Hamilelikte Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır? Cilt Saç Tırnak Diş ve Vücut Bakımı

0
Advertisement

Hamilelikte kişisel bakım nasıl olmalıdır? Hamilelikte cilt bakımı, diş bakımı, tırnak bakımı, saç bakımı, hamilelik çizgileri hakkında bilgi.

hamile

Kaynak: pixabay.com

Hamilelikte Kişisel Bakım

Güzel, formda görünmek ile kendinizi iyi hissetmeniz, yakından ilişkili şeylerdir. Hamileliğiniz sırasında bedeninize ve sağlığınıza göstereceğiniz özen, sizi değişen görünümünüzden hoşnut ve kıvanç duyar duruma getirecektir.

Hamileliğiniz sırasında derinizde, saçlarınızda, dişlerinizde ve tırnaklarınızda değişiklikler olduğunu farkedeceksiniz. Kan dolaşımınızdaki hormon düzeylerinin yükselmesinden kaynaklanan bu değişikliklerin çoğu geçicidir ve doğumdan sonra kaybolacaktır. Gene de, o günleri beklerken, alışılmış güzellik bakımınızı değiştirmeniz ve sağlığınız için ek özel bakım önlemleri almanız hiç de fena olmaz.

CİLT BAKIMI

Hamile kadınların bazılarının cildi, gene aynı hormonların etkisiyle, eskiye oranla daha parlak bir görünüş alır. Hamileliğin “yakıştığı” bu kadınlar, güzel ve alımlı görünürler. Bunun nedeni, bedenlerindeki fazladan kan dolaşımının yüzlerine sağlıklı bir ışıltı ve renklilik vermesi, hormonların deriyi gergin, kırışıksız, yumuşak hale getirmesidir.

Buna karşılık, cildiniz genel olarak kuruysa, hamileliğiniz sırasında daha da kurulaştığını farkedebilirsiniz. Bu durum da, cildinizi daha özenle nemlendirmeniz ve sabun yerine daha yumuşak bir temizleyici kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Ama çok daha yaygın olan yağlı ciltlilerden-seniz, hormon düzeylerinizin artması, yağ salgılarının da artmasına, bu artış da cildinizde siyah uçlu benekler oluşmasına yol açar. Bundan sakınmak için, cildinizi özellikle temiz tutmaya özen göstermeniz ve cildinize uygun bir formülle hazırlanmış ürünler kullanmanız gerekir.

Advertisement
cilt bakımı

Kaynak: pixabay.com

YUMUŞAK VE ESNEK

Derinizde, özellikle karnınızın üst yanında ve kalçalarınızda, hamilelik döneminde kaşıntılar olabilir. Gereğinden çok kilo almışsanız, kaşıntılar daha da şiddetlenir. Bu durumda sıcak suyla yıkanmaktan kaçınmanız gerekir: Derinizin kurumasına, dolayısıyla da kaşıntınızın artmasına yol açabilir. Kremler ve yağlarla, derinize düzenli masaj yapın ve yıkanırken sıvı banyo yağı kullanın. Sıvı banyo yağı derinizi yumuşak ve esnek tutarken, masajlar, kan dolaşımınızı hızlandırmaya yardımcı olur.

CİLT BAKIMI ÖNERİLERİ

Cildinizin iyi durumunu korumak için:

  • •Hep temiz ve nemli olmasına dikkat edin;
  • •sert sabunlar yerine bir temizlik losyonu kullanın;
  • •çok sıcak su kullanmayın;
  • •banyo yağı ve beden losyonları kullanın.

SAÇ BAKIMI

Hamilelik çoğunlukla saçlarınızda da değişikliklere yol açar. Saçlarınız her zamankinden daha kuru ya da daha yağlı duruma gelebilir ya da saçınızın yapısında değişiklik olabilir. Saçınızı, bakımı kolay bir modelde kestirmeye çalışıp, düzenli olarak şampuanlayın. Hamilelik döneminde saçlarınızı daha sık yıkama gereksinmesi de duyabilirsiniz.

Hamilelik döneminiz boyunca kuaföre gittiğinizde, özellikle saçlarınızı boyatıyor ya da perma yaptırıyorsanız, hamile olduğunuzu mutlaka söyleyin. Kuaför, kullanacağı ürünlere dikkat edecek, böylece kafa derinizdeki küçük çizik ya da berelerden, kan dolaşımınıza zararlı kimyasal maddeler ya da çözeltiler girebilmesi olasılığı önlenecektir.

Saçların büyüme (uzama) çevrimi, hamilelik döneminde genellikle değişir. Bu dönemde büyüme çevrimine çoğunlukla daha çok saç girer; bu yüzden saçlarınız daha bol ve daha parlak bir görünüş alır. Buna karşılık, hamilelik döneminin sonlarında, saçlar gevrekleşerek, kolayca kırılır bir duruma gelir. Bunun yanı sıra, doğumdan sonra, saçlarınız eski normal çevrimine dönerken, saçınızın önemli ölçüde döküldüğünü ve iyice inceldiğini görebilirsiniz. Bu durum, saçların büyüme çevrimi yeniden yerleşinceye kadar (bir yıl kadar) sürebilir. İçiniz rahat olsun, saçlarınız eninde sonunda normal durumuna dönecektir.

Aynı zamanda saçlarınızın yapısında da değişiklik olabilir; sözgelimi kıvırcık saçınız düz-leşebilir. Üstelik bu değişiklik sürekli olabilir ve doğumdan sonra da saçlarınız hep böyle kalabilir.

Advertisement

Yüzünüzdeki ve bedeninizdeki kıllarda da değişiklikler olur: Sayıları ve kalınlıkları artabilir; ayrıca renkleri, kalıcı biçimde koyulaşabilir.

diş macunu

Kaynak: pixabay.com

DİŞ SAĞLIĞI

Hormonlar dişetlerini yumuşattığı ve süngerimsi bir yapı verdiği için, hamile kadınlarda diş sorunlarına çok sık rastlanır. Dolayısıyla diş bakımınıza önem vermezseniz, dişleriniz ve dişetleriniz enfeksiyonlara ve iltihaplara açık bir duruma gelirler.

Bu yüzden hamileliğiniz sırasında, diş bakımınıza eskiye oranla çok daha fazla özen göstermeniz gerekir. Her yemekten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın. Şeker diş çürümesinin en yaygın nedenlerinden biri olduğundan, tatlılardan uzak durun. Dişlerinizin iyice temizlenmesini sağlamak için, daha önce kullanmıyorsanız bile, diş ipliği kullanmaya çaba gösterin.

Ayrıca, hamilelik döneminiz boyunca, diş doktorunuzdan iki ya da en az bir kez, dişlerinizi profesyonel biçimde temizlemesini isteyin. Bu arada, herhangi bir X-ışını işlemi uygulamaması için, diş doktorunuza hamile olduğunuzu söylemeyi sakın unutmayın. Aşağıdaki önerilere uymanız, dişleriniz ve dişetleriniz konusunda hiçbir sorunla karşılaşmamanızı sağlayabilir:

•Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın;

•yemekler arasında tatlı şeyler yemeyin;

•diş ipliği kullanın;

•düzenli aralıklarla diş doktoruna kontrola gidin.

tırnak bakımı

Kaynak: pixabay.com

TIRNAK BAKIMI

Bazı kadınlarda, hamilelikleri sırasında tırnaklar çatlar, kırılırlar. Bu ciddi bir sorun değildir; ama rahatsız edici olabilir. Sorun genellikle, bebeğin dünyaya gelmesinden sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Bu arada, hamileliğiniz boyunca bulaşık yıkarken ve ev işlerini yaparken eldiven giymek tırnaklarınızı korur. El kremleri ve losyonları uygulamak da, üstderi tabakasını korur ve yumuşak tutar:

  • •Düzenli aralıklarla manikür yaptırın: Tırnaklarınızı iyi durumda tutması bir yana, bakımlı eller moralinizi de yükseltecektir;
  • •ev işleri yaparken eldiven kullanın;
  • •suyla her temastan sonra, el losyonu kullanın.

DERİDE RENKLENME

Derinizin yapısındaki değişikliklerin yanı sıra, büyük bir olasılıkla renginde de, pigment artışından kaynaklanan değişiklikler olacaktır. Bunun en çok görüldüğü yerlerden biri yüzdür: Yüzünüzün derisi, “hamilelik maskesi” a-dı verilen özgün bir biçimde koyulaşabilir.

Güneş etkisinde kalmak renk koyulaşmasını artırdığından, sokağa çıkacağınız zaman, derinizi güneşten koruyucu kremler sürün. Hamilelik maskesi genellikle bebek dünyaya gelince kendiliğinden kaybolursa da, o günü beklerken üzüntü duyuyor ve sıkılıyorsanız, fondötenler ya da leke örten kremlerle, kolayca gizleyebilirsiniz.

Advertisement

Beden derisinin koyulaştığı öbür alanlar, meme başlan ve çevrelerindeki zaten daha koyu renkte olan yuvarlak alanlardır (areolalar). Sarışın ya da kızıl saçlı ve açık tenli kadınlarda, çgk fazla değişiklik görülmeyebilir. Daha koyu tenli kadınlardaysa, bütün beden derisi koyulaşabilir ve meme başları ile çevresi, bebek dünyaya geldikten sonra bile daha koyu renkli kalabilir.

Ayrıca, karnınızdan aşağı doğru inen koyu bir çizgi de belirebilir. Genişliği 12 mm’yi bulabilen bu çizgi, genellikle göbekten kasık kılları çukuruna kadar uzanır. Doğumdan sonra, rengi solmaya başlar ve birkaç ay sonra bütünüyle kaybolur.

Derinizdeki hamilelikten önce de renkli olan yerlerin, sözgelimi doğum lekelerinin, benlerin ve çillerin de, daha koyulaştığını farkedebilirsiniz. Ayrıca, koyu tenli kadınlarda, tersine, pigment azalması sonucu yüzde ve boyunda, açık renkli ya da beyaz lekeler de ortaya çıkabilir: Bunlar da bebek doğunca kaybolur.

hamilelik cizgisi

Kaynak: pixabay.com

HAMİLELİK ÇİZGİLERİ

Hamilelik çizgileri (ya da hamilelik çatlakları) adı verilen çizgiler memelerde, kalçalarda, karında ve kaba etlerde görülür. Hamilelik döneminde kanınızdaki düzeyleri artan hormonların derideki proteini yıkarak uzaklaştırmaları, kolajen lif demetlerinin bozulmasına yol açar. Oysa deriye esnekliğini sağlayan, bedenin hareketlerine, biçiminin değişmesine uygun olarak genişleyip daralmasını sağlayan, bu liflerdir.

Hamilelik çatlakları (ya da çizgileri) kadınların bazılarında görülür; bazılarında görülmez. Çok kilo alınması, ortaya çıkmalarını kolaylaştırır.

Hamilelik çizgileri, bütün hamilelik dönemi boyunca parlak pembe renklidirler; ama doğumdan sonra büzülerek, gümüşümsü bir renk alırlar. Ortaya çıkmalarını önlemek için, kilonuza dikkat etmekten başka yapabileceğiniz şey yoktur. Bazı kadınlar derilerini, hamilelik çizgilerini önlemeyi amaç alan özel kremlerle nemlendirirlerse de, genellikle elde edecekleri sonuç, zahmetlerine değmez. Gene de, derinizi elden geldiğince yumuşak ve esnek tutmanızın, bebek yağı ya da E vitaminli kremler sürmenizin yararı olabilir.

Hamilelik dönemi sırasında doktorunuza danıştıktan sonra uygulayacağınız bazı egzersizler, sizi sağlıklı tutmalarının, daha sonra da doğumunuzu kolay yapmanıza yardımcı olmalarının yanı sıra, dönem boyunca ruhsal durumunuza, moralinizi yüksek tutmanıza da önemli ölçüde katkıda bulunurlar: Beden hareketleri, yatıştırıcı etki gösteren kimyasal maddelerin salgılanmasına yol açar; bu maddeler de sizi sakinleştirir, ruhsal gerilimlerinizi, kaygılarınızı azaltarak, rahatlamanızı sağlarlar.

BAŞLAMA ZAMANI

Hamile kalmadan önce zaten düzenli olarak beden hareketleri yapıyor ya da düzenli yürüyüşlere çıkıyorsanız, bunları doktorunuzla görüştükten sonra, aşağı yukarı bütün hamilelik döneminiz boyunca, kendinizi aşırı zorlamamak koşuluyla sürdürebilirsiniz. Tenis, jogging gibi yorucu sporlarıysa, doktorunuz büyük bir olasılıkla bırakmanızı isteyecektir. Düzenli beden hareketleri ya da hafif sporlar yapan biri olmasanız bile, başlamak için geç kalmış sayılmazsınız. Günde en az 20 dakika bedeninizi çalıştırmayı deneyin: Yürüyüş ve yüzme, hamile kadınlar için ideal sporlardır.

Günün belirli bir süresini beden hareketlerine ayırmayı tasarladıysanız (süreyi sabah ve akşam olarak iki seansa da bölebilirsiniz), açlıktan bayılma nöbetlerine uğramamak için, birkaç saat önce bir şeyler atıştırabilirsiniz; ama yemekten hemen sonra beden hareketleri yapmaya kalkmayın. Ayrıca, bedeninizi çalıştırmaya başlamadan önce yapacağınız ılık bir banyo, kaslarınızı gevşetecektir.

Beden hareketlerinizi yapmak için kendinize evde ılık, sakin, döşemesi halı kaplı ve çıplak duvara elinizin erişebileceği bir yer bulun. Her yönde ve her düzlemde kollarınızı ve bacaklarını uzatınca sığacakları kadar yeterli alan bulunmasına dikkat edin. Beden hareketleri sırasında yakınınızda hafif bir müzik çalması, sizi iyice rahatlatacaktır. Başka bir seçenek de, parasal durumunuz uygunsa hamile kadınlar için özel beden eğitimi seansları düzenlenen bir salona devam etmektir: Kuşkusuz, başlamadan önce, doktorunuza danışmanız ve uygulanan program konusunda bilgi vermeniz gerekir.

ZORLANMAYIN

Hamilelik döneminde beden hareketleri yaparken uygulanması gereken temel iki kural, önce başlangıçta bir kadın-doğum uzmanına danışmak, sonra da, hareketler sırasında zorlanmamak, yani hiçbir zaman bedeni aşırı yormamak ve herhangi bir ağrı hissedilir hissedilmez, hareketlere son vermektir. Unutmayın, bu hareketlerin amacı, kendinizi bitkin değil, daha iyi hissetmenizdir.

Advertisement


Leave A Reply