George Stephenson Hayatı

0
Advertisement

George Stephenson demiryollarının babası olarak kabul edilen bir mühendistir. George Stephenson’un hayatı hakkında kısa bilgiler.

George Stephenson

George Stephenson (1781 – 1848), demiryollarının babası sayılan bir İngiliz mühendisidir. İlk buharlı lokomotifi yapmış, ilk demiryolunu açmıştır.

Stephenson’un hayatı pek fakir başlamıştı. ; Bir madende tulumbacı olan babası ile, küçük bir kulübede yaşıyordu. 14 yaşında ufak bir gündelikle babasına yardımcı olarak madende çalışmaya başladı. 18 yaşında, makina ve buhar hakkındaki bilgisini artırmak için bir gece okuluna girdi. Buhar makinası üzerinde denemeler yapıyordu. 1814’te maden ocağında vagonları at yerine buhar gücü ile hareket ettiren ilk lokomotifi yapmayı başardı. 1825’te, İngiltere’de, Stökton – Darlington arasında gene Stephenson’un eseri olan bir lokomotifle ilk tren hattı açıldı.

George Stephenson bundan sonra bir köye çekilerek tek başına bir hayat yaşadıysa da yalnız İngiltere’nin değil, bütün dünyanın makina danışmanı oldu. İngiltere demiryollarından çoğunun yapılmasını o idare etti.

Advertisement

Leave A Reply