Georgia O’Keeffe Kimdir?

0
Advertisement

Georgia O’Keeffe kimdir ve ne yapmıştır? Georgia O’Keeffe hayatı, biyografisi, resimleri, eserleri ve sanat kariyeri hakkında bilgi.

Georgia O'Keeffe

Georgia O’Keeffe

Georgia O’Keeffe; (d. 15 Kasım 1887, Sun Prairie yakınları, Wisconsin – ö. 6 Mart 1986, Santa Fe, New Mexico, ABD), 20. yüzyıl Amerikan sanatının önde gelen ressamlarından biridir.

Chicago Sanat Enstitüsü (1904-05) ve New York Sanat Öğrencileri Birliği’nde eğitim gördü (1907-08). Bir süre reklam ressamlığı yaptıktan sonra 1912’den 1916’ya değin çeşitli okullarda sanat dersleri verdi. 1916’da çizimleri fotoğrafçı Alfred Stieglitz’in dikkatini çekti. 1924’te evlendiler. Stieglitz’in en önemli portre dizilerinden biri Georgia O’Keeffe’in fotoğraflarından oluşur.

Georgia O’Keeffe’in ilk resimlerinde belli bir taklitçilik söz konusuydu, ama 1920’lerin başlarında kendi özgün üslubunu buldu. Yapıtlarında çoğu kez kafatasları, hayvan kemikleri, bitkiler, kabuklar, kayalar, dağlar gibi daha doğal biçimleri büyütüyor, belirgin ve ritmik dış çizgiler, net ve açık renk alanlarıyla hacimlendirerek veriyordu. Bu nesneleri derinliği olmayan bir mekân içine yerleştirerek onlara bazen erotik, bazen de psikolojik ve simgesel anlamlar kazandırıyordu.

Yapıtlarındaki kesinlik ve sertlik bir anlamda Charles Sheeler ve Charles Demuth’un presizyonist resimlerini andırmakla birlikte, biyomorfik biçimlere soyut bir güzellik katmadaki başarısı bütünüyle özgündü. “İneğin Kafatası, Kırmızı, Beyaz ve Mavi” (1931) ve “Siyah Süsen Çiçeği” (1926) bu tür yapıtlarının tipik örnekleridir. Georgia O’Keeffe en önemli yapıtlarını 1920-40 arasında gerçekleştirdi ve 1980’lere değin resim yapmayı sürdürdü. Son yapıtlarında sık sık New Mexico’nun bulutsuz göğünü ve çöl görünümlerini işledi. 1970’te Whitney Müzesi’nde düzenlenen toplu sergisi Georgia O’Keeffe’in modern Amerikan sanatındaki en özgün ve önemli sanatçılardan biri olarak ün kazanmasını sağladı. 1976’da otobiyografisi Georgia O’Keeffe yayımlandı.

Advertisement

Leave A Reply