Frank Kobina Parkes Kimdir?

0

Frank Kobina Parkes kimdir? Gana’lı gazeteci ve şair olan Frank Kobina Parkes hayatı ve vermiş olduğu eserler ile ilgili genel bilgiler.

Frank Kobina Parkes, tam adı francis ernest kobina parkes (8 Mart 1932, Gana – 23 Mayıs 2004, Akra, Gana), gazeteci, radyo yayımcısı ve şair. Üslubu ve Afrika’nın geleceğine olan güveni büyük ölçüde Senegalli şair David Diop’un etkisiyle biçimlenmiş, şiirleri pek çok antolojiye alınmıştır.

Gana’da Accra ve Sierra Leone’de Free Town’da öğrenim gördü. Bir süre gazetecilik yaptıktan sonra Radio Ghana’da çalışmaya başladı. Gana Yazarlar Birliği’nin başkanlığını üstlendi ve 1965’te Songs from the Wilderness (Yabandan Şarkılar) adlı şiir kitabını yayımladı. Frank Kobina Parkes sözcük ve deyimlerin sık sık yinelendiği serbest nazımla yazılmış ritmik şiirlerinde Afrika’ya özgü her şeyi, insanının rengini, yerel müzik, dans ve törenleri romantik bir yaklaşımla yüceltti. Kıtada yaşanan acılan anımsatarak okurlarını Siyahlar üzerinde hâlâ süren baskılara (örn. Güney Afrika’da) karşı bir şeyler yapmaya çağırdı; büyük devletleri insanların gereksinimleri yerine atom silahları ve Ay’a yolculukla uğraşmaları yüzünden eleştirdi. Geçmişin sömürge yöneticilerini geriye bıraktıkları kötü miras nedeniyle suçladı. Tıpkı Diop gibi, Afrikalıların kendi çabalarıyla görkemli bir gelecek kurabileceklerine duyduğu güçlü inancı dile getirdi.

1970’lerin başlarında Accra’daki Haberleşme Bakanhğı’nda çalışmaya başlayan Parkes’in şiirleri başta Messages (1971; Mesajlar) ve Katchikali (1971; Uzak Yerlerden Şarkılar) olmak üzere çeşitli Afrika ve Gana şiiri antolojilerinde yer aldıysa da başka şiir kitabı yayımlanmadı.


Leave A Reply