Gastrite İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler Nelerdir? Gastrit Nasıl Geçer?

0
Advertisement

Mide ile ilgili bir hastalık olan gastrit için, gastrite iyi gelen besinler ve yiyecekler nelerdir? Ne tüketilirse gastrite iyi gelir? Gastrit nasıl geçer?

mide yanması

Gastrite iyi gelen besinler

Gastrit denilen hastalık kısaca mide zarının iltihaplanması sorunudur. Kısa süreli gelişen ve kısa sürede iyileştirilebilen hastalık türüne akut gastrit, yıllar süren ve sancılı süreçlerin yaşanmasına sebep olan türleri ise kronik gastrittir. Özellikle ergenlik çağına giren bireylerin mide sağlıklarını dikkat etmeden sürekli olarak alkollü içecekler, fast food ürünleri ya da sigara tüketmeleri dahilinde bünyelerinde bu hastalığın görülme oranı çok daha yüksek ihtimallere çıkmaktadır.

Ancak bunun dışında vücutta gastrit oluşmasının esas sebebi, helicobacter pylory denilen bir bakterinin midede enfeksiyon yaratmasıdır. Bununla birlikte vücutta böyle bir hastalığın oluşmasına imkan veren nedenler de bünyede B12 vitamininin eksik bırakılması, gıda alerjilerinin yaşanması, bağışıklık sisteminde oluşan hastalıklar, sürekli olarak ilaç kullanılması ve baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi gibi durumlardır.

Gastrite müdahale edilmediği zaman ileriki süreçlerde, hele ki hastalık kronik gastrit durumuna dönüşmüşse ilerleyen süreçlerde mide kanseri olunması ihtimali çok muhtemeldir. Bu yüzden sindirim sistemi sağlığını kötü etkileyen her türlü üründen mümkün mertebe kaçınılması gerekmektedir. Bunun dışında mümkün olduğunca lif açısından yüksek besinlerin tüketilmesine dikkat edilmeli, hatta gastrit hastalığı atlatılana kadar mümkünse gastrit durumuna özel bir diyet uygulanmalıdır.

Gastrit hastalığı bulunan kişilerin uzak durması gereken durumlar şunlardır;
  • Aspirin gibi benzer içerikli ilaçlar tüketilirken, mutlaka doktora tanışılmalıdır.
  • Bol miktarda yağ içeren yiyecekler, baharatlı yiyecekler, tuzlu yiyecekler ve acı aromalı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Asit içeren içeceklerden ve kahve, çay gibi mideyi yoracak içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.
  • Alkollü içeceklerden, sirke içeren besinlerden ve limon içeren içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Soğan, sarımsak, kereviz, elma, lahana, brokoli, elma, süt ve kuru fasulye gibi besinlerle gastrit tedavisi sürecinde beslenilmemelidir.

Gastrit nasıl geçer?

Gastrit tedavisi aşamalarında mutlaka doktorunuzun önerdiği gastrit diyeti listesine harfiyen uyulması ve listeden isteğe göre eklemeler ya da çıkarmalar yapılmaması gerekmektedir. Konuyla ilgili kulaktan dolma bilgilere göre tedavi sürecine olumsuz etki edecek şeyler tüketilmemelidir. Bu nedenle gastrit probleminin daha kolay atlatılması adına tüketilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilmektedir;

Advertisement

Koyu yeşil yaprağı olan sebzeler : Bahsi geçen sebzelerin içeriğinde bol miktarda K vitamini, C vitamini, A vitamini, demir minerali folat minerali ve kalsiyum minerali bulunmaktadır. Tüm bu vitamin ve mineraller midenin aşmak istediği problemi aşmasında kendisine oldukça yardımcı olmaktadır.

Yoğurt : Gastritten kaynaklanan bazı belirtilerden, yoğurt yiyerek kurtulabilmek mümkündür. Bunun sebebi yoğurdun içerisinde bulunan bir takım doğal organizmalar, sindirim sistemini daha sağlıklı hale getirmekte ve mide astarıyla ilgili problemlerin önüne geçebilmektedir. Gün içerisinde 3 bardak miktarında probiyotik özellikleri bulunan yoğurtlardan tüketildiği takdirde, gastritle güzel bir savaş yaşanabilir ve midenin kendini daha hafif hissetmesi sağlanabilmektedir.

Yeşil çay : Normal beslenme düzeninde sürekli olarak yeşil çay tüketen birinin tıbbi olarak gastrit hastalığına yakalanma ihtimali, içmeyen bir bireye göre çok daha düşük olmaktadır. Bununla birlikte yeşil çay mideyi korurken bir yandan da sindirim sistemi sağlığına fayda sağlamaktadır. Gastritten kaynaklı olan mide yanması ve ekşime gibi sorunların da önüne geçebilmektedir. Yeşil çay aynı zamanda reflü hastalığına yakalanma ihtimalinin de önüne geçebilmektedir.

Papatya çayı : Gastrite iyi gelen bitki çayları arasında kuşkusuz ki en çok tercih edilen çayların biri de papatya çayıdır. Papatya çayının içerisinde bulunan temel yağlar, gaz sorununu ortadan kaldırabildiği gibi aynı zamanda bağırsaklarda da güzel bir rahatlık sağlamaktadır. Midedeki iltihabı kurutma konusunda da oldukça etkili bir doğal üründür.

Sağlık Uyarı

Advertisement


Leave A Reply