Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Bölümleri ve Özellikleri

0

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bölümleri nelerdir? Güneydoğu Anadolu Bölgesi bölümlerinin özellikleri nelerdir? Dicle ve Orta Fırat Bölümü hakkında bilgi.

Advertisement

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Bölümleri ve Özellikleri

DİCLE BÖLÜMÜ

Bu bölüm, yerşekilleri bakımından sade bir özellik gösterir. Bölümdeki başlıca yerşekilleri Diyarbakır Havzası, Karacadağ volkan kütlesi ve Mardin-Midyat Eşiği’dir. Dicle Nehri, kollarıyla birlikte geçtiği yerlerde plato ve ovalar meydana getirmiştir. Ova ve platolar 500-1000 m yükseltiler arasında yer alır.

Bölümde yıllık ortalama yağış miktarı 500 mm’dir. Yüksek sıcaklığa bağlı olarak meydana gelen şiddetli buharlaşma yaz mevsiminde kuraklığa neden olur. Bölümde karasal iklim görülür. Bölümün tabii bitki örtüsü ise bozkırdır.

Karacadağ bölgenin en yüksek dağıdır. Bu volkan konisinden çıkan ve akıcılık özelliğine sahip bazalt bölgeye yayılarak yayvan bir görünüm kazanmasına neden olmuştur. Karacadağ’ın tabanına sızan sular daha sonra taban suyu olarak yeryüzüne çıkar ve bölümün su ihtiyacını karşılar. Yaz aylarında bölümde yaylacılık faaliyetleri görülür. Bölümdeki Mardin-Midyat Eşiği, Diyarbakır havzası ile Suriye arasında yer alan yüksek bir düzlüktür (1200-1300 m). Burada yüksekliğe bağlı olarak yağışlar 700 mm’ye çıkar. Kireçli bir yapıya sahip olmasından dolayı tarım için yeterli su bulunmaz.

Advertisement

Dicle Bölümü’nde nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının altındadır. Nüfus, Diyarbakır Havzası ile Mardin-Midyat Eşiği’nde toplanmıştır. Bölümün en büyük ili Diyarbakır’dır.

ORTA FIRAT BÖLÜMÜ

Bu bölümde Gaziantep ve Şanlıurfa platoları önemli yer kaplar. Fırat Nehri ve kolları platoyu ikiye ayırır. Fırat Nehri plato içerisine 200 m gömülmüş olarak akar. Altın-başak, Ceylanpınar, Suruç, Birecik ovalarında tahıl ekilir. Atatürk Barajı ile yapımı son aşamaya gelen Şanlıurfa tünelleri bölümün Türkiye ekonomisindeki yerini değiştirecektir. Platolarının ortalama yükseltisi 500 ile 1000 m’dir. Platolar, tortul ve volkanik taşlardan meydana gelmiştir.

Orta Fırat Bölümü’nde yazları sıcak ve kurak, kışları serin ve yağışlı olan Akdeniz İklimi görülür.

Bölümün en gelişmiş ili Gaziantep’tir. Adıyaman, Nizip, Birecik, Şanlıurfa, Harran, Suruç, Ceylanpınar, Siverek, Viranşehir bölümün diğer önemli il ve ilçe merkezleridir.

Advertisement


Leave A Reply