George Inness Kimdir? Amerikan Peyzaj Ressamının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

George Inness kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Amerikalı peyzaj ressamı George Inness hayatı, biyografisi, eserleri ve tabloları hakkında bilgi.

George Inness

Kaynak: wikipedia.org

George Inness; (d. 1 Mayıs 1825, Newburgh, New York, ABD – ö. 3 Ağustos 1894, Bridge of Allen, Stirling, İskoçya), son dönemlerinde yaptığı, atmosferik etkilere yer veren pırıltılı manzara resimleriyle tanınan ABD’li ressamdır.

Büyük ölçüde kendi kendini yetiştirmişti. “Lackawanna Vadisi” (1855, Ulusal Sanat Galerisi, Washington, D.C.) gibi ilk yapıtları Hudson Irmağı okulundan Asher B. Durand ve Thomas Cole’un etkilerini yansıtıyordu. Ama Jacob van Ruisdael ve Meindert Hobbema gibi Felemenkli manzara ressamlarının akıcı ve yumuşak panoramalarını gördükten sonra, Hudson Irmağı okulunun ayrıntı işçiliğinden uzaklaştı. 1854’te Avrupa’ya yaptığı üçüncü gezi, konu arayışlarından ve teknik zorlukların yarattığı gerginlikten kurtulmasını sağladı.

Inness’in sanatı birkaç aşamadan geçerek yavaş yavaş gelişti ve hayatının son on yılına kadar en büyük gücüne ulaşmadı. 1850’lerde Barbizon okulunun stilini taklit etti, ancak 1860’larda sanatı, Peace and Plenty (1865; Metropolitan Museum of Art, New York City) gibi daha kişisel ve etkileyici hale geldi. Ancak 1880’lerin ortalarından sonra, örneğin Home of the Heron’da (1893; Chicago Sanat Enstitüsü) olduğu gibi en iyi bilinen yumuşak atmosferik ve oldukça soyut stili geliştirdi.

Théodore Rousseau önderliğinde gelişen Barbizon okulunun bütünüyle etkisinde kalmasına yol açtı. Inness, Roma ve Paris’te kaldığı süreyi de kapsayan (1870-74) 20 yıllık olgunluk döneminde, “Delaware Vadisi” (1865, Metropolitan Sanat Müzesi, New York) gibi yapıtlarıyla sanatının doruğun.”‘ ulaştı. “Barış ve Bolluk” (1865, Metropolitan Sanat Müzesi, New York) adlı etkileyici resmi, boyutları açısından öbür yapıtlarından ayrılır. Inness’ın asıl tipik yapıtları, geniş bir ufkun yanı sıra daha küçük alanları betimlediği, Corot’nun etkilerini taşıyan küçük tuvalleridir. Mekân ve ölçek kadar çizgi ve renkte de gittikçe ustalaşarak dingin pastoral nitelikleri yansıtmayı başarmıştı. Kendi doğası ise tersine fırtınalı ve tutkuluydu. Innes, toplumsal sorunlarla da ilgilenerek, tek dereceli vergilendirme, köleliğin kaldırılması gibi konularda ateşli bir mücadele verdi. Yaşamını ve sanatını en çok etkileyen olay ise Yeni Kilise’ye (Swedenborgculuk) girmesiydi.

“Sonbaharda Meşeler” (y. 1875, Metropolitan Sanat Müzesi, New York) gibi geç döneminin ilk resimlerindeki duygu yoğunluğu, rengi biçimin önüne çıkardığı sonraki yapıtlarının habercisiydi. Doğa gizemciliği güçlendikçe, resimlerine pırıltılı bir ışıkla titreşen renkler egemen oldu ve biçim ikinci plana düştü.

Advertisement

Inness’ın oğlu George Inness Jr. da (1854-1926) ressamdı. O da Barbizon okulunun uygulamalarına ve babasının inançlarına bağlı kaldı ve izlenimciliği reddetti.


Leave A Reply