Friedrich Paneth Kimdir?

0
Advertisement

Friedrich Paneth kimdir ve ne yapmıştır? Friedrich Paneth hayatı, biyografisi, kimya alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Friedrich Paneth

Friedrich Paneth; (d. 31 Ağustos 1887, Viyana – ö. 17 Eylül 1958, Viyana, Avusturya), Avusturyalı kimyacıdır. 1912-13 arasında Macar kimyacı George Charles de Hevesy ile birlikte radyoaktif izotoplarla işaretleme tekniğini geliştirmiştir.

Ünlü fizyolog Joseph Paneth’in oğluydu. Münih, Glasgow ve Viyana’da öğrenim gördükten sonra Viyana’daki Radyum Enstitüsü’nde, Prag, Hamburg, Berlin ve Königsberg’deki (bugün Kaliningrad, Rusya Federasyonu) araştırma gruplarında çalıştı. Nazi hareketinin tırmanması üzerine İngiltere’ye giderek 1933-38 arasında Londra’daki İmparatorluk Bilim ve Teknoloji Yüksekokulu’nda ders verdi. 1939’da da Durham Üniversitesi’nde kimya profesörü oldu. 1953’de AFC’ye dönerek Mainz’daki Max Planck Kimya Enstitüsü’nün yöneticiliğini üstlendi.

Paneth 1918-22 arasında, radyoaktif izotoplarla bizmut, kurşun ve polonyum hidrürleri elde etti. 1929’dan başlayarak da metil ve etil serbest köklerinin kısa süre için var olduklarını kanıtladı. Soy gazları mikrogram düzeyinde çözümlemesi atmosferdeki gazların bileşimine yönelik çalışmalarına yol açtı ve havanın bileşiminin en az 61 km yüksekliğe kadar sabit kaldığı sonucuna vardı. Göktaşlarının ve yerdeki kayaçların radyoaktif bozunması sonucunda oluşan helyumu ölçmesi de bu taşların yaşını belirleme yöntemlerinin bulunmasını sağladı.

Advertisement

Leave A Reply