Gioachino Rossini Kimdir? Hayatı Biyografisi Besteleri Operaları Hakkında

0
Advertisement

Gioachino Rossini kimdir ve ne yapmıştır? Gioachino Rossini’nin hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri ve operaları hakkında bilgi.

Gioachino Rossini

Kaynak: commons.wikimedia.org

Gioachino Rossini

  • Doğum Günü: 1 Mart 1792
  • Milliyet: İtalyan
  • Doğduğu Yer: Pesaro
  • Mesleği: Besteci
  • Ölüm Tarihi: 13 Kasım 1868
  • Ölüm Yeri: Passy

Gioachino Rossini, kendini müziğe adamış bir ailede doğdu. Harika bir çocuktu ve altı yaşındayken babasının grubunda üçgen çalmaya başladı. Her iki ebeveyni de operalara dahil olduğu için Rossini’nin bu dünyayla doğrudan bir ilişkisi vardı. İlk operası “La cambiale di matrimonio” yu 18 yaşında besteledi. Müzikal mükemmeliyetleriyle dikkat çeken “La pietra del paragone ve Il signor Bruschino” gibi bazı olağanüstü operalar üretti. Dünyanın dört bir yanındaki müzikseverlerin zihninde onu ölümsüzleştiren “Seville Berberi” onun başyapıtı olarak kabul ediliyor. Hızlı bir besteciydi ve aynı zamanda tükenmezdi! “The Barber of Seville” in sadece on iki günde bestelendiği söyleniyor. Kompozisyonları, döneminin opera sanatçılarının maharetini gerektiriyordu. Yenilikçi olduğu ve nesiller boyu opera bestecilerini etkilediği biliniyor.

Çocukluk ve Eğitim

Gioachino Rossini, 29 Şubat 1792’de İtalya’nın Pesaro kentinde doğdu. Babası Giuseppe kasabanın ünlü bir trompetçisiydi ve annesi şarkıcıyken mezbahaların müfettişliğini de yaptı. Rossini, altı yaşında babasının bandosunda üçgen çalmaya başladı. Rossini’nin babası Fransız Devrimi sırasında Napolyon Bonapart’ın birlikleriyle ilişkilendirildi ve eski Avusturya rejimi yeniden kurulduğunda hapse atıldı. Annesi daha sonra Rossini’yi Bologna’ya götürdü ve babası 1800’de serbest bırakıldıktan sonra onlara katıldı.

Rossini, Angelo Tesei’nin gözetiminde piyano öğrendi. Ayrıca on yaşında güzel şarkı söyledi ve kilisede solo parçalar söylemeye başladı. On iki yaşında yaylı sonatlar bestelemeye başladı. Tiyatroyla ilk tanışması 1805’te Fedinando Paer’ın ‘Camilla’ adlı filminde şarkıcılık yaptı. Rossini ilk operasını on dört yaşındayken besteledi, ancak altı veya yedi yıl sonra sahnelendi ve altıncı resmi operası olarak prömiyerini yaptı. 1807’de Rossini, Padre P.S.’nin kontrpuan sınıfına alındı. Mattei ve sonra Bologna’daki Cavedagni’den çello öğrendi. Kolaylıkla çello öğrendi, ancak Mattei’nin kendisine öğrettiği kontrpuanın sertliğinden hoşlanmadı. Rossini, Mozart’a olan bağlılığından dolayı “küçük Alman” anlamına gelen “il Tedeschino” olarak adlandırıldı.

Gioachino Rossini

Gioachino Rossini Evi, 26 Strada Maggiore, Bologna – Kaynak: commons.wikimedia.org

İlk Başarı

Rossini’nin ilk operası ‘La Cambiale di Matrimonio’ (Evlilik Sözleşmesi) 1810’da Venedik’te yapıldı. 1810-1813 yılları arasında Bologna, Roma, Venedik ve Milano gibi farklı ülkeleri gezerken bir dizi opera üretti. Besteci olarak kariyeri, 1813’teki operası “Tancerdi” nin başarısıyla yeni zirvelere ulaştı. “Tancerdi” ve “L’italiana in Algeri”, yirmi yaşında gençken ona uluslararası üne kavuşturdu. İtalya’da köklü bir opera bestecisiydi ve hem Milano hem de Venedik için operalar yazmaya devam etti. Ancak, “Tancerdi” nin başarısı dinleyicileri arasında yüksek beklentiler oluşturdu ve bu da başarısını etkiledi. Böylece, 1815’te Bologna’ya geri dönmeye karar verdi. Napoli tiyatrosunun yöneticisi Domenico Barbaia ile “Teatro di San Carlo” ve “Teatro Del Fondo” nun yönetmeni olarak bir sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre, Rossini’nin her yıl bir opera bestelemesi gerekiyordu ve ücret aylık 200 düka idi. Ayrıca tiyatroda kurulan ve yılda yaklaşık 1000 düka bulan kumar masalarında da payı vardı. Rossini, Napoli’de, Isabella Colbran’ın sonunda eşi olan baş şarkıcı olduğu büyük bir başarı olan “Elisabetta, regina d’Inghilterra” yı besteledi.

Kariyerinin Zirvesi

Rossini’nin “Il barbiere di Siviglia” (Seville Berberi) adlı eserinin prömiyeri 20 Şubat 1816’da Roma’da yapıldı. Bu çalışmanın muazzam başarısı ile popülaritesi çok arttı. Rossini bu libretto için idolleştirildi ve popülaritesi çeyrek asırdan fazla sürdü. 1815 ile 1823 yılları arasında “Otello” bestelemesiyle tanınan yaklaşık yirmi opera besteledi. Tipik komik operalarının aksine, bu ciddi bir operaydı. Kariyerinde “La Cenerentola” ve “Le Barbier de Séville” in büyük başarıları, “Mosè in Egitto” ise büyük bir flop olmasıyla iniş çıkışlar yaşadı.

Advertisement

İngiltere’de Evlilik ve Kariyer

1822’de Rossini, ünlü opera sanatçısı Isabella Colbran ile evlendi ve İtalya’dan Viyana’ya taşındı. Viyana’daki operaları geniş çapta kabul gördü. Prens Metternich’in “uyumun genel olarak yeniden kurulmasına yardımcı olma” daveti üzerine Bologna’ya döndü. Rossini, 1823’te Londra’daki “King’s Theatre” yöneticisinin tavsiyesi üzerine İngiltere’ye taşındı. Zaten Paris’te üne kavuşmuştu ve hemen ertesi yıl, yılda 800 sterlinlik bir maaşla “Theater des Italiens” in müzik yönetmeni oldu. Artan popülaritesi, ona Charles X’ten bir yıl içinde beş yeni opera bestelemesi için bir sözleşme yaptı.

Rossini, 1824 ile 1829 yılları arasında iki komik opera besteledi: “Le Comte Ory” ve “Guillaume Tell”, bunlardan ikincisi, opera kariyerinin sonuncusu olarak kabul edildi. Bu, geleneksel beste yapma tarzından bir dönüm noktasıydı. “Uvertür” veya “William Tell Overture” olarak da adlandırılan “Guillaume Tell”, opera dünyasına araçsal bir girişti ve 19. yüzyıl boyunca romantik teklifler için bir model görevi gördü.

Gioachino Rossini

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kariyerin Sonu

Rossini, “Guillaume Tell” den sonra operalardan yarı emekli oldu, ancak kantatalar ve başka şarkılar yazmaya devam etti. 1827’de annesinin ölümünden sonra babasının yanında olmak istedi ve bu onu 1829’da Bologna’ya götürdü. Ancak 1830’da opera için çalışmak üzere Paris’e döndü. 1832’de “Stabat Mater” in ilk altı hareketini yazdı ve geri kalan altısı Rossini’nin isteği üzerine başka bir müzisyen olan Giovanni Tadolin tarafından bestelendi. Önceki operaları kadar büyük bir başarıydı.

Sonraki Yıllar ve Ölüm

1845’te Rossini’nin ilk karısı Isabella öldü ve Rossini, 16 Ağustos 1846’da Olympe Pélissier’le evlendi. Politik çalkantılar nedeniyle 1848’de Bologna’yı terk etti ve Floransa’ya gitti. Sonunda, 1855’te Paris’e yerleşti. Rossini bir gurme ve aynı zamanda amatör bir aşçıydı ve emekli olduktan sonra tutkuyla yemek yapmaya başladı. Bugün bile onun adını taşıyan, “alla Rossini” gibi yeterli sayıda yemek var.

Rossini yıllarca fiziksel ve zihinsel hastalıklardan acı çekti. Müziğe dönüşü oldukça incelikliydi ve sonraki besteleri sadece özel performanslar içindi. Bunlardan “Péchés de vieillesse” (“Yaşlılığın Günahları”) dikkate değerdi. 13 Kasım 1868’de 76 yaşında Passy’deki evinde zatürreye yenik düştü. Cenazesi Paris’teki ‘Père Lachaise Mezarlığı’nda gerçekleşti. Daha sonra 1887’de kalıntıları Floransa’daki “Basilica di Santa Croce di Firenze” ye taşındı.

Önemli Operaları

Kilise Müziği
  • Petite Messe solennelle – 12 solo ses, iki piyano ve armoni için bestelenmiştir.
  • Stabat mater – koro ve solistler için.

Advertisement


Leave A Reply