Genital Herpes (Uçuk) Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Tedavisi ve Önleme

0
Advertisement

Genital Herpes nedir, nasıl bulaşır ve nasıl anlaşılır? Genital Herpesli hamileler ne yapmalıdır, tedavisi ve önleme yolları nelerdir?

Genital Herpes

Genital Herpes

Genital Herpes (uçuk) nedir?

Genital herpes cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu cinsel yolla bulaşan hastalık, ağrılı kabarcıklar (sıvı dolu şişlikler) olan herpetik yaralara neden olarak açılabilir ve sıvıyı sızdırabilir. Yaklaşık yüzde 16 14 ve 49 yaş arasındaki insanlara cinsel yolla bulaşır.

Genital herpes nedenleri

İki tip herpes simpleks virüsü genital herpes’e neden olur: HSV-1 (genellikle soğuk yaralara neden olur) ve HSV-2 (genellikle genital herpes’e neden olur).

Virüsler mukoza zarınız yoluyla vücudunuza girer. Mukoza zarlarınız vücudunuzun açıklıklarını çizen ince doku katmanlarıdır. Burnunuzda, ağzınızda ve cinsel organlarınızda bulunabilirler.

Virüsler vücudunuzun içine girdikten sonra, kendilerini hücrelerinize dahil ederler ve daha sonra pelvisinizin sinir hücrelerinde kalırlar. Virüsler çevrelerine çok kolay çoğalma veya uyum sağlama eğilimindedir, bu da onları tedavi etmeyi zorlaştırır.

Advertisement

HSV-1 veya HSV-2, enfekte kişilerin vücut sıvılarında bulunabilir, bu vücut sıvıları:

 • tükürük
 • meni
 • vajinal sekresyonlar

Genital herpes semptomlarını tanıma

Kabarcıkların ortaya çıkışı bir salgın olarak bilinir. İlk salgınınız virüsü aldıktan iki gün ila 30 gün sonra ortaya çıkacaktır.

Erkekler için genel semptomlar arasında penis, skrotum veya kalçadaki kabarcıklar (anüsün yakınında veya çevresinde) bulunur.

Kadınlar için genel semptomlar arasında vajina, anüs ve kalçaların etrafında veya yakınında kabarcıklar bulunur.

Hem erkekler hem de kadınlar için genel semptomlar şunları içerir:

 • Kabarcıklar ağzınızda ve dudaklarınızda, yüzünüzde ve enfekte bölgelerle temas eden herhangi bir yerde görünebilir.
 • Enfekte bölge genellikle kabarcıkların gerçek görünümünden önce kaşınmaya veya karıncalanmaya başlar.
 • Kabarcıklar ülserleşebilir (açık yaralar) ve sıvı sızabilir.
 • Salgından bir hafta sonra yaraların üzerinde bir kabuk oluşabilir.
 • Lenf bezleriniz şişebilir. Lenf bezleri vücuttaki enfeksiyon ve iltihapla savaşır.
 • Baş ağrısı, vücut ağrıları ve ateşiniz olabilir.

Herpes ile doğan bir bebek için (vajinal doğum yoluyla alınan) genel semptomlar yüz, vücut ve cinsel organlarda ülserleri içerebilir. Genital herpes ile doğan bebekler çok ciddi komplikasyonlar ve deneyim geliştirebilir:

Advertisement
 • körlük
 • beyin hasarı
 • ölüm

Hamileyseniz doktorunuza genital herpesiniz olduğunu söylemeniz çok önemlidir. Virüsün doğum sırasında bebeğinize bulaşmasını önlemek için önlemler alacaklardır. Muhtemel yöntemlerden biri bebeğinizin rutin vajinal doğum yerine sezaryen ile doğumudur.

Genital herpes teşhisi

Doktorunuz tipik olarak herpes enfeksiyonunu görsel olarak inceleyerek herpes enfeksiyonunu teşhis edebilir. Her zaman gerekli olmamasına rağmen, doktorunuz teşhislerini laboratuvar testleri ile doğrulayabilir.

Bir kan testi, bir salgın yaşamadan önce herpes simpleks virüsünü teşhis edebilir. Henüz herhangi bir belirti yaşamıyor olsanız bile, genital herpese maruz kaldığınızı düşünüyorsanız doktorunuzdan randevu alın.

Genital herpes nasıl tedavi edilebilir?

Tedavi salgınları azaltabilir, ancak herpes simpleks virüslerini tedavi edemez.

İlaçlar

Antiviral ilaçlar, yaralarınızın iyileşme süresini hızlandırmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Semptomları azaltmak için bir salgının ilk belirtilerinde (karıncalanma, kaşıntı ve diğer semptomlar) ilaçlar alınabilir. Salgın alan insanlara gelecekte salgın olma ihtimalini azaltmak için ilaçlar da verilebilir.

Evde bakım

Ilık suda banyo yaparken veya duş alırken hafif temizleyiciler kullanın. Enfekte bölgeyi temiz ve kuru tutun. Bölgeyi rahat tutmak için gevşek pamuklu giysiler giyin.

Hamileysem ve genital herpesim varsa ne bilmeliyim?

Herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalığınız olduğunda bebeğinizin sağlığı hakkında endişelenmeniz normaldir. Vajinal doğum sırasında aktif bir salgınınız varsa, genital herpes bebeğinize yayılabilir. Hamile olduğunu bildiğiniz anda doktorunuza genital herpesiniz olduğunu söylemeniz önemlidir.

Doktorunuz bebeğinizi doğurmadan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonra neler bekleyeceğinizi tartışacaktır. Sağlıklı bir doğum sağlamak için hamilelik için güvenli tedaviler reçete edebilirler. Ayrıca bebeğinizi sezaryen ile doğum yapmayı da tercih edebilirler.

Genital herpes, düşük veya erken doğum gibi gebelik komplikasyonlarına da neden olabilir.

Genital herpes için uzun vadeli görünüm

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmalısınız. Bu, genital herpes ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Genital herpes için tedavi yoktur, ancak durum ilaçla yönetilebilir. Bir şey bir salgını tetikleyene kadar hastalık vücudunuzda hareketsiz kalır. Salgınlar, stresli, hasta veya yorgun olduğunuzda ortaya çıkabilir. Doktorunuz salgınlarınızı yönetmenize yardımcı olacak bir tedavi planı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Advertisement


Leave A Reply