Frank Norris Kimdir?

0
Advertisement

Frank Norris kimdir ve ne yapmıştır? Frank Norris hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Frank Norris

Frank Norris; (d. 5 Mart 1870, Chicago – ö. 25 Ekim 1902, San Francisco), ABD’de doğalcılığın gelişmesinde önemli rol oynamış romancıdır.

Paris’te resim öğrenimi gördükten sonra California ve Harvard üniversitelerinde okudu. 1895’te bir gazetenin Güney Afrika muhabirliğini ve 1896-97 yıllarında San Francisco Wave’in yayın yönetmeni yardımcılığını yaptıktan sonra 1898’de McClure’s Magazine’m savaş muhabiri olarak Küba’ya gitti.

McTeague (1899) adlı yapıtı San Francisco’da geçen doğalcı bir romandır. The Epic of the wheat (Buğday Destanı) adlı üçlemesinin ilk kitabı olan The Octopus (1901; Ahtapot) California’daki buğday yetiştiriciliğini ve çiftçilerin demiryolu şirketiyle mücadelesini cesur simgelerle yansıtır. Üçlemenin öteki kitapları The Pit (1903; Çukur) Chicago Ticaret Odası’ndaki buğday spekülasyonunu, tamamlayamadığı Wolf (Kurt) buğdayın Eskidünya’daki kıtlığa son verişini konu alır. Vandover and the Brute (1914; Vandover ve Vahşi) adlı yapıtı ise yozlaşma temasını ele alır. McTeague 1924’te Erich von Stroheim tarafından Greed (Hırs) adıyla sinemaya uyarlanmıştır.

Başta Zola olmak üzere doğalcı yazarları örnek alan Norris, insan yaşamında kalıtım ve çevrenin belirleyiciliğini vurgulamıştır. Önceleri Rudyard Kipling’in ve evrim anlayışının etkisiyle ilkelciliği yücelttiyse de, sonraki yıllarda daha insancıl bir bakışla romanı toplumun iyileştirilmesinin aracı olarak görmüş ve o yıllarda tarihsel serüvenlere ağırlık veren Amerikan romanını daha ciddi konulara yöneltmeye çalışmıştır.

Advertisement

Leave A Reply