Göz Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Göz Nezlesi Nedir? Göz nezlesi neden olur, belirtileri nelerdir? Göz nezlesi tedavisi ve hakkında bilgi.

goz-nezlesiGöz Nezlesi; Gözkapaklarının içini, gözün beyaz kısmını örten tabakaya «konjonktiva», bu tabakanın iltihaplarına konjonktivit denir. Ya rüzgâr, toz, duman gibi fizik etkilerden, ya da mikroplardan dolayı çeşitli konjonktivitler görülür. Başlıca belirtileri kızartı, çapak, kaşınma, yanma, batmadır. Konjonktivitlerin eveğen olduğu gibi süreğen şekilleri de vardır. En çok görüleni, göz nezlesi dediğimiz şeklidir. Çoğunlukla bir soğuk algınlığından sonra başlar. Göz kanlanır, çapak tutar, içine kum girmiş gibi batıp sulanır, yanar. Kapaklar çevrilirse şişmiş olduğu, kırmızı kadife gibi bir hal aldığı görülür.

Hastalık çok bulaşıcıdır, öteki göze atladığı gibi başkalarına da geçer. Hastanın çapakları ile bulaşan pamuk, mendil, havlu, yastık yüzü, oyuncak gibi şeylerle, ellerle kolaylıkla geçeceğinden temizliğe çok dikkat edilmelidir. Antiseptik sularla, antibiyotikli melhemlerle tedavi edilir.

Belsoğukluğu, difteri mikropları da konjonktivit yapabilir, bunlar çok kötü karışmalara yol açar. Belsoğukluğu çekmekte olanların el temizliğine son derece dikkat etmeleri gerekir. Gerek difteri, gerekse belsoğukluğundan ileri gelen konjonktivitlerde hiç vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Konjonktivitlerin değişik şekilleri vardır, tedavi sebebe göre yapılır. Bunlar arasında trahom bulaşıcı, uzun süren, sık sık tepen, en önemli konjonktivitlerdendir.

Kuşkanadı. — Konjonktivanın gerek iyi, gerek kötü tabiatlı urları da olur. Konjonktiva kanserinin başlangıçta ışın tedavisiyle önü alınmaya çalışılır. Bu arada, olmazsa göz çıkarılır. İyi tabiatlı urlar arasında en çok görülen kuşkanadıdır. Kuşkanadı gözün dış kenarından renkli kısma doğru ilerleen, kanat biçiminde bir et parçası gibidir. Gözbebeği üstüne doğru yayılırsa görmeyi bozabilir. Konjonktivanın rüzgâr, toz, duman gibi irkiltici etkilerle kalınlaşmasından ileri gelir, ameliyatla alı-

Advertisement

Leave A Reply