Flash Forward Kitap Özeti Konusu Karakterler, Robert J. Sawyer

0
Advertisement

Robert J. Sawyer Flash Forward kitabının özeti. Flash Forward kitap ana fikri, özeti, Flash Forward kitabı konusu.

Flash Forward

Flash Forward

Kitabın Adı: Flash Forward
Kitabın Yazarı: Robert J. Sawyer
Flash Forward dizisinin uyarlandığı kitaptır.

Flashforward, Kanadalı yazar Robert J. Sawyer tarafından ilk kez 1999’da yayınlanan bir bilim kurgu romanıdır. Roman 2009’da geçmektedir. CERN’de, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı hızlandırıcısı Higgs bozonunu aramak için bir çalışma gerçekleştirmektedir. Deneyin benzersiz bir yan etkisi vardır; tüm insan ırkı yaklaşık iki dakika boyunca bilincini kaybeder. Bu süre zarfında, neredeyse herkes kendini yaklaşık yirmi bir yıl altı ay sonrasını görüyor. Her birey geleceği, gelecekteki benliğinin duyuları aracılığıyla deneyimler. Bu “flashforward”, deney sırasında insan kontrolüne ihtiyaç duyan araçlar, uçaklar ve diğer herhangi bir cihazın dahil olduğu sayısız ölüm ve kaza ile sonuçlanır. Roman, 2009 televizyon dizisi FlashForward’a ilham verdi.

Kitabın Özeti

Kitap Cenevre’de geçiyor, Flashforward’a yol açtığı düşünülen deneyle başlıyor ve deneyi yapan bilimadamlarının çevresinde dönüyor. Ne FBI ajanları, ne NSA, ne politik ayak kaydırma oyunları, ne gizem, ne de silahlı çatışma sahneleri var. Hatta karakterlerden “Lloyd Simcoe” dışında adı tutan bile yok.

Sakin ve iddiasız bir kitap genel olarak Flashforward. Kolayca okunuyor, okuyucuyu yormuyor, sayfalar boyunca çözülmeyecek bulmacalar oluşturmuyor, yavaş ilerlemiyor. Yazar Robert J. Sawyer çeşitli fikirleri serpiştiriyor, okuyucuyu düşünmeye sevk ediyor ama bunları çoğu zaman derinlemesine işlemiyor. Hatta o derece işlemiyor ki, 300 sayfa bariyerini aşabilmek için kitabın sonlarına doğru bir 30-40 sayfalık “dolgu malzemesi” bile yapmak zorunda kalmış.

Advertisement

Birçok geliştirilmeye açık fikir içerdiğinden dolayı kitap aslında bir televizyon dizisine dönüştürmek için iyi bir seçim. Her fikri alıp, ayrıntılı işleyerek genişletecek bir senaryo ile bir bilim kurgu dizi bölümüne dönüştürmek mümkün. Ancak ne yazık ki dizinin yapımcıları bunu yapmak yerine, hareketli bir polisiye-gizem-gerilim dizisi çekmeyi tercih etmiş.

Robert James Sawyer

Robert James Sawyer CM OOnt (29 Nisan 1960 doğumlu) Kanadalı bir bilim kurgu yazarıdır. Yayınlanmış 23 romanı vardır e kısa kurgusu Analog Science Fiction and Fact, Amazing Stories, On Spec, Nature ve birçok antolojide yer almıştır. Sawyer Nebula Ödülü (1995),  Hugo Ödülü (2003), ve John W. Campbell Anma Ödülü (2006) kazandı. Sawyer, Ontario, Ottawa’da doğdu ve şimdi Mississauga’da yaşıyor.


Leave A Reply