George Catlett Marshall Kimdir? Amerikalı Devlet Adamı ve Askerin Hayatı

0
Advertisement

George Catlett Marshall Kimdir? Eski Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı George Catlett Marshall hayatı, biyografisi, dönemi ile ilgili bilgi.

George Catlett Marshall; ABD’li asker ve politikacıdır. (Pennsylvania/ Unitown 1889 – Washington 1959). 1902’de Virginia Askeri Akademisi’ni bitirdi. 1902-1903’de Filipinler’de görev yaptı. 1907’de Kansas’da yüksek öğrenim gördükten sonra, 1913-1916 arasında yeniden Filipinler’e gönderildi. Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa’ya gönderilen birliğin komutanlığım yaptı (1917). 1924-1927 arasında Tientsin’ deki (Çin) birlikte görev yaptı. 1932-1933’de Georgia ve Güney Carolina alayları komutanlığında bulundu. 1933 -1936 arasında İllinois Ulusal Muhafız birliği eğitmenliğine, 1936-1938 arasında Vancouver Banacks (Washington) tugay komutanlığına atandı. 1938′ de genelkurmay başkanlığına getirildi, İkinci Dünya Savaşı’nda asker sayısını 8.5 milyona yükseltti.

Başarılı savaş taktiği, planlaması ve ordu donatımıyla beğeni kazandı. 1945’te emekli olduktan sonra, Milliyetçilerle Komünistler arasındaki çarpışmayı sona erdirmek amacıyla 1946’da Çin’e gitti. Başarı umudu görmeyince devlet bakanlığını kabul ederek geri döndü. 1947-1950 arasında SSCB ile gerilimin arttığını görerek, Avrupa’nın ekonomik bunalımını gidermek amacıyla kendi adıyla anılan “Marshall Yardımı” planım yürürlüğe koydu. 1949’da sağlık nedeniyle görevinden ayrıldıysa da, 1950’de Kore Savaşı’nın patlak vermesi üzerine savunma bakanlığına getirildi.

Görevi sırasında orduyu genişletti, evrensel askeri eğitim tasarımı hazırladı ve NATO’nun (Kuzey Atlantik Anlaşması) gelişmesine katkıda bulundu. Kore Savaşı’nın genişlemesini engellediği ve dünya barışını tehdit eden çatışmalara barışçıl çözümler önerdiği için 1953 Nobel Barış Ödülü’nü alan ilk asker oldu.

George Catlett Marshall

Kaynak : wikipedia.org

Gençlik Dönemi ve Çalışmaları

George Marshall, 26 Aralık 1880’de ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki küçük Uniontown kasabasında üst sınıf bir ailede doğdu. Virginia Askeri Enstitüsü’nde eğitim gördü ve mezun olduktan sonra Birleşik Devletler Ordusu’na katıldı .

Virginia Marshall Askeri Enstitüsü’ne girdikten sonra, karakteristik kuzey aksanıyla (Yankee) önyargılıydı, kendisine ve başkalarına potansiyelini göstermek zorunda kaldı. Marshall’ın mezun olduktan sonra ABD Ordusu’nda bir yere sahip olmakta ısrar etmesi; Anekdot, Marshall’ın ABD başkanı William McKinley ile görüşmek için randevu almadan Washington’a gitme kararı aldığı ortaya çıkıyor. Bunun işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor; ama zaten 4 Ocak 1902’de Birleşik Devletler Ordusunda ikinci teğmen olarak görev yaptı. Dokuz gün sonra Elizabeth Carter Coles (Lily) ile evlendi.

Advertisement

Mayıs 1902’den Kasım 1903’e kadar Filipin Adaları Piyade Alayı’nda görev yaptı. Aralık 1903 – Ağustos 1906: Bir sonraki görevi Oklahoma, Fort Reno’daydı. Daha sonra, 1908’de Kansas, Fort Leavenworth’taki Ordu Kurmay Koleji’nden sınıfında birincilikle mezun oldu; ve üsteğmen rütbesine terfi etti.

Genç subay, önümüzdeki dokuz yıl boyunca kendisini çeşitli görevlerde ayırt etti ve ona Birinci Dünya Savaşı’nda Genelkurmay’da bir yer kazandı .

Askeri kariyer

Dünya Savaşı sırasında eğitim ve harekat planlayıcısı olarak görev yaptı. 1917’de Fransa’ya transfer edildi ve burada Birinci Piyade Tümeni operasyonlarının planlanmasıyla ilgilendi . 1918’de Ordu Karargahına nakledildi ve buradan savaşın en önemli operasyonlarından biri olan ve Alman Ordusunun Batı Cephesinde yenilgiye uğramasını sağlayacak olan Argonne Taarruzu’nu planlayıp koordine etti .

1920’den başlayarak, Genelkurmay Başkanı John J. Pershing’in yardımcısı olarak Marshall, Ordu eğitimini yeniden düzenlemek ve eski ve yeni askeri teknikleri öğretmekle görevlendirildi. 1934’te albay , 1936’da general olmak üzere atandı. 1939’da Franklin Delano Roosevelt tarafından Savaş Dairesi Başkanlığı’na atandı ve 1945’e kadar bu görevde kaldı .

İkinci Dünya Savaşı sırasında Marshall, ordunun ve hava kuvvetlerinin yapısını yeniden düzenleyerek ona daha modern bir vizyon kazandırdı ve onu savaşa girmeye hazırladı. Avrupa’daki tüm Müttefik operasyonları için merkezi stratejiyi tasarladı, Avrupa’daki Müttefik Ordu Yüksek Komutanı olarak Dwight Eisenhower‘ı seçti ve Normandiya istilası olarak hizmet eden Overlord Operasyonunu tasarladı. Winston Churchill onu müttefik zaferinin organizatörü olarak adlandırdı ve Time Magazine tarafından 1944’te yılın adamı seçildi. Marshall, müttefiklerin zaferinden sonra 1945’te ordudan emekli oldu.

Siyasi Kariyeri

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bir ateşkes sağlamak ve bir iç savaşta savaşan Milliyetçiler ve Komünistler arasında bir koalisyon hükümeti kurmak için Çin’e gönderildi . Arabuluculuğunun hiçbir etkisi olmadı ve 1947’de Amerika Birleşik Devletleri’ne dönmek için Çin’den ayrıldı.

Advertisement

Aynı yıl, İkinci Dünya Savaşı’nın bir sonucu olarak harap olmuş bir ekonomi olan Avrupa’nın ekonomik toparlanması için baştan bir plan hazırlayarak Dışişleri Bakanı olarak atandı. Marshall Planı olarak bilinen bu Avrupa kurtarma planı, hepsi müttefik olan on altı Avrupa ülkesine mali yardımda bulundu ve 1948’de Time Magazine tarafından tekrar Yılın Adamı seçildi. Dışişleri Bakanı olarak İsrail Devletinin tanınmasına karşı çıktı. , Başkan Harry S. Truman‘ın görüşünün aksine. Bu yüzleşme 1949’da istifa etmesine neden oldu, 1950’de Savunma Bakanı oldu, 1951’de Senatör Joseph McCarthy ile çeşitli anlaşmazlıklar yaşadıktan sonra istifa etti . Ardından Kızıl Haç’ın Kuzey Amerika bölümünün başkanı olarak atandı .

1953’te Marshall Planı ile II. Dünya Savaşı‘ndan sonra Avrupa’nın yeniden inşasına yaptığı yardımdan dolayı Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü .


Leave A Reply