Güzellik Konulu Kompozisyon, Güzelliği Anlatan Güzel Yazı, Kompozisyon

0
Advertisement

Güzellik ile ilgili edebi güzel bir yazı / kompozisyon, Güzellik konulu kompozisyon ve yazı örnekleri, güzellik hakkında yazı.

kız kış

Kaynak: pixabay.com

Güzellik

Güzellik! Ah! Yaradan, şairleri şair, ressamları ressam yapan bu esrarlı değerleri sadece insanlara vermemiştir. Doğadaki her varlığın kendine has güzellikleri vardır.

Tatlı bir havada, tıpkı kocaman bir aynaya benzeyen sakin bir gölün kenarına oturup, tepelerin eteğindeki yeşermiş korulukları, gülen çayırları, ağaçları, bitkileri, çiçekleri, hülâsa sema ile birlikte berrak sulara akseden güzellikler karşısında en ilgisiz bir kimse dahi olsanız, her türlü kişisel duyguların dışında, bu yabancı sahilde elinizde olmayarak kendinizden geçtiğinizi ve bu güzelliklerin esiri olduğunuzu hissedersiniz.

Veya güzel bir yaz akşamı, hiç pencerenizi açıp gökkubbeyi seyrettiniz mi? O zaman, ışıklarını bütün ihtişamıyla başka ülkelere ve başka gözlere götüren güneş, geceyi daha tatlı ve daha esrarlı aydınlığıyla bakışlarınıza terketmiyor muydu? Gene o zaman semanın derinliklerinde parlayan yıldızlar size bakıyormuş gibi, hiç bir şey söylemeden sadece bakışları ile sizi coşturmuyor muydu? Tıpkı Augustin ve Monique’in Ostie sahillerinde hissettikleri gibi görünmeyen bir kudreti hissetmiyor muydunuz? Büyülenen ruhunuz, bütün varlığınızı kaldırarak size şöyle fısıldamıyor muydu: Çıkalım, semaya çıkalım! Ruhumuzu, hafif ışıkta, güzellikleri tam anlamıyla keşfedilemiş yeni yıldızlı gecelerinizin büyüleyici bu şahane güzellikleri daha yakından görmek için gayret sarfetmedi mi? Kutsal bir sarhoşluk içinde gayri ihtiyari şöyle bağırmadınız mı: Muhteşem saraylarıma uçabilmem için bana kanat takan güzel sema!

Sonra, yukarıdan, Tanrı’nın yeryüzünde gözlerinizin önüne serdiği bu şaheser yaratıklara bakarak, Tanrı’nın ve tabiatın bütün akislerini eşi bulunmaz bir armoni içinde bir araya getiren büyük şaheseri, yani insanı alıcı gözle seyrettiniz mi? İnsanoğlunu dünyaya geldiği an gördünüz mü? Uyuyan bir çocuğa baktınız mı? Tam anlamıyle gözleri açılmadan bile o kadar sempatik ve cazip olan o çekici yaratığın beşiğine, sanki Tanrı’nın tebessümünü görür gibi olduğunuz o mübarek alnına dudaklarınızla dokunmak için işter istemez eğilmediniz mi?

Güzel Nedir? Sözlük Anlamı

güzel
1. sıfat Göze ve kulağa hoş gelen, hayranlık uyandıran, çirkin karşıtı:
Güzel kız. Güzel çiçek.
Yalının en güzel odası bizimdi.
2. sıfat İyi, hoş:
“Güzel şey canım, milletvekili olmak!” – Çetin Altan
3. sıfat Beklenene uygun düşen ve başarı düşüncesi uyandıran:
Güzel bir fırsat.
4. sıfat Soyluluk ve ahlaki üstünlük düşüncesi uyandıran:
Güzel duygular. Güzel hareketler.
5. sıfat Görgü kurallarına uygun olan.
6. sıfat Sakin, hoş (hava):
Güzel bir gece.
7. sıfat Okşayıcı, aldatıcı, kandırıcı:
Güzel vaatler.
8. sıfat Pek iyi, doğru:
Güzel güzel amma!
9. isim Güzel kız veya kadın:
“Güzeller deniz kenarına geldikleri zaman âşıklar da kale burçlarına ve bedenlerine dolarlar.” – Asaf Halet Çelebi
10. isim Güzellik kraliçesi.
11. zarf Hoşa giden, beğenilen, iyi, doğru bir biçimde:
“Arabayı koştururken boyunlarındaki ziller güzel şıngırdıyordu atların.” – Reşat Enis
12. zarf Adamakıllı, şiddetli:
“Karıkoca bu kuzu yüzünden güzel bir kavga ettiler.” – Ömer Seyfettin

Advertisement

Leave A Reply