Gabriel Faure Hayatı

0
Advertisement

Gabriel Faure kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Fransız besteci Gabriel Faure hayatı ve eserleri nelerdir, hakkında kısa bilgi.

Gabriel FaureÜnlü bir Fransız bestecisidir. 1845 ile 1924 yılları arasında yaşamıştır. Öğrenimine dokuz yaşında Saint-Saëns’in öğrencisi olarak başladı, 21 yaşında Rennes’te orgcu olarak çalışmaya koyuldu. Dört yıl sonra Paris’e döndü, aynı göreve St. Sulpice ve St. Honoré kiliselerinde devam etti. 1896’da Paris Konservatuvarında kompozisyon profesörü oldu. 1905-1920 yılları arasında aynı okulun müdürlüğünü yaptı. Sağır olması üzerine görevinden ayrıldı, 1922’de Légion d’Honneur nişanının en yüksek rütbesiyle taltif edildi.

Gabriel Fauré besteci olarak 1865’te yayınlanan “şarkı” defteriyle ilgi çekti. Bu parçalardaki zarafet ve tatlılıktan dolayı ona «Fransız-Schumann’ı» denildi. Piyano eserlerinde görülen klasik biçim, ifade yönünden, derin bir duyguyla karışmış, oda müziği edebiyatının değerli örnekleri arasında yer almıştır. Büyük eserleri başarı sağlayamamış, derinlikten mahrum kalmıştır. Usta bir öğretmen olan Gabriel Fauré’nin öğrencileri arasında Maurice Ravel, Florent Schmitt, Enesco ve Nadja Boulanger de bulunur.

Başlıca eserleri şunlardır: «Pénélope» (1913) adlı bir opera, «Pelléas et Mélisande» ( 1898) ve «Shylock» (1889) adlı oyunlar için müzik, piyano ve orkestra için «Ballade» (1881), orkestra ve koro için «Pavane» (1887), çeşitli oda müziği eserleri, piyano parçaları, özellikle «impromtu» ve «nocturne» ler, şarkılar.


Leave A Reply