Feke Nerededir?

0
Advertisement

Feke nerededir? Feke hangi ilimize bağlıdır? Feke ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

fekeFeke; Adana İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Mansurlu), 32 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzeyden Saimbeyli, güneyden Kozan, Aladağ, doğudan Kahramanmaraş’ın Andırın, batıdan Niğde’nin Çamardı ve Kayseri’ nin Yahyalı ilçeleriyle çevrilidir.

Seyhan Irmağı’nın kollarından Samantı ve Göksu çayları arasındaki dağlık alanı içeren ilçe topraklarında yükselti birçok yerde 2.000 m.’yi aşar. Tahtafırlatan Dağı (2.471 m) en yüksek noktayı oluşturur. Irmak tarafından yer yer derin biçimde yarılarak parçalanan dağlık alan, yayla görünümünü almıştır, ilçenin kuzey-kuzeybatıdan dağlarla çevrilen yöreleri, soğuk rüzgârlara kapalıdır. Yazlar sıcak, kurak ve uzun; kışlar ılık, yağmurlu ve kısa geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16°C, yağış tutarı 950 mm’dir. Orman örtüsü zengindir. En önemli ırmaklar, doğuda Zamantı ile batıda Göksu çaylarıdır. Ekonomi; tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanır. Sınırlı tarım alanlarında buğday, arpa, mahlut ve fasulye ekimi yapılır. Üzüm başlıca meyvedir. Küçükbaş hayvancılık, özellikle yaylalar kesiminde yaygındır. Peynir, yağ vb hayvansal ürünler de ilçe ekonomisine katkı sağlar.

Adana-Saimbeyli Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 420 m. yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 119 km., Ceyhan İlçesi’ne 95 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply