Fernando Pessoa Kimdir?

0

Fernando Pessoa kimdir? Portekiz edebiyatını Avrupa sahnesine çıkartmayı başarmış büyük bir şair olan Fernando Pessoa hayatı ve eserleri.

Fernando Pessoa

Advertisement

Fernando Pessoa Kimdir?

Fernando Antonio Nogueira Pessoa (d. 13 Haziran 1888, Lizbon – ö. 30 Kasım 1935, Lizbon, Portekiz), modernist hareket içinde oynadığı rolle Portekiz edebiyatına Avrupa çapında önem kazandıran şair.

Yedi yaşından sonra, üvey babasının konsolos olarak görev yaptığı Durban’da (Güney Afrika Cumhuriyeti) yetişti. İyi İngilizce öğrendi; ilk dizelerini de bu dilde yazdı. 1905’te Lizbon’a döndü. Dönemin yenilikçi dergilerinde, özellikle de modernistlerin yayın organı Orpheu da (1915) yazdı ve akımın önde gelen estetik kuramcılarından biri oldu.

1918’de İngilizce şiir kitapları yayımlamaya başladıysa da, Portekizce yazdığı ilk yapıtı Mensagem ancak 1934’te yayımlandı ve çok az ilgi gördü. Pessoa da ancak ölümünden bir yıl sonra, olağanüstü zengin düş dünyasıyla ün kazandı. Kendi adının yanı sıra, farklı yönlerini yansıtan hayali şairlerin adıyla değişik bakış açıları ve üsluplarda yazdığı yapıtları içinde en önemlileri Poesias de Fernando Pessoa (1942; Fernando Pessoa’nın Şiirleri), Poesias de Âlvaro de Campos (1944; Âlvaro de Compos’un Şiirleri), Poemas de Alberto Caeiro (1946; Alberto Caeiro’nun Şiirleri) ve O de s de Ricardo Reis’tir (1946; Ricardo Reis’in Odları).

Advertisement


Leave A Reply