Greenleaf Whittier Pickard Kimdir?

0
Advertisement

Greenleaf Whittier Pickard kimdir? Radyo dalgaları aracılığı ile sesin iletimin sağlayan ilk araştırmacılardan birisi olan Greenleaf Whittier Pickard hayatı.

Greenleaf Whittier Pickard Kimdir?

Greenleaf Whittier Pickard, (d. 14 Şubat 1877, Portland, Maine – ö. 8 Ocak 1956, Newton, Massachusetts, ABD), radyo yayınlarının algılanmasında yaygın olarak kullanılmış olan kristal detektörü geliştiren ve sesin radyo dalgaları aracılığıyla iletilmesini başaran ilk araştırmacılardan olan ABD’li elektrik mühendisi.

Harvard Üniversitesi’nde ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MİT) öğrenim gören Pickard, 1899’da Milton’daki (Massachusetts) Blue Hills Gözlemevi’nde radyo dalgaları aracılığıyla sözlü mesajları 16 km’lik bir uzaklığa iletmeyi başardı; bu deneyde radyo frekanslı taşıyıcı dalgaya bindirilmiş ses sinyalinin taşıyıcıdan ayrılması (deteksiyon) işlemi kömür-çelikli bir detektör aracılığıyla sağlanıyordu. 1902-06 arasında American Telephone & Telegraph Company’de mühendis olarak çalışırken telsiz telefonun geliştirilmesine katkıda bulundu. Pickard’ın en önemli buluşu kristal detektör denen aygıttır.

Bazı kristallerin (özellikle silisyum) yüzeyine değen ince bir metal tel (bu tel “kedi bıyığı” olarak adlandırılmıştı) ile kristal arasındaki temas noktasının yüksek frekanslı alternatif akımı için doğrultucu işlevi gördüğünü ve bu nedenle üzerine bilgi (örn. konuşma, müzik) işareti bindirilmiş taşıyıcı radyo dalgasından bu işaretin ayrılması amacıyla kullanılabileceğini bulan Pickard 1906’da kristal detektörün patentini aldı. Kristal detektör, yerini triyot lambaya bırakıncaya değin radyo alıcılarının en önemli öğesini oluşturuyordu. Nokta değimli doğrultucu, 1948’de bulunan transistorun atasıdır.


Leave A Reply