Frederick Law Olmsted Kimdir?

0
Advertisement

Frederick Law Olmsted kimdir ve ne yapmıştır? Frederick Law Olmsted hayatı, biyografisi, çalışmaları hakkında bilgi.

Frederick Law Olmsted

Frederick Law Olmsted; (d. 26 Nisan 1822, Hartford, Connecticut – ö. 28 Ağustos 1903, Brookline, Massachusetts, ABD), çalışmalarında insan ve çevre kaygısını ön planda tutmuş ABD’li peyzaj mimarıdır.

On dört yaşındayken geçirdiği bir zehirlenme gözlerinin bozulmasına yol açtı. Eğitimini bu nedenle tamamlayamayan Olmsted bir süre topografya mühendislerinin yanında yardımcı olarak çalıştı. Bu ona, ileriki meslek yaşamı için gerekli olacak temel bilgileri edinmesini sağladı. Bir süre sonra daha iyi görmeye başladı, 1842 ve 1847’de Yale Üniversitesi’nde fen ve mühendislik derslerine devam etti. New York eyaletinde Owego’da bir örnek çiftlikte çalışarak bilimsel çiftçilik öğrendi. Avrupa’ da tatilini geçirirken ingiliz peyzaj mimarlığının örneklerini gördü, bunlardan çok etkilendi. Walks and Talks of an American Farmer in England (1852; Amerikalı Bir Çiftçinin İngiltere’deki Gezi ve Konuşmaları) adlı bir kitap yazarak bu konudaki gözlemlerini aktardı.

Kölelik karşıtı bir insan olan Olmsted, The New York Times adına Güney’e giderek (1852-55) köleliğin bölge ekonomisini nasıl etkilediğini anlatan haftalık yazılar gönderdi. The Cotton Kingdom (1861; Pamuk Krallığı) adıyla yayımlanan raporu, Güney eyaletlerinin İç Savaş öncesindeki durumu konusunda güvenilir bir kaynaktır. 1857’de New York kentindeki Central Park’ın planlanması çalışmalarına Olmsted de yönetici olarak katıldı. Açılan yarışmaya gönderilen 30’u aşkın öneri arasında, Olmsted’le genç İngiliz mimar Calvert Vaux’nun birlikte hazırladıkları plan birinciliği kazandı. Başarıyla uygulanan ve yaygın bir ilgi uyandıran bu çalışma, daha sonra gerçekleştirilen benzer projelerin çoğunda Olmsted’e görev verilmesine yol açtı. Bunlar arasında Prospect Parkı (Brooklyn); Fairmont Parkı (Philadelphia), Riverside ve Morningside parkları (New York kenti), Belle isle Parkı (Detroit) ve 1874-95 arasında gerçekleştirilen Washington, D.C.’deki Capitol’ün çevre düzenlemesi sayılabilir. Ayrıca Montreal’deki Mont Royal Parkı’nın tasarımını da Olmsted yaptı.

Olmsted 1864’ten 1890’a değin California’ da arazi kullanımını yönlendiren ve bölgenin sürekli bir ulusal park olarak korunmasını sağlayan ilk Yosemite Komisyonu’nun başkanlığını yaptı. Olmsted ve Vaux’nun birlikte yaptıkları son çalışmalardan biri olan Niyagara Çavlanı Parkı projesi, New York eyalet yönetiminin bu bölgenin korunması konusundaki karan üzerinde çok etkili oldu.

Advertisement

1886’dan sonra Olmsted daha çok Boston ve Brookline’in parklarıyla Boston limanı peyzaj geliştirme projesi üzerinde çalıştı. 1880’lerin sonlarında, 1893’te gerçekleştirilmesi tasarlanan Chicago Kolomb Dünya Fuarı peyzaj projesinin başına getirildi. Daha sonra bu alanı Jackson Parkı olarak yeniden tasarladı. Olmsted’in 1822-57 arasında yazdığı yazılar 1977-81’de Charles Capen McLaughlin tarafından iki cilt halinde yayımlandı.


Leave A Reply