Güney Dakota Eyaleti Nerededir? Coğrafi ve Tarihi Özellikleri

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Güney Dakota Eyaleti hakkında bilgi. Güney Dakota’nın tarihi ve coğrafyası hakkında bilgi.

Güney Dakota; Amerika Birleşik Devletleri’nde eyalettir. Kuzeyden Kuzey Dakota; batıdan Montana ve Wyoming; güneyden Nebraska; doğudan Minnesota ve Iowa ile çevrilidir.

Güney Dakota Haritası

  • Yüzölçümü: 199.551 km2
  • Başlıca kentleri: Pierre (merkez),’ Sioux Falls, Rapida City, Aberdeen, Watertown.

Yüzey şekilleri, Kuzey Dakota’nın uzantısı niteliğindedir. Büyük Ovalar üzerinde yer alan eyalet toprakları düz bir yayla görünümündedir. Doğudan batıya doğru yükselen yüzey şekilleri, batı sınırı yakınında Black Hills Dağları üzerinde, Harney Peak (2180 m) ile en yüksek noktaya ulaşır. Missouri Irmağı eyaleti kuzey-güney doğrultusunda boydan boya geçer. Missouri, eyaletin ortasında Oahe Barajı ile kesilerek Oahe yapay gölünü oluşturur. Irmak üzerinde Big Bend Barajı, daha güneyde Nebraska sınırına yakın Fort randal Barajı yer alır. Eyaletin doğu bölgesi, Kuzey Dakota’da olduğu gibi irili ufaklı buzul golleriyle kaplıdır.

Tarım ve hayvancılık önde gelen ekonomi etkinlikleridir. Makineleşmiş tarımın yapıldığı ekim alanlarında, başta buğday olmak üzere yulaf, arpa ve mısır yetiştirilir. Missouri Irmağı’nın batısında daha az yağış alan ve toprakların sığ olduğu bölge otlaklarla kaplıdır. Buralarda sığır yetiştiriciliği başta olmak üzere hayvancılık gelir kaynağıdır. Tarım endüstrisi gelişmiştir. Batıda Black Hills Dağları’nda ABD’ nin en zengin altın yatakları bulunur (ülke altın üretiminde ikinci sırayı alır); uranyum, gümüş öteki önemli madenlerdir. Eyaletin merkezi Pierre’ in yam sıra, Black Hills dağlık bölgesinde en büyük ticaret merkezi Rapid City değirmenciliğin, yüncülük ve peynirciliğin geliştiği Sioux Falls ve Aberdeen başlıca kentlerdir.

Rushmore Dağı

Advertisement

Black Hills, doğal güzellikleriyle turizm yönünden gelişmiş bir yöredir. Rapid City yakınlarındaki bir tepenin yamacında ev gibi büyük Mount Rushmore Ulusal Anıtı’nda, ABD başkanlarından dördünün kayalardan oluşan kabartma başları yer alır.  Nüfusun % 92.5’ini Beyazlar, geri kalanını Zenciler oluşturur. Halkın % 23. 5’i, Protestan; % 20’si Katolik; % 7’si Metodisttir. Ayrıca, az sayıda Presbiteryen, Babtist, Episkopal vardır.

2 Kasım 1889’da Birleşik Devletler’e 16. eyalet olarak katılan Güney Dakota’da, eyalet parlamentosu 2 yıl için genel oyla seçilen 35 üyeli senato ve 70 üyeli temsilciler meclisinden oluşur. Eyalet, ABD Kongresi’nde 1 temsilciler meclisi üyesi ve 2 senatörle temsil edilir.


Leave A Reply