Fasulye Nasıl Yetiştirilir?

0

Fasulye nasıl yetiştirilir? Fasulye ne kadar su ne kadar güneş ister, nasıl toprağı sever? Fasulye yetiştirme ile ilgili kısa bilgiler.

Fasulye herkesin bahçesinde yetiştirebileceği bir bitkidir. Bu sayfada anlatılan mevsimlerde sıra usulü dikilir. Tohumlar dikilmeden önce bir müddet suda bırakılarak ısıtılmalıdır. Birer metre veya daha az arayla açılan sıralarda ocaklar yapılır. Her ocağa 4-5 tohum atılır. Tohumlar 5 santimetre kadar toprak altında kalmalıdır.

Advertisement
Fasulye'lerin dikilmiş olduğu bir bahçeden görünüm

Fasulye’lerin dikilmiş olduğu bir bahçeden görünüm

Bitkinin ilk çapası yerden 5 santim kadar yükselince yapılır. Ancak, çapa yapıldığı zaman havanın çok soğuk ve donlu olmamasına dikkat etmelidir; yoksa, kökler donar. İkinci çapa bitki 25-30 santim büyüyünce yapılır. Çapa işi bitki çiçek açınca yapılmaz. Sülükler çıkmaya başlayınca ocakların hemen yanına sırıklar dikilerek bitkinin sarılması sağlanır.

Fasulyenin kökü kazık kök olmakla beraber çok dal budak salar. Yan kökler üzerinde birçok şişkin düğümler bulunur. Bunların içinde azot biriktirici bakteriler vardır. Bu bakteriler topladıkları azot sayesinde azotlu besin yaparak bitkiyi beslerler. Bitki öldükten sonra da köklerde birikmiş azot toprağa karışarak, toprağın zenginleşmesini sağlar.


Leave A Reply