George Calvert Kimdir? Maryland Eyaletinin Kurucusu İngiliz Devlet Adamı

0
Advertisement

George Calvert kimdir? İngiliz devlet adamı olan ve Baltimore 1. Baronu ünvanına sahip olan George Calvert ve hayatı ile ilgili genel bilgiler.

Baltimore (1. Baronu), George Calvert, (d. 1580 ?, Kipling, Yorkshire – ö. 15 Nisan 1632, Londra, İngiltere), Katoliklere inançlarının gereklerini özgürce yerine getirebile çekleri bir sığınak bulmak amacıyla, Kuzey Amerika’da Maryland eyaletinin kurulması yönünde ilk adımı atan İngiliz devlet adamı.

1609-20 arasında Virginia Kumpanyası’nda görev aldı. 1621’de, Yüzbaşı Edward Wynne’i, Ferryland adında küçük bir yerleşme kurmak üzere Nevvfoundland’e gönderdi. İki yıl sonra, bu koloni için Avalon adıyla berat aldı. 1625’te, Katolik olduğunu açıklayarak Avam Kamarası’ndan istifa etti. Calvert’e Baltimore baronu unvanı ile İrlanda’da geniş topraklar verildi. Bundan sonra tümüyle koloni girişimleriyle ilgilenmeye başladı. Yenidünya’daki yatırımlarını güvence altına almak amacıyla 1627’de Avalon’u ziyaret etti.

Ertesi yıl ailesinin birçok üyesini de buraya getirdi. Ama Avalon’un çok sert iklimi yüzünden göçmenler arasında hastalık ve ölüm olayları yaygınlaşmıştı. Lady Baltimore, 1628’de koloniyi terk ederek Virginia’ya gitti. Bunun üzerine Baltimore, kraldan, daha ılıman bir bölge olan Chesapeake Körfezinde bir yer bağışlamasını istedi ve kralın yanıtını beklemeksizin, eşiyle buluşmak üzere Jamestown’a gitti. Ama Katolik olduğu için, Virginia’ya yerleşmesi yasaklandı. Bunun üzerine, Maryland’deki berat talebini savunmak üzere İngiltere’ye döndü, ama yeni beratın verildiğini göremeden öldü.

George Calvert

Kaynak: wikipedia.org

George Calvert En Çok Neyi İle Bilinir?

Lord Baltimore olarak da bilinen George Calvert, 17. yüzyılın başlarında Maryland kolonisini kuran bir İngiliz devlet adamı ve sömürgeciydi. Aynı zamanda Avam Kamarası’nın bir üyesiydi ve hem Kral I. James hem de Kral I. Charles altında çeşitli hükümet görevlerinde bulundu.

George Calvert ve Lord Baltimore aynı kişi miydi?

Evet, George Calvert ve Lord Baltimore aynı kişidir. George Calvert, 1625’te Kral I. Charles tarafından kendisine verilen bir unvan olan 1. Baron Baltimore’du. Lord Baltimore olarak da biliniyordu.

Advertisement

George Calvert neden Maryland’e geldi?

George Calvert, İngiliz Katolikleri için bir koloni kurmak üzere Maryland’e geldi. O zamanlar İngiltere’deki Katolikler önemli zulüm ve ayrımcılıkla karşı karşıyaydı ve Calvert, Katoliklerin dinlerini özgürce yaşayabilecekleri bir koloni oluşturmanın hem Katoliklerin kendileri hem de İngiliz Kraliyeti için faydalı olacağına inanıyordu. Maryland, Kral I. Charles’ın Katolik kraliçe eşi Henrietta Maria’nın onuruna seçildi.

George Calvert, Maryland’i ne zaman buldu?

George Calvert, Maryland’i fiziksel olarak keşfetmedi. Calvert, 1632’de orada bir koloni kurmak için bir kraliyet tüzüğü aldığında, Maryland zaten keşfedilmiş ve Yerli Amerikalılar tarafından iskan edilmişti. Koloniyi kurmaları için oğulları Leonard ve Cecil’i gönderdi, ancak koloni kurulmadan önce kendisi öldü. Maryland kolonisi resmi olarak 1634’te George Calvert’in ilk valisi olan oğlu Leonard Calvert tarafından kuruldu.

Maryland neden kolonize edildi?

Maryland birkaç nedenden dolayı kolonize edildi. Bunun ana nedenlerinden biri, Lord Baltimore olarak da bilinen George Calvert’in, o zamanlar İngiltere’deki Katolikler önemli zulüm ve ayrımcılıkla karşı karşıya kaldıklarından, İngiliz Katolikleri için dinlerini özgürce yaşayabilecekleri bir koloni kurmak istemesiydi. Ek olarak, Maryland’in kolonizasyonu, İngiltere’nin topraklarını genişletmesi ve Avrupa’da yüksek talep gören tütün üretimi yoluyla ekonomik gücünü artırması için bir fırsattı. Maryland ayrıca kereste ve balık gibi potansiyel bir değerli kaynak kaynağı ve yeni ticaret yolları kurmak için bir yer olarak görülüyordu.


Leave A Reply