Greyfurt Çekirdeği Ekstresinin Sağlığa Faydaları Kullanım Şekli ve Yan Etkileri

0

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi ne için kullanılır, ne işe yarar? Sağlık için yararları, kullanım şekli ve yan etkileri nelerdir?

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Greyfurt çekirdeği ekstresi, greyfurt (Citrus x paradisi) tohumlarından yapılır. Bu popüler ürün, enfeksiyonlar ve diğer cilt rahatsızlıkları dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunu için doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Greyfurt çekirdeği ekstresi, genellikle kişisel bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır. Ekstrakt ayrıca diyet takviyesi formunda da mevcuttur.

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Sağlık yararları

Çeşitli ortamlarda, greyfurt çekirdeği ekstresinin, bakteri ve mantarlar dahil olmak üzere mikroorganizmaların büyümesini yok eden veya baskılayan bir antimikrobiyal madde olarak hareket ettiği söylenir. Aslında araştırmalar greyfurt çekirdeği ekstresinin et ürünlerinde fonksiyonel bir kürleme maddesi olarak kullanımını desteklemiştir.

Greyfurt çekirdeği ekstresi ayrıca antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinen bir madde olan naringenin içerir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olabilir.

Greyfurt çekirdeği ekstresinin aşağıdaki koşullarda yardımcı olabileceği düşünülmektedir:

  • Akne
  • Alerjiler
  • Atlet ayağı
  • Soğuk algınlığı
  • Uçuk
  • Egzama
  • Diş eti iltihabı
  • Boğaz ağrısı
  • Vajinal enfeksiyon

Greyfurt çekirdeği ekstresinin sağlık üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar sınırlıdır. Dahası, Amerikan Botanik Konseyi, mevcut çalışmalarda test edilen bazı greyfurt çekirdeği ekstresi ürünlerinin açıklanmayan bileşenler içerebileceğini belirten bir rapor yayınladı. Bazı durumlarda, bu bileşenler test edilen ürünlerin sağlık etkilerinden sorumlu olabilir.

2012 raporunda, Amerikan Botanik Konseyi araştırmacıları, bugün piyasada bulunan pek çok greyfurt çekirdeği ekstresi ürününün etiketlerinde listelenmeyen sentetik kimyasallar (koruyucular ve dezenfektanlar dahil) içerdiğini buldular. Bu kimyasallar, birçok kozmetikte, merhemlerde ve ilk yardım antiseptiklerinde bulunan bir bileşik olan benzetonyum klorürü içerir.

Raporun yazarlarına göre, greyfurt çekirdeği ekstresi ürünlerindeki herhangi bir antimikrobiyal aktivite, greyfurt çekirdeği ekstresinin kendisine değil, sentetik katkı maddelerinden kaynaklanıyor.

Greyfurt çekirdeği ekstresinin kullanımına ilişkin çalışmalardan elde edilen bulguları değerlendirirken raporun bulguları akılda tutulmalıdır.

Antibakteriyel Ajan

Journal of Alternative and Complementary Medicine’de yayınlanan 2004 tarihli bir araştırmaya göre greyfurt çekirdeği ekstresi çok çeşitli bakterilere karşı etkili olabilir. Çalışma, greyfurt çekirdeği ekstresinin insan cilt hücreleri üzerindeki etkilerini test etti. Araştırmacılar, greyfurt çekirdeği ekstresinin daha seyreltik konsantrasyonlarda bile temastan sonraki 15 dakika içinde bakteri suşlarını bozduğu sonucuna vardı.

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Pankreatit

2004 yılında Journal of Physiology and Pharmacology’de yayınlanan bir ön çalışmada, greyfurt çekirdeği özütünün pankreatite karşı koruma sağladığı bulunmuştur. Çalışmanın yazarları, greyfurt çekirdeği özütünün antioksidan etkiler sunarak ve pankreas kan akışını geliştirerek pankreas dokusunu korumaya yardımcı olduğunu gözlemlemiştir. Bu yararın insanlarda geçerli olup olmadığını görmek için daha sıkı testlere ihtiyaç vardır.

Olası yan etkiler

Greyfurt çekirdeği ekstresi, tıbbi amaçlar için ağızdan ve uygun şekilde kullanıldığında muhtemelen güvenlidir. Bununla birlikte, birçok greyfurt çekirdeği ekstresi ürününün etiketlerinde listelenmeyen sentetik kimyasallar içerdiğine dair kanıtlar göz önüne alındığında, herhangi bir greyfurt çekirdeği ekstresi, özellikle diyet takviyesi formunda verilen greyfurt çekirdeği ekstresi kullanırken dikkatli olmak önemlidir.

Takviyeler güvenlik açısından test edilmemiştir ve bu ürünlerin büyük ölçüde düzenlenmemiş olması nedeniyle, bazı ürünlerin içeriği etikette belirtilenden farklı olabilir.

Ayrıca hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi sorunları olan veya ilaç kullananlarda takviyelerin güvenliğinin tesis edilmediğini unutmayın.

Kullanım Şekli

Greyfurt çekirdeği özü çevrimiçi olarak ve bazı sağlıklı gıda mağazalarında mevcuttur. Tüm ürünler insan tüketimi için tasarlanmamıştır. İnsan kullanımı için tasarlanmış takviyeler ekstrakt, kapsül ve hap formunda gelir.

Güvenli tarafta kalmak için en iyisi ConsumerLabs, The U.S. Pharmacopeial Convention veya NSF International tarafından onaylanmış ürünleri aramaktır. Bu kuruluşlar, bir ürünün güvenli veya etkili olduğunu garanti etmez, ancak kalite için belirli bir düzeyde test sağlarlar.

Son olarak, takviyenin bir hastalığı tedavi etme iddiaları içermemesi gerektiğini unutmayın. Belirli bir hastalık için tedavi olarak veya bir hastalığın semptomlarını hafifletmek için diyet takviyesi ürününü pazarlamak yasal değildir.

Son Söz;

Greyfurt çekirdeği ekstresinin kullanımı için bilimsel destek eksikliği göz önüne alındığında, bu ürünü herhangi bir koşul için tavsiye etmek için henüz çok erken. Bununla birlikte, naringenin (greyfurt çekirdeği ekstresinde bulunan temel antioksidanlardan biri) diyetle alımının, iltihabı azaltarak ve muhtemelen diyabet, obezite ve metabolik sendroma karşı koruyarak genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Greyfurt çekirdeği ekstresi kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Alternatif tıbbın standart bakımın yerini almaması gerektiğini unutmayın. Bir durumu kendi kendine tedavi etmek ve standart bakımdan kaçınmak veya geciktirmek ciddi sonuçlara yol açabilir.


Leave A Reply