Gustave Flaubert’in Bilinmeyen Yönleri, Az Bilinen Gerçekler

0
Advertisement

Ünlü yazar Gustave Flaubert hakkında az bilinen gerçekler bilgiler. Gustave Flaubert hakkında hayranlarını şaşırtacak bilgiler.

Gustave Flaubert

Gustave Flaubert’in Bilinmeyen Yönleri

Gustave Flaubert, yalnızlıktan hoşlanırdı. Zamanla iyi arkadaşlar edinmesine rağmen sonradan arkadaşlarının hepsinden yüz çevirmiş, kendini tamamen kitaplarına vermişti.

Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı

Aşk Hayatı

Hayatı boyunca bir kere sevdi. Fakat bu sevginin de kelimenin tam anlamıyla büyük bir sevgi olduğuna inanamamıştı. Sevgilisi, Gustave Flaubert‘in çalışmaları ile yakından ilgilenmiş ve onu çalışmaya teşvik etmişti. Fakat Gustave Flaubert bu vefakar kadınla evlenmeyi hiçbir zaman düşünmedi. Esasen düşünseydi bile annesi razı olmayacaktı. Ufak tefek sinirli bir kadın olan Bayan Flaubert, kocasının ölümünden sonra küçük oğlu Gustave’a çok bağlanmıştı. Onu başka hiçbir kadınla paylaşmaya gönlü razı olmazdı.

Gustave Flaubert

Kişiliği

Gustave Flaubert, her zaman yaşadığı dünyanın dışında başka bir dünyada olmayı isterdi. Bir kitabı yazarken asla ondan söz açmaz, daima o kitap bittikten sonra yazacağı eser hakkında konuşurdu. Gustave Flaubert için geçmiş ve şimdiki durumu önemli değildi. Onu asıl gelecek ilgilendirirdi.

Advertisement

Gustave Flaubert, çok titiz bir yazardı. Bazen bir kelimenin üzerinde saatlerce düşünür, bir sayfada aynı kelimeyi iki kere tekrarlamamaya dikkat ederdi.

Madam Bovary

Madame Bovary

Madame Bovary” romanı piyasaya çıkıp da eleştiriler yağmaya başlayınca Gustave Flaubert hiç istifini bozmadı. “Ben hicivden hoşlanan bir yazarım, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kanaatimce hiciv, hayata lezzet veren bir avuç tuzdur.” diyordu.


Leave A Reply