Genç Werther’in Acıları Kitap Özeti Konusu Karakterleri, Goethe

0
Advertisement

Johann Wolfgang von Goethe’nin Genç Werther’in Acıları isimli kitabının konusu ve özeti nedir? Genç Werther’in Acıları karakterleri, kitap analizi.

Genç Werther’in Acıları

Genç Werther’in Acıları, üretken Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe tarafından kaleme alınmış bir mektup, özellikle bir mektup koleksiyonudur. 1770’lerde yayınlandı ve sonraki Romantik döneme büyük bir etki yaptı. Goethe’nin hayatına gevşek bir şekilde dayanan Genç Werther’in Acıları, Werther’in melankolik deneyimini ve talihsiz olaylarını bir yerden bir yere hareket ederek hayatın acılarını yaşarken takip ediyor.

Genç Werther'in Acıları

Kitabın Özeti

Mektuplarda Werther, arkadaşı Wilhelm’e yazar. Hikayesi, başarısız bir romantik bir ilişki nedeniyle kırsal kasabasını terk etmesiyle başlar. Kötü bir şekilde sona eren bir hanımefendi ve kız kardeşi ile ilişkisinden dolayı ayrılmak zorunda kalmıştır – ancak pişman değildir. Kendini içinde bulunduğu bu yeni kasabada, kırsalda yürüyüşler yaptığı Wahlheim adlı bir köye hayranlık duyuyor. Hikayelerinde genellikle kendisininkiyle bağlantılı olarak anlattığı diğer köylüleri ziyaret eder. Köyü büyüleyici bir şekilde rustik bulur ve İncil’de okuduğu hikayelere benzetir.

Umutsuz bir romantik ve umutsuz derecede tutkulu bir insan olan Werther, annesi ölmüş olan Charlotte (Lotte) adında bir kadına aşık olur. Kadın kardeşlerine bakmaktadır. Tek sorun, kadının Albert adında bir adamla evlenmek üzere olmasıdır. Ancak, Lotte’ye duramayacak kadar aşık olduğu için bu durum Werther’i durdurmaz, bu yüzden müsait olmamasına rağmen onunla bu yakın ilişkiyi kurmaya devam eder.

Ancak zamanla Lotte’ye olan sevgisi daha da güçlenir. Nişanlı çiftin uyumunu etkilemek istemediği için ayrılır ve başka bir şehirde sekreter olur.

Advertisement

Lotte’den Uzaklaşma Çabaları

Bir süre başka şehirde kalır ancak yaptığı iş kendisine hiç de tatmin etmemektedir. Kendini soylular veya yüksek sosyete ile özdeşleştiremediği için hiçbir yere ait olmadığını hissetmektedir. Sanatsal ruhunu kimse düşünmemiştir. Ona sıradan biri gibi davranan yüksek bir toplumda sıkışıp kalmış ve zarar görmüştür. İstenmediği açıkça bellidir. Bu işi kaldıramadığı için istifa eder.

Başarısız çalışma girişimi, bu arada Albert ile evlenen Lotte’ya olan aşkını daha da güçlendirir. Lotte’nın olduğu kasabaya geri döner ve durumu dayanılmaz hale geldi. Werther hüsrana uğrar. Albert’e karşı hissettiği tiksintiyi ve Lotte’nın Albert ile mutlu olmadığına dair düşüncelerini saklayamamaktadır.

Lotte ve Werther görüşmeye devam eder, ancak kocasına ve birlikteliğine duyduğu saygıdan dolayı Lotte, Werther ile olan sıradan ilişkisini sona erdirmeye karar verir. Evli bir kadının başka bir erkekle bu kadar çok zaman geçirmesi uygun olmadığından, onu ziyaret ettiği kadar sık ​​ziyaret etmemesini ister. Werther kabul eder, ancak ona olan sevgisini bir şiir biçiminde ilan etmek için onu son bir kez ziyarete gider. Bu görüşmede ikisi kucaklaşırlar ancak Lotta birlikte şanslarının olmadığını ve dolayısıyla tek bir çözümün görüşmemek olduğu açıkça ifade eder. Böyle bir aşk üçgeninde, diğer ikisinin huzur içinde yaşayabilmesi için üçüncüsünün ölmesi gerekiyordur. Werther, kimseyi öldürmeyecek bir insandır ve Charlotte’a zarar vermek istemez, bu yüzden en iyi çözümün kendi canına kıyması olduğuna karar verir.

Werther, Albert’a bir yolculuğa çıkacağını söyleyerek tabancasını isteyen bir mektup yazar. Charlotte, mektubu görür ve bunun ne anlama geldiğini anlar, ancak ne o ne de Albert Werther’ı durdurmak için herhangi bir girişimde bulunmaz – ona tabancayı gönderirler. Werther bunu doğru şeyi yaptığının kanıtı olarak görür ve kendini başından vurur, ancak yaradan ölmesi acı verici bir on iki saat alır. Ardında Charlotte’a bir gün cennette bir araya geleceklerini söyleyen bir mektup bırakır.

goethe

Kaynak: needpix.com

Analiz

Goethe, Sturm und Drang hareketinde açıkça görülen üzüntü ve romantizm unsurlarını sunarak harika bir iş çıkarır. Sadece bu da değil, bu kısa hikaye Goethe’yi birkaç gün içinde popüler bir yazara dönüştürdü, çünkü onu yazması çok kısa sürdü ve anında popüler oldu. Öyle ki, Mary Shelley ve Thomas Mann gibi ünlü yazarlar tarafından yazılan diğer birçok kitapta buna atıfta bulunulmaktadır. Goethe ayrıca, bu parçanın edebiyat dünyası için, özellikle de yazarın kendisi için önemini ifade etmenin güzel bir yolu olan kendi karakteri Werther’in ölümü hakkında ne kadar rahatsız hissettiğinden bahsediyor.

Karakterler

Werther

Aklı başında ve çalışkan Albert ile nişanlı olan güzel ve iyi huylu bir kadın olan Lotte’ye aşık olduktan sonra dünyasını altüst eden genç bir burjuva amatör – zeki ama kibirli, sanatsal ama motivasyonsuz -. Eser boyunca dalgın, yabancı bir pozisyonu var: aile hayatını gözlemlemeyi seviyor, ancak kendi annesine biraz yabancılaşıyor; Lotte ile evlenmek istiyor ama kendisini “sadece bir arkadaş” buluyor. Karşılıksız tutkusuyla şiddetlenen bu yabancılaşmış duyarlılık, onu intihara sürükler.

Advertisement

Lotte

Tanıdıkların arasında Lotte olarak adlandırılan Charlotte S., annesinin zamansız ölümü nedeniyle sekiz küçük erkek ve kız kardeşine anne gibi davranmaya zorlanır – bu, onun neşeyle ve özverili bir şekilde kabul ettiği bir yüktür. Werther, neredeyse delilik noktasına kadar ona aşık olmuştur.

Albert

Ağırbaşlı, düşünceli, sorumlu – tek kelimeyle, Werther’in antitezi – Albert, Lotte’nin nişanlısı ve daha sonra kocasıdır. İlk başta, o ve Werther yeterince iyi anlaştılar. Hem ilginç kişilikler hem de keskin konuşmacılar; Gerçekten, Lotte aralarına girmeseydi, Werther ve Wilhelm gibi iyi arkadaşlar olabilirlerdi. Bunun yerine, Werther’in Lotte’ye ısrarla yapışması, Albert ile onun arasında bir yarık açar.


Leave A Reply