Fazla Naz Aşık Usandırır Ne Demektir? Atasözünün Anlamı, Açıklaması

0
Advertisement

Fazla Naz Aşık Usandırır ne anlama gelir? Fazla Naz Aşık Usandırır atasözünün anlamı nedir, açıklaması, Fazla Naz Aşık Usandırır hakkında yazı.

Fazla Naz Aşık Usandırır

Arka resim kaynak: pixabay.com

Fazla Naz Aşık Usandırır:

ANAFİKİR : Nazlanmada aşırıya gidilmemeli. Âşık, sevgilisi için bütün fedakârlıklara katlanır. Ama âşık, sevdiğinin nazını bir yere kadar çeker. Nazın fazlası, âşığı sevdiğinden soğutur.

Âşık, herhangi bir şeye kendini aşırı bir şekilde kaptırandır. Bağlandığı şeyi elde etmek için her şeye katlanır. Tutkun olduğu nesne bir sevgili olabileceği gibi, başka bir varlık da olabilir. Nasılsa tutkundur diye, asla vazgeçmez diye, çoğu zaman âşığın istediği, uzun bir nazdan sonra verilir. Gerçi naz, aşkın derecesini, aşık olunan nesneye saygıyı arttırır, ancak bu nazın derecesini iyi kestirmek gerekir. Naz, âşığın sabır, dayanma gücünü aşmamalı. Âşığın sabır gücünü aşan nazlar karşısında, âşığın aşkından vazgeçebileceği de düşünülmelidir. Her şeyin bir sınırı olduğu gibi, sabrın da bir sınırı vardır.

AŞK

Aşk, güçlü bir sevgi ve bağlılık duygusudur. Aşkın değişik biçimleri vardır. Âşığın aklı başında değildir. Çoğu kez içindeki fırtınalar kolay kolay durulmaz. Bu nedenle aşk, insana acı verir, derde düşürür. Bu duyguyla kolay kolay baş edilemez. Vücut yaşlansa da gönül genç kalır. Âşık, isteklerine ulaşmak için kural tanımaz. Aşkta naz da vardır. Ama bunda aşırıya kaçıp bıktırmamak gerekir. Aşk, insana sıkıntılar yaşatsa da vazgeçilmez bir duygudur.

Aşık olan kimsenin gözü sevdiği aşık olduğu kişiden başkasını görmez. O kişi ile birlikte olabilmek için elinden ne gelirse yapar, önünde hiç bir engel olamaz. Nitekim aşk çok güçlü bir duygudur ve insanı esir alır. Ancak aşkın bu kadar güçlü olmasına rağmen aşığın bile bir müddet sonra sıkılıp bıkacağı bir durum vardır ki buna naz denir. Kişi karşısındakinin aşkına çok fazla güvenip çok fazla naz yaparsa bir müddet sonra bıktırıp bezdirmesi mümkündür. O sebepten sevilen kişi aşığının kıymetini bilmeli gereksiz yere olur olmaz naz yapmaktan, sapma sapan isteklerden kaçınmalıdır. Aşk egonun tatmin yeri değildir. Sonuçta sevdiğini kaybetme riski taşır.

Advertisement

Leave A Reply