Gök Gürültüsü Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Gök gürültüsü nedir, neden ve nasıl oluşur? Gök gürültüsü hakkında kısaca bilgi.

Gök Gürültüsü; Şimşek çakmasından sonra duyulan gürültüdür. İlkel insanlar gökgürültüsünü öfkelenen tanrıların sesi sanır, çok korkarlardı. Bugün gökgürültüsünün hızla genişleyen havanın etkisinden meydana geldiğini biliyoruz.

Gökgürültüsü

Yıldırımı meydana getiren çok kuvvetli elektrik akımı, şimşek çakması kadar kısa bir zaman içinde çevresindeki havayı şiddetle ısıtır. Bu ısınma hava moleküllerini birdenbire genişletir. Genişleyen hava hızla daha soğuk havanın bulunduğu yerlere dolar. İşte havanın bu hareketinin meydana getirdiği dalga gökgürültüsünü doğurur.

Gökgürültüsünün çeşitli sesleri vardır. Ağır ve derinden gelen bir ses, gökgürültüsünün uzaklarda olduğunu gösterir. Çatırtılı gökgürültüsü, yıldırım birçok kollara ayrıldığı zaman duyulur. Şimşek çakmasından sonra duyulan en kuvvetli sesi, yıldırımın asıl gövdesi, arkadan gelen sesi ayrıldığı kollar meydana getirir. Ses hızı ışık hızından çok az olduğundan, daima şimşek görüldükten sonra gökgürültüsü duyulur. Bu bakımdan, şimşeğin görülmesiyle, sesin duyulması arasında geçen zaman hesaplanarak yıldırımın bizden uzaklığını bulabiliriz. Meselâ şimşeğin görülmesiyle sesin duyulması arasında 5 saniye geçiyorsa, yıldırım bizden 2 km. kadar uzakta demektir.

Advertisement

Leave A Reply