Görünmez Adam Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, H.G. Wells

0
Advertisement

H.G. Wells’in Görünmez Adam isimli kitabının konusu nedir? Görünmez Adam romanının özeti, karakterleri, konusu, kitap hakkında bilgi.

Görünmez Adam, H.G. Wells

Görünmez Adam, H. G. Wells tarafından yazılan bir bilim kurgu romanıdır. 1897’de seri hale getirilen roman, aynı yıl tek cilt halinde toplandı. Wells’in diğer bazı eserleriyle birlikte Görünmez Adam, modern bilim kurgunun temel ve kodlayıcı eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Görünmez Adam

Kitabın Özeti

Adının daha sonra Griffin olduğunu öğrendiğimiz garip bir adam, Iping’e gelir ve Coach and Horses Inn’de konaklamaya başlar. Hanı işleten Bayan Hall onun için ateş yaktıktan sonra bile çıkarmadığı giysilerine sıkı sıkı sarılmıştır. Bayan Hall, Griffin’in yüzünün de bandajlarla sarılı olduğunu fark eder. Griffin kadına kaba davranır ve sabırsızca bagajını tren istasyonundan ne zaman alabileceğini sorar. O günün ilerleyen saatlerinde Griffin, kendisinin bir “deneysel araştırmacı” olduğunu ve ekipmanına ihtiyacı olduğunu açıklar.

Ertesi gün, hamal Fearenside, Griffin’in bilimsel ekipman, el yazısı defterler ve bazıları Zehir olarak etiketlenmiş sıvı kasalarıyla dolu bagajını getirir. O günün ilerleyen saatlerinde Bayan Hall, şişelerin kırılma seslerini duyar ve Griffin’e bunu sorduğunda, Griffin de onu rahatsız etmemesini ve faturasına ekstra ücret ekleyebileceğini söyler. Griffin birkaç ay handa kalır. Kiliseye gitmez veya kasabadan kimseyle iletişim kurmaz. Sadece geceleri dışarı çıkar. Köylüler onun hakkında birçok farklı teoriler uydurarak dedikodu yaparlar. Yerel doktor Cuss, handa Griffin’i ziyaret eder ve kolunun olması gereken yerin tamamen boş olduğunu görünce şok olur – Griffin olmayan koluyla Cuss’un burnunu çimdiklemeyi başarır.

Whit Pazartesi tatilinde, Rahip Bunting ve Bayan Bunting, papaz evinin soyulma sesleriyle uyanırlar. Hırsızı yakalamaya çalışırlar ama orada kimseyi göremezler. Aynı sabah, Bay Hall ve Bayan Hall, Griffin’in odasının kapısının açık olduğunu ve yatağının boş olduğunu fark ederler. Çilingir Sandy Wadgers’ı kilitleri değiştirmek için çağırırlar, böylece Griffin’i dışarıda tutabileceklerdir, ancak bu tartışılırken Griffin (daha önce boş görünmesine rağmen) odasından çıkar ve salona girer. Sonra kendini odasına kilitler ve bağırdığı ve bir şeyleri kırdığı duyulur. Daha sonra Bayan Hall, Griffin’e neden faturasını ödemediğini sorar. Griffin ona para teklif ettiğinde, Bayan Hall birkaç gün önce Griffin’in parasının olmadığını söylemiş olduğu için şüphelenir.

Advertisement

Handaki köylülerle karşı karşıya kalınca Griffin, bandajlarını çıkararak “siyah bir boşluk” yani görünmez yüzünü ortaya çıkarır. Griffin hakkındaki gerçeği öğrenen köylüler dehşet içinde kaçar. Yerel polis memuru Bobby Jaffers, Griffin’i papaz evini soyduğu için tutuklamaya çalışır, ancak başarısız olur ve Griffin kaçar.

Thomas Marvel İşbirliği

Griffin, Iping’in bir serseri olan Thomas Marvel’den yardım ister. İlk başta Marvel, kendisiyle konuşan bedensiz bir ses duyduğunda halüsinasyon gördüğünü düşünür, ancak Griffin ona taş atarak gerçek ve görünmez olduğunu kanıtlar. Hayrete düşen Marvel, Griffin’e yardım etmeyi kabul eder ve Griffin’in not defterleri de dahil olmak üzere odasından bazı eşyalarını ele geçirmek için Coach and Horses’a geri döner. Dr. Cuss ve Rahip Bunting, Griffin yokken defterlerine bakmışlardır ama yazılanları anlayamamışlardır. Bay Huxter, Marvel’ı yakalamaya çalışır ama başarısız olur. Griffin, kaçmadan önce hanın pencerelerini kırar ve köyün telgraf telini keser. Iping’deki herkes iki saat boyunca evlerinden çıkmaya korkar.

Marvel, Griffin’in yardımcısı rolünü bırakmaya çalışır, ancak Griffin ona ihanet ederse onu öldürmekle tehdit eder. Ertesi gün, Marvel ve Griffin Port Stowe kasabasına ulaşır ve Marvel yerel bir denizci ile konuşmaya başlar. Denizci ona Görünmez Adam hakkındaki söylentileri anlatır ve ona Iping’deki olaylarla ilgili bir gazete makalesini gösterir. Marvel, Görünmez Adam hakkında “özel kaynaklardan” haberdar olmakla övünür, ancak Griffin onu dürttükten sonra sözünden döner ve denizciye tüm hikayenin bir aldatmaca olduğunu söyler.

Port Burdock ve Dr. Kemp

Anlatı, Port Burdock kasabasına bakan ofisinde oturan Doktor Kemp adında bir adama geçer. Doktor Kemp, Görünmez Adam hikayesini ile ilgili dedikodulara inananların aptal olduklarını düşünmektedir. Bu sırada yakınlarda Marvel, Jolly Cricketers barına girer ve dehşet içinde Görünmez Adam’ın peşinde olduğu için yardıma ihtiyacı olduğunu açıklar. Griffin de bara girer ve bir itiş kakış olur. Bardaki adamlardan biri havaya ateş ederek Griffin’i vurmaya çalışıyor.

Doktor Kemp’in kapı zili çalar. Kapıyı açan hizmetçi, orada kimsenin olmadığını söyler. Kemp daha sonra yatak odasının kapı kolunda ve zeminde kan görür. Griffin yatak odasında Kemp ile konuşur ve ilk başta Kemp onun gerçekten orada olduğuna inanmayı reddeder. Griffin kendini tanıtarak Kemp’e Londra’daki Üniversitede birlikte çalıştıklarını hatırlatır. Kemp sonunda Griffin’e inanır ve ona yiyecek ve viski verir. Griffin’in yatak odasında uyumasına izin verir ve uykuya daldığında Griffin’in delirmiş ve “cinayete meyilli” olabileceğinden endişe duyar.

Ertesi gün, Griffin Kemp’e yıllar önce ışık ve optik konusunda araştırma yaparken canlı dokuyu görünmez hale getirmenin bir yolunu keşfettiğini söyler. Bulgularını kendine saklamıştır çünkü birinin onları çalmasından korkmuştur. Görünmezliği araştırmak için üç yıl harcadıktan sonra Griffin, deneyi gerçekten yapmak için paraya ihtiyacı olacağını fark etmiştir. Babasında emaneten bulunan parayı çalmış ve bu da babasının kendini vurmasına neden olmuştur. Griffin ise, babası için suçluluk veya sempati duymadığını itiraf eder.

Advertisement

Griffin, görünmezlik deneyini önce bir kumaş parçası üzerinde, sonra da komşusunun kedisi üzerinde test ettiğini söyler. Kedinin acıklı miyavlaması, Griffin’in faaliyetlerinden şüphelenen ev sahibinin şüphelerini arttırır. Griffin daha sonra deneyi kendi üzerinde gerçekleştirir ve başarılı bir şekilde görünmez olur. Ev sahibinin şüphelerinin farkında olarak dairesini ateşe verir ve kaçar. Görünmez olmak, Griffin’in düşündüğünden daha zordur. Düzenli olarak insanlara çarpmaktadır, görünmeden giyinemediği için çok üşür ve yedikleri tam olarak sindirilene kadar midesinde göründüğü için yemek yiyemiyordur. İki farklı mağazayı soyar, ancak her seferinde yakalanma tehlikesi ile karşılaşır. Görünmezliğini gizlemek için ise kıyafetler ve bandajlarla kendini sarar. Sonunda bilimsel araştırmalarına orada devam etmeyi umarak Iping’e gider.

Görünmez Adam

Griffin’in Planları

Griffin, Kemp’e “Görünmez Adam Çağı”nı başlatmak için insanları uygun gördüğü şekilde öldürerek bir “Terör Saltanatı” dayatmayı planladığını söyler. Kemp’in onunla çalışacağını umuyordur, ancak Kemp onu yanlış yolu seçtiği konusunda uyarır. Albay Adye daha sonra Kemp’in evine gelir ve bunu duyan Griffin “Hain!” diye bağırır ve kaçar. Adye ve Kemp, yerel bölgedeki herkesi Griffin’in planları hakkında uyarır ve bir insan avı başlar. Lord Burdock’ın kahyası Bay Wicksteed, Lord Burdock’ın evinin arazisinde öldürülmüş olarak bulunur. Kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyordur ama herkes Griffin’in sorumlu olduğu konusunda hemfikirdir.

Griffin, Kemp ve Adye’ye Kemp’in evinde saldırır ve Adye’yi kendi silahıyla vurur. Kemp kaçar. Griffin Kemp’i, kasabaya kovalar. Bir insan kalabalığı Griffin’i yakalamayı başarır ve Kemp’in merhamet dilemesine rağmen, Griffin’i ölümüne döverler. Ölünce bedeni tekrar görünür hale gelir.

Sonsözde anlatıcı, Griffin’in ölümünden sonra Marvel’ın ondan çaldığı parayı kullandığını açıklıyor. O şimdi yerel bölgede saygın bir adamdır. Bazen Marvel, Görünmez Adam hakkındaki hikayelerini insanlarla paylaşır. Ancak Griffin’in gizlice sakladığı ve içeriğini anlamadığı defterlerinin Onda olduğunu asla açıklamaz.

Karakterler

Griffin/Görünmez Adam

Griffin, University College London’a genç bir adam olarak fen öğrencisi olarak katıldı. Çalışmalarının odağını, kırılan ışığın insan dokusu üzerindeki etkisine özel bir ilgiyle tıptan fiziğe çevirdi. Bu ilgi, muhtemelen, neredeyse albino benzeri olarak tanımlanan kendi olağandışı pigmentasyonundan kaynaklandı. Bununla birlikte, roman başladığında, Griffin, insan görünmezliğinin sırlarını ortaya çıkaran deneylerinin bir sonucu olarak zaten yarı deliye dönmüştür. Gerçekten sadece iki sorunu var: görünmez olmak onu çıldırtıyor ve güç üzerinde mutlak kontrole sahip olmak için işleri nasıl tersine çevireceğini bulamıyor.

Dr.Kemp

Hikayenin sonlarında ortaya çıkan Kemp, öncelikle Griffin ile birlikte üniversiteye gittiği ortaya çıktığı için önemli bir karakter. O zamandan beri küçük Port Burdock kasabasında saygın bir doktor oldu ve Griffin’in tam tersi olarak konumlandı: düşünce ve ölçülülükte rasyonel. Kemp’in mevcut eyleme gelişi, birbirleriyle temaslarını kaybettikten çok sonra iki eski sınıf arkadaşı arasındaki rastgele bir toplantı tarafından gerekli kılınmıştır.

Bayan Hall

Orijinal 1933 Universal Studios film uyarlamasında unutulmaz tasviri ile ünlenen Bayan Hall, karlı bir gecede Griffin’in isimsiz bir yabancı olarak geldiği Iping köyündeki handa ev sahibesidir. Görevli bir şekilde yabancıya yemeklerini getirir, geride kaldığında ödeme yapması için baskı yapar ve sürekli olarak tuhaf görünümün, gizli deneylerin ve vahşi ruh hali değişimlerinin gizemlerine girmeye çalışır. Yabancının görünmezliğinin korkunç sırrını akılsızca ifşa ettiği ruh hali dalgalanmasından nihayetinde onun sürekli rahatsız etmesi sorumludur.

Thomas Marvel

Thomas Marvel, çevresi ve zekası oldukça bodur olan yalnız bir evsiz serseri. Griffin’in bir kez kendini açığa çıkardığında yakaladığı tam da bu yabancılaşma nitelikleridir. Görünmezliğini ancak kıyafet giymediğinde, üzerinde herhangi bir şey taşımadığında veya yemek yemediğinde kullanabilir. Sonuç olarak, Griffin, kendi başına yapamayacağı şeyi yapmak için Marvel’in bir suç ortağı olarak yardımını ister; öncelikle özel mülkünün handan alınması ve taşınmasıdır. Griffin ayrıca, görünmez adamlar hakkında birinin ondan duyabileceği tuhaf hikayeleri diskalifiye etmek için Marvel’in statüsüne güveniyor.


Leave A Reply