Halikarnas Soslu Dil Balığı Tarifi

0
Advertisement

Halikarnas Soslu Dil Balığı nasıl yapılır? Değişik soslu balık tarifleri, Dil balığı için malzemeler, yapılışı.

Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
600 gram dil balığı,
50 gram iç yağı,
20 gram nişasta,
1 kaşık domates salçası,
1 sakız kabağı,
1 demet maydanoz,
1 baş soğan,
1 limon,
1 bardak et suyu,
2 kaşık zeytinyağı,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yemek Tarifi:

Balığın İçini dışını ayıklayıp yıkadıktan sonra filetolara ayırıp bir güvece düzenli bir biçimde yerleştirin. Limon suyunu döktükten tuzunu ve yıkandıktan sonra ince doğranmış maydanozu üzerine serptikten sonra balıkları bir süre bu karışımın içinde bırakarak dinlendirin.

Beri yanda zeytinyağıyla kuşbaşı İriliğinde doğranmış iç yağını bir tencereye koyarak orta ısıdaki ateşin üstüne oturtun. Sonra çentilircesine ince doğranmış soğanı içine katın. Soğanlar pembeleştikten sonra ılık suda eritilmiş olan domates salçasını, karabiberi, tuzu ve bir kenarda dinlenmekte olan balığın soslu suyunu katarak kuvvetli ateşte 10 dakika kadar kaynatın. Sonra dil balığı filetolarını karışıma katarak hafif ateşte bunları yirmi dakika pişirin. Balıklar pişince bunları bir kevgirle sosun içinden çıkarıp bir kenara koyun.

Beri yanda nişastayı ılık suda erittikten sonra tenceredeki karışıma azar azar katın. Et suyuyla kabukları soyulmuş ve ince ince doğranmış kabağı da kattıktan sonra karışımı koyu bir kıvama gelinceye kadar kaynatın.

Advertisement

Koyulaşınca bir kenara bıraktığınız balık filetolarını bunların üzerine yerleştirin ve bir kaç dakika daha ateşte tuttuktan sonra tencereyi ateşten indirin ve yemeği servis tabağına boşaltın sıcak sıcak servis yapın.


Leave A Reply