Georges Buffon Kimdir?

0
Advertisement

Georges Buffon kimdir? Fransız bir doğa bilgini olan Georges Buffon eserleri, çalışmaları hakkında kısa bilginin yer aldığı sayfamız.

Georges Buffon

Georges Buffon

Georges Buffon Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Ünlü Fransız doğa bilgini Georges Buffon “Histoire Naturelle” (Doğal Tarih) adlı eseri ve bu konudaki dünya çapında bilimsel çalışmaları ile tanınmıştır.

Fransa’da Montbard’da 7 Eylül 1707’de doğdu. Burada ailesinin “Buffon Toprakları” denilen geniş arazisinde genç yaştan beri çiçekler, böcekler üzerinde incelemelere girişti. Bu bilimsel araştırmaları göz önünde tutularak, Georges Buffon, Jardin du Roi (Kralın Bahçesi) ne müdür oldu. Bu arada “Jardin du Roi” ile ilgili bir katalog hazırlaması istenmişti. Georges Buffon zamanla katoloğun hazırlıklarını , daha da genişleterek, bütün doğa bilimini kapsayan bir eser meydana getirdi. “Histoire naturelle, générale et particulière” (Doğal Tarih, genel ve özel) adını verdiği bu 44 ciltlik eser, doğa konusunda, daha önce birbirleriyle ilinti kurulamamış olan gerçekleri ilk defa bilimsel bir açıdan ele alan, onları herkesin anlayabileceği şekilde açıklayan bir çalışmadır. Georges Buffon bu değerli çalışmasından dolayı 1753’te “Académie Française” üyeliğine seçilmiştir. 80 yaşında iken 16 Nisan 1788 yılında Paris’te hayata veda etmiştir.


Leave A Reply