşünceleri aktardı. Üniversitede sahnelediği oyunlarla ABD’de daha ileri sahneleme tekniklerine geçilmesine öncülük etti.

Baker 1925’ten emekliye ayrıldığı 1933’e değin Yale’de üniversite tiyatrosunu yönetti ve kurduğu tiyatro bölümünde tiyatro tekniği ve tarihi dersleri verdi. Tiyatro, sinema ve televizyon yapımlarında uygulanan birçok yenilikçi teknik, onun Yale’deki çalışmalarından kaynaklanmıştır. Yapıtları arasında en çok bilinenler The Development of Shakespeare as a Dramatist (1907; Shakespeare’in Bir Tiyatrocu Olarak Gelişimi) ve Dramatic Technique’dk (1919; Tiyatro Tekniği).

Advertisement

Leave A Reply