Francis Drake Kimdir? Dünyanın Çevresini İlk Kez Dolanan İngiliz Korsanın Hayatı

0
Advertisement

Francis Drake kimdir? İngiliz korsan, denizci ve devlet adamı olan ve dünyanın çevresini ilk dolanan İngiliz olan Drake’in hayatı ve seferleri

Sör Francis Drake (c. 1540 – 28 Ocak 1596), Kraliçe Elizabeth I için korsanlık yapan bir İngiliz gemici idi. Gemilerine ve kasabalarına sürekli saldırıp yağmalamasıyla İspanyolların belasıydı. İspanyol Armadasını yenmeye yardım etmesiyle tanınan biiridir. Aynı zamanda bir kaşifti ve Dünya’nın çevresini dolaşan ilk İngiliz olarak tarihe geçmiştir.

Bu sayfa, Sir Francis Drake’in hayatı ve tarihini şekillendiren olaylarla ilgili gerçekleri ayrıntılarıyla anlatıyor.

On iki kardeşin en büyüğü olan Francis Drake, 1540-1544 yılları arasında Tavistock, Devon’da doğdu. Babası Edmund Drake bir çiftçi ve ateşli bir Protestandı. Kraliçe Mary tahta çıktığında Devon’daki Katolikler Protestanlara karşı ayaklandılar. Bu, Edmund ve ailesinin Medway’e yerleştikleri Kent’e göç etmelerine neden oldu.

Francis Drake

(Kaynak : wikipedia.org)

Francis Drake henüz çok gençken, 10 ile 13 yaşları arasında, kıyı çevresinde faaliyet gösteren ve Fransa’ya mal taşıyan küçük bir ticaret gemisinin kaptanının çırağıydı. Evlenmemiş ve çocuksuz olan usta, genç Francis Drake’in tavrı ve çalışmasından o kadar memnundu ki, tekneyi vasiyetine göre ona bıraktı.

Francis Drake bu gemiyi işletmeye devam etti ve kuzeni Sir John Hawkins ile yelken açmak için Devon’a geri döndü. Francis Drake, Hawkins’le Afrika’dan Yeni Dünya’ya (Amerika) köleler alarak ve İspanyollarla ticaret yaparak birkaç sefer yaptı.

1567’de İngiltere ve İspanya arasında gerilim vardı. Ticaret seferleri sırasında Francis Drake ve Hawkins, bir fırtınaya yakalandıklarında Cartagena’dan Florida’ya yelken açtılar. Meksika’da San Juan de Ulua adlı bir limana sığınmak zorunda kaldılar. Oradayken, Jesus, Minion, Angel, William ve John, Kırlangıç ​​ve Judith’den (Francis Drake’in gemisi) oluşan küçük filoları, 13 İspanyol gemisinden oluşan bir filonun saldırısına uğradı. Sadece Judith ve Minion kaçtı. Francis Drake, 20 Ocak 1569’da Plymouth’a geri döndü.

Advertisement
Şimdi Kraliyet Donanması’nda Teğmen olan Francis Drake, Haziran 1569’da Mary Newman ile evlendi. Mary 12 yıl sonra öldü.

Francis Drake, 1570 ve 1571’de Batı Hint Adaları’na iki sefer daha yaptı, ancak onlar hakkında çok az şey biliniyor. 1572’de Francis Drake, Kraliçe I. Elizabeth’ten bir özel görevli komisyonu alarak Panama Kıstağı’na doğru yola çıktı. Onun komutası altında iki gemisi Pascha ve Swan vardı.

Temmuz 1572’de Francis Drake, İspanyolların Peru’dan gümüş ve altın bıraktığı Nombre de Dios kasabasına saldırdı. Baskın, Drake’in ciddi bir yara alana kadar iyi gidiyordu. Geri çekildiler ve hazineyi geride bıraktılar. Francis Drake iyileşmek için bölgede kaldı ve oradayken birkaç gemiye saldırdı. Nombre de Dios’un artık çok ağır bir şekilde güçlendirildiğine karar verdikten sonra dikkatini Panama’dan altın, gümüş ve mücevher taşıyan gemilere saldırmaya yöneltti. Sayıları az olduğu için Cimarrones’den (İspanyollardan kaçan ve kanun kaçağı olarak yaşayan Afrikalı köleler) yardım aldılar.

Başarısız bir ilk denemenin ardından Francis Drake, Fransız korsan Guillaume Le Testu ile ekip kurdu ve ikinci bir girişimde bulundu. Bu sefer pusu işe yaradı ve önemli miktarda altın, gümüş ve mücevher ele geçirdiler. Hazine, İngilizler ve Fransızlar arasında eşit olarak bölündü, ancak Le Testu baskın sırasında ele geçirildi. Francis Drake, 9 Ağustos 1573’te Plymouth’a geri döndü.

Francis Drake daha sonra İrlanda’da Donanma ile hizmet vermek üzere gönderildi. 1575’te yeni arkadaşı Thomas Doughty ile İngiltere’ye döndü. 1577’de Kraliçe Elizabeth Francis Drake’i İspanyollarla karşı karşıya gelmek için Amerika’nın Pasifik kıyılarına gönderdi. Thomas Doughty ve John Wynter ile birlikte keşif gezilerine liderlik etti. 15 Kasım 1577’de 5 gemilik bir filoyla Plymouth’tan ayrıldı. Francis Drake filoya Cape Verde adalarında yakalanan bir Portekiz gemisi ekledi. Francis Drake, günümüz Arjantin’inde San Julian’a vardığında çoktan mürettebatını kaybetmiş ve iki gemisinin batırılmasını emretmişti. Francis Drake ayrıca Gibbets’te eski bazı İspanyol iskeletleriyle karşılaştı. Bunların, Ferdinand Magellan tarafından 50 yıldan fazla bir süre önce infaz edilen isyancılar olduğuna inanılıyor.

Francis Drake, Drake ve Doughty arasında gerilime neden olan filonun tek komutanı rolünü üstlendi.

San Julian’dayken, Francis Drake, Doughty’nin mürettebatı karıştırdığını fark etti, bu yüzden onu isyandan yargıladı. Suçlu bulundu ve 2 Temmuz 1578’de başı kesildi.

Francis Drake, Marigold’u yok eden ve John Wynter komutasındaki Elizabeth’in İngiltere’ye dönmesine neden olan fırtınaların yaşandığı Magellan Boğazı’na doğru yola çıktı. Francis Drake’in Elizabeth Adası adını verdiği bir ada keşfetti ve güneye doğru yol almaya devam etti.

Advertisement

Francis Drake, gemisini ‘Golden Hind’ olarak yeniden adlandırdı. Thomas Doughty, keşif gezisinin en büyük destekçilerinden biri olan Sir Christopher Hatton’ın kişisel sekreteriydi. Hatton’un arması altın bir arkadaydı, bu nedenle bu yeniden adlandırma, Hatton’un Doughty’nin ölümü üzerine öfkesini bastırmak için bir iltifat olarak yapılmış gibi görünüyor.

Francis Drake Pasifik’e girdiğinde, Amerika kıyıları boyunca kuzeye doğru ilerledi, giderken yağma ve talan etti. Yağmaladığı gemilerden birinde, büyük bir İspanyol hazine gemisi “Nuestra Senora de la Concepcion” Panama’ya doğru yola çıktığı haberini aldı. Gemiyi kovaladı ve sonunda yakaladı ve aldı.

Drake'in Kaliforniya'ya inişi, gravür 1590'da Theodor de Bry tarafından yayınlandı

Drake’in Kaliforniya’ya inişi, gravür 1590’da Theodor de Bry tarafından yayınlandı (Kaynak : wikipedia.org)

Francis Drake, Amerika’nın Pasifik kıyılarında yoluna devam etti ve sonunda kuzey Kaliforniya’ya indi. İngiliz Krallığı için araziyi talep etti ve buraya “Nova Albion” adını verdi. İndiği koy artık Drake’s Bay olarak biliniyor. Francis Drake, Amerika kıyılarını terk etti ve Pasifik’i geçerek birkaç ay sonra Endonezya’nın Moluccas adalarına ulaştı. Drake, bir resifte sıkışıp kalana kadar adalarda yoluna devam etti. Gemiyi serbestçe yelken açacak kadar hafif hale getirmek için kargoyu boşaltması gerekiyordu. Sonunda Francis Drake, Afrika’nın güney ucundaki Ümit Burnu’nu dolaştı ve kuzeye İngiltere’ye yöneldi. 26 Eylül 1580’de Francis Drake, Plymouth’a yelken açtı.

Dünya’nın çevresini dolaşan ilk İngiliz oldu.
Francis Drake dünyanın çevresini dolaşırken izlediği rota

Francis Drake dünyanın çevresini dolaşırken izlediği rota (Kaynak : wikipedia.org)

Girişiminden muazzam bir servet kazanan Francis Drake, Devon’daki Yelverton yakınlarındaki Buckland Manastırı’nı satın aldı. Kraliçe’nin kargodaki payının, tacın tüm yıl boyunca elde ettiği gelirden daha fazla olduğu söyleniyordu. 4 Nisan 1581’de Francis Drake, Golden Hind gemisinde şövalye ilan edildi. Aynı yılın Eylül ayında Plymouth belediye başkanı oldu. Ayrıca ikinci karısı Elizabeth Sydenham ile evlendi.

Eylül 1585’te Kraliçe’nin emriyle Sir Francis Drake, İspanyol Kolonilerine saldırmak için Batı Hint Adaları’na gitti. Yolda, İspanya ve Yeşil Burun adalarındaki kasabalara saldırdı ve yağmaladı. Daha sonra Atlantik’i geçti ve Santo Domingo, Cartagena de Indias ve İspanyol San Augustin kalesine baskın düzenledi. Sör Francis Drake, 22 Temmuz 1586’da Portsmouth’a gitti.

1587’de İngiltere ve İspanya arasında savaş yakındı. Sör Francis Drake, Cadiz’e gitti ve otuz gemiyi yok etti. Bu saldırı, planlanan İspanyol işgalini geciktirmeye yardımcı oldu. Sir Francis Drake, 1588’de Lord Charles Howard’ın komutası altında İngiliz Donanmasına Koramiral olarak atandı. Temmuz 1588’de İspanyol Armadası Manş Denizi’ne girdi. Armada geldiğinde Drake’in Plymouth Hoe’da oyun oynadığı ve Armada ile buluşmak için yola çıkmadan önce oyununu bitirdiği söylenir. Bunun gerçeği muhtemelen asla bilinmeyecek. Sir Martin Frobisher gibi diğer ünlü denizcilerle birlikte İspanyol gemilerinin peşinde olan Drake. Ordudakilerin maaşlarını taşıdığı söylenen bir İspanyol gemisi olan ‘Rosario’yu ele geçirdi.

Francis Drake

(Kaynak : wikipedia.org)

İspanyol filosu, istilaya yardım edecek İspanyol askerlerini beklemek için Calais’e demir attı.

29 Temmuz 1588’de Sir Francis Drake ve Lord Howard, İspanyol Filosuna saldırıya geçtiler. Bu eylem İspanyol kaptanların paniğe kapılmasına ve gemileri Kanal’a dağıtmasına neden oldu. İngiliz gemileri, İspanya’ya dönmeden önce Kuzey Denizi’ne ve İskoçya çevresine yelken açmak zorunda kalan daha yavaş İspanyol gemilerine kolayca saldırmayı başardılar. İskoçya ve İrlanda kıyılarındaki fırtınalarda gemileri enkaza dönerken birçok İspanyol kayboldu.

1589’da Drake’e Kraliçe tarafından hayatta kalan İspanyol gemilerini yok etme emri verildi. Bu girişim, Drake’in 20 gemisini kaybetmesiyle bir felaket ile sonuçlandı. 1595’te, Sir Francis Drake ve kuzeni Sir John Hawkins, İspanyolları rahatsız etmek için bir kez daha Batı Hint Adaları’na gönderildi. Drake, 28 Ocak 1596’da Panama Portobello yakınlarında demir atarken dizanteri yüzünden öldü. Kurşun bir tabutun içinde denize gömüldü. Sör Francis Drake’in çocuğu olmadığı için ölümünün ardından unvanları ve mal varlığı yeğenine geçti.


Leave A Reply