Gözlüklü Yılan (Kobra) Nedir? Gözlüklü Yılan Çeşitleri Nelerdir?

0
Advertisement

Gözlüklü yılanlar hangileridir? Gözlüklü yılanların, kobraların özellikleri, çeşitleri, yılan oynatanlar hakkında bilgi.

kobra

Kaynak: pixabay.com

Gözlüklü Yılan (Kobra) Bazı türlerde son derece zehirli bir yılan çeşidinin adıdır. En büyük özellikleri boyun kısımlarının genişleyebilmesidir. Bu yılanların boyun kesimindeki kaburga kemiklerini gerip ileri doğru uzatabilmeleri esnek derinin gerilmesine yol açar. Bu durumda hayvanın ensesi geniş bir daire biçimi alır.

Hindistan’a dehşet saçan kobralar, hiç şüphe yok ki, en korkunç yaratıklardan biridir. Bir orman yolunda sarımtırak kahverengi vücudunun üçte biri dimdik yükselmiş, ağır ağır iki yana sallanan bir kobrayla karşılaşmak kadar tehlikeli bir şey olamaz. Islık çalar gibi duyulan soluğu, parlayan gözleri, çatallı dili, şişip daire biçimini alan boynu ile onu gören insan korkudan ne yapacağını bilemez. Bu korkunç görünüş hayvanin yaradılışına da uygundur. Çünkü yılanların en öldürücüsü kobradır.

Gözlüklü yılanın zehri daha başka bir kısım yılanların zehri gibi, doğrudan doğruya sinir sistemine etki yapar. Kana karışan zehir, alyuvarları derhal mahveder. Sokulan yeri hemen kesip zehri emmekten başka da hiçbir tedavi yolu yoktur. Hindistan’da en çok görülen kobra çeşidi «naja naja» sokmasından yılda binlerce kişi ölmektedir.

Gözlüklü Yılan Çeşitleri

Gözlüklü yılanların beş türü vardır. Bunlar da kendi aralarında birçok çeşitlere ayrılırlar. En tanınmış türleri Hindistan’da yaşayan «naja naja» dır. Sarımtırak renkten koyu kahverengine kadar çok çeşitli renkleri olan «naja naja» ların boyu 1,5-2 m. arasındadır. Bir başka gözlüklü yılan türü de «kral kobra» dır. Bunların boyu 4 m. yi bulur.

Afrika’da da birçok gözlüklü yılan türü yaşar. Bunlardan bazısının zehrini püskürtme özelliği vardır. Zehir keselerini kasmak suretiyle zehirlerini bir, iki metre uzağa fırlatabilirler. Zehir insanın gözüne rastlarsa geçici olarak veya tamamen kör edebilir. Tek çaresi hemen bol bol yıkamaktır.

Advertisement

Hindistan’dan başka Arabistan, Güney Çin, Filipinler’le Afrika’nın hemen her yanında yaşayan gözlüklü yılanlar yumurtlayarak ürer, bir defada 20 kadar yumuşak kabuklu yumurta yaparlar. Gözlüklü yılanlar çift çift dolaşır, fare, kertenkele, kurbağa, böcek, küçük memeli hayvanları yiyerek beslenirler. Afrika’daki bir çeşit kobra göllerde yaşar, balıkla beslenir.

Yılan Oynatanlar

Kobralar, bütün tehlikelerine rağmen, Hindistan’daki yılan oynatıcıların gözdesidir. Yılan oynatıcılar çok defa hayvanın zehir kesesini çıkarmaya bile lüzum görmezler. Bunlar, yerli bir çeşit nefesli sazı çalarak, hayvanı oynatma gösterisi yapar. Yılan müziğe uyarak iki yana sallanıyor gibi görünürse de, gerçekte, yalnız, oynatıcısının vücut hareketlerini takip etmektedir, çünkü hiçbir yılan müziğe karşı ilgi göstermez.


Leave A Reply