Fred Raymond Kimdir?

0
Advertisement

Fred Raymond kimdir? Fred Raymond hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri, Mavi Maske operası hakkında bilgi.

Fred RAYMOND

20 Nisan 1900, Viyana — 10 Ocak 1954, Überlingen

Çağdaş operet sanatının en başarılı temsilcilerinden biridir. Asıl adı Friedrich Vesely olan sanatçı, müzik öğrenimini doğduğu kentte yapmış, hafif şarkılarla tanınmış, bunları bir dizi operet izlemiştir. Sahne verimi arasında en tanınmışları şunlardır: «Ball der Nationen – Ulusların Balosu», «Marielu», «Maske in Blau – Mavi Maske», «Flieder aus Wien – Viyana Leylâkları», «Geliebte Manuela -Sevgili Manuela».


MASKE In BLAU (Mavi Maske)

Altı tabloluk operet.
Metin: Heinz Hentschke ve Günther Schwenn.
Bestecisi: Fred Raymond
İlk oynanış: 1937 Berlin.
Başlıca kişiler: Markiz Cavalotti, Armando Cellini, Franz Kilian, Josef Fraunhofer, Juliska Varady, Evelyne Valera, Gonzala, Pedro del Vegas, Jose. Konunun geçtiği çağ ve yer: Çağımızda İtalya’da San Remo ve Arjantin.

Advertisement

Konusu:
«Mavi Maske» adlı tablosuyla San Remo Armağanı’m kazanan ressam Armando, arkadaşları ressam Kilian, ressam Fraunhofer ve Fraunhofer’in sevgilisi Juliska ile eğlenmekte, bu başarıyı kutlamaktadır. Armando tablonun modelini bir yıl önce bir maskeli baloda tanıyıp evine götürmüş, resmini yapmış, kimliğini saklayan kadın tam bir yıl sonra geleceğini söylemiş, işaret olarak ressamın ona verdiği bir yüzükle kendisini tanıtacağına söz vermiştir. Kente o gün gelen turistlerden bazıları Arjantinlidir. Bunlar arasında zengin ve güzel bir dul olan Evelyne Valera ve kâhyası Gonzala da bulunmaktadır. Armando atölyesinde kimliğini bilmediği modeli beklerken Pedro del Vegas adlı bir Arjantinli girerek tabloyu satın almak ister. Ressam bu isteği kabul etmemiş, adam çıkıp gitmiştir. Birden Evelyne görünür, «Mavi Maske»nin modeli kendisidir, iki genç birbirlerinin kollarına atılırlar. Armando’yu koruyan soylulardan Markiz Cavalotti sarayında genç sanatçının başarısı onuruna bir balo düzenlemiştir. Konuklar arasında bulunan Gonzala ressam Kilian’a yaklaşıp Pedro del Vegas’ın karanlık bir adam olduğunu, Evelyne’in çiftliğine göz diktiğini haberler. Aynı anda Armando’ya yaklaşan Pedro ona Evelyne’in kendisiyle evlenmekten vazgeçtiğini söyleyerek sanatçının kadına verdiği yüzüğü iade eder: adamın yüzüğü kadının çantasından çaldığını bilmeyen Armando duruma çok üzülmüş, bu sırada Kilian ortaya gelerek Armando ile Evelyne’in nişanını açıklamıştır. Fakat Pedro’nun sözlerine inanmış bulunan sanatçı, bu açıklamayı yalanlayarak çıkıp gider, Evelyne yurduna dönmüş, yalnız ve mutsuz yaşamakta, Armando’nun Pedro tarafından nasıl aldatıldığına aklı bir türlü ermeyen Gonvala onun Arjantin’e geleceğine emin bulunmaktadır. Umudu boşa gitmez: gerçeği anlayan ressam yakın dostlarıyla civarında Evelyne’in çiftliği bulunan Viedma kentine gelmiştir. Durumu haber alan Pedro üzerlerine adamlannı saldırtırsa da sonuç elde edemez. Armando Evelyne’in çiftliğine ulaşmış, iki sevgili kıvançla birbirlerinin kollarına atılmıştır. Konuşmalarından bu mutlu buluşmayı Kilian’la durmadan mektuplaşan Gozala’nın planladığı anlaşılmıştır. Armando ile Evelyne’in nikâhını Fraunhofer’le Juliska’nın nikâhı izleyecek, ikili düğün yapılacaktır.

«Mavi Maske» ilk oynanıştan sonra elde ettiği başarı üzerine filme alınmış, zengin revü sahneleriyle daima neşe kaynağı olmuş, İtalya ve Arjantin gibi sıcak iklimlerin ritm ve ezgileriyle işlenmiş melodileri ülkeden ülkeye dolaşıp durmuştur.

Tanınmış bölümler: «Die Juliska, die Juliska aus Buda-Budapest», «Was nicht ist, kann noch werden», «Frühling in San Remo.»


Leave A Reply