Gezegenlerin Güneşten Uzaklığa Göre Sıralanışı Nasıldır? Düzeni

0
Advertisement

Güneş sistemindeki gezegenlerin sırası nasıldır? Güneşe en yakın ve en uzak gezegen hangisidir? Güneşten uzaklıklarına göre gezegenlerin sıralanışı.

İçinde yaşadığımız güneş sistemi, Dünya dahil sekiz gezegene ev sahipliği yapıyor. Plüton 2006’da bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırıldığında sayı dokuzdan sekize indi. Her gezegenin güneşten uzaklığı temel bileşiminin bir belirleyicisidir. Mars ve yörüngesindeki gezegenler karasal gezegenler olarak bilinir çünkü çoğunlukla kayadan oluşurlar. Yörüngelerinin dışındaki olanlar gaz devleri veya en dıştaki iki gezegende buz devleri olarak bilinir. Dış gezegenler kayalık çekirdeklere sahip olabilir, ancak öyleyse, çekirdekler kütlelerini oluşturan gaz ve buz karışımının derinlerine gömülür. Plüton’un yeniden sınıflandırılmasının bir nedeni, Neptün’ün ötesinde yörüngede ve yine de çoğunlukla kaya olması, bu düzene uymamasıdır.

Güneş Sistemi

Merkür

Bir Roma tanrısının adını taşıyan Merkür, güneşten 36 milyon mil ve Dünya’dan 48 milyon mil uzaklıktadır. 3.031 mil çapında güneş sistemindeki en küçük gezegendir. Merkür’ün güneşin etrafında, diğer tüm gezegenlerden daha hızlı dönmesi 87.96 Dünya günü ve kendi ekseni üzerinde dönmesi 58.7 Dünya günü sürer. Merkür’ün yüzeyi pürüzsüz ovalar ve derin kraterler ile doludur ve gezegen çoğunlukla kaya ve metalden yapılır.

Venüs

Roma’nın aşk ve güzellik tanrıçası olan Venüs, güneşten 67.2 milyon mil ve Dünya’dan 26 milyon mil uzaklıktadır. 7.521 mil çapında güneş sistemindeki altıncı büyük gezegendir. Venüs’ün güneşin etrafında dönmesi 224.68 Dünya günü ve ekseni üzerinde dönmesi 243 Dünya günü sürer. Bu nedenle, en uzun güne sahip gezegendir. Güneşimizin ve ayımızın yanı sıra gökyüzündeki en parlak nesne olan Venüs, kayalık ve tozlu dağları, kanyonları ve ovaları olan bir yüzeye sahiptir.

Dünya

Dünya gezegeni güneşten 93 milyon mil uzakta ve 7,926 mil çapında, güneş sistemindeki beşinci en büyük gezegendir. Bildiğimiz kadarıyla, yaşamı olan tek gezegendir ve yüzeyinin yaklaşık yüzde 70’i su ile kaplıdır. Dünya her 365 günde güneş etrafında döner ve 24 saat içinde ekseni etrafında döner. Dünya’nın 4,5 milyar yıldan eski olduğu tahmin ediliyor.

Advertisement

Mars

Mars genellikle Kızıl Gezegen olarak adlandırılır, çünkü kırmızımsı toz ve kayalarla kaplıdır. Roma savaş tanrısı adını almıştır ve güneşten 141.6 milyon mil uzaklıktadır. Mars, 4,222 mil çapında güneş sistemindeki yedinci en büyük gezegendir. Mars’ın güneş etrafında dönmesi 686.98 Dünya günü sürer ve 24.6 Dünya saatinde ekseni üzerinde döner. Sert, kuru, kayalık bir yüzeye ve iki aya sahiptir.

Güneş Sistemi

Jüpiter

Güneş sistemindeki en büyük gezegen olan Jüpiter, güneşten 483,8 milyon mil uzaktadır. 88,729 mil çapındadır, bu da içine diğer tüm gezegenleri sığdırabileceğiniz ve bir düzineden fazla Dünya’nın üzerinde sıralanabileceği anlamına gelir. Jüpiter’in güneşin etrafında dönmesi 11.862 Dünya yılı ve ekseni etrafında dönmesi 9.84 Dünya saatidir. Güneş sistemindeki en kısa güne sahip gezegendir. Jüpiter en az 63 aya sahiptir ve çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur.

Satürn

Milyarlarca buz parçacığından yapılmış halkalarıyla ünlü olan Satürn, güneşten 886.7 milyon mil ve Dünya’dan 550.9 milyon mil uzaklıktadır. 74.600 mil çapındadır ve bu da onu güneş sistemindeki ikinci en büyük gezegen yapar. Satürn’ün güneş etrafında dönmesi 29.456 Dünya yılına ve ekseni etrafında dönmesi 10.2 Dünya saatini alır. Satürn sıvı ve gazdan yapılmıştır, bu yüzden aslında su üzerinde yüzer.

Uranüs

Teleskopla keşfedilen ilk gezegen olan Uranüs, güneşten 1,784,0 milyon mil uzakta. İsmini gökyüzünün Yunan tanrısından alır ve 32.600 mil çapındadır, bu da onu güneş sistemindeki üçüncü en büyük gezegeni yapar. Uranüs’ün güneş etrafında dönmesi 84.07 Dünya yılı ve kendi ekseni üzerinde dönmesi ise 17.9 Dünya saati yapar. Uranüs hidrojen, helyum ve metandan yapılmıştır ve katı bir yüzeye sahip değildir.

Neptün

2.794.4 milyon mil uzaklıktaki güneşten en uzak gezegen, deniz Roma tanrısı adını alır. 30.200 mil çapındadır ve güneş sistemindeki dördüncü en büyük gezegendir. Neptün’ün güneş etrafında dönmesi 164.81 Dünya yılını ve kendi ekseni etrafında dönmesi 19.1 Dünya saatini alır. Uranüs gibi Neptün de hidrojen, helyum ve metandan yapılır.

Advertisement


Leave A Reply