Hamilton Fish Kimdir? Bir Devlet Adamının Amerikan Tarihindeki Yolculuğu

0
Advertisement

Amerikan tarihinin önde gelen isimlerinden Hamilton Fish’in ilgi çekici yaşamını keşfedin. Diplomasiden kamu hizmetine kadar bu devlet adamının etkili katkılarının mirasını keşfedin. 🇺🇸📜

Hamilton Fish

Hamilton Fish; (1808-1893), Amerikan dışişleri bakanı. Nicholas Fish’in en büyük oğlu olarak 3 Ağustos 1808’de New York’ta doğdu. 1827’de Columbia College’dan mezun oldu ve baroya kabul edildi. Politikaya Whig olarak giren Fish, New York’ta kongre üyesi (1843-1845), vali yardımcısı (1848), vali (1849-1850) ve son olarak ABD senatörü (1851-1857) olarak görev yaptı. Missouri Uzlaşmasını yürürlükten kaldıran Kansas-Nebraska Yasa Tasarısına karşı çıktı, ancak 1856 kampanyası sırasında Whig partisinin dağılmasının ardından isteksizce Cumhuriyetçi oldu. Aktif siyasetten çekilerek İç Savaş sırasında küçük görevlerde bulundu.

Mart 1869’da Başkan Grant, Fish’i dışişleri bakanı olarak atadı ve iki başkanlık dönemi boyunca bu görevde kaldı. Fish, Grant’e saygı duyuyordu ancak yönetiminde sık sık yaşanan skandallardan da üzüntü duyuyordu. Grant, Fish’in prestijine, normalde perişan olan kabinenin süsü olarak değer veriyordu.

Fish’in sekreter olarak en büyük başarısı, Britanya ile yapılan ve birikmiş birçok soruyu çözen Washington Antlaşması (1871) idi. Bunlar arasında Alabama iddiaları, Puget Sound’daki adalar üzerindeki San Juan sınır anlaşmazlığı ve Kanada sularındaki kıyı balıkçılığı hakları sorunu yer alıyordu. Alabama’nın iddiasına göre bu sorunlardan en ciddisi Britanya’nın Amerikan İç Savaşı sırasındaki tarafsız davranışından kaynaklanıyordu; 1872’de İsviçre’nin Cenevre kentindeki özel bir tahkim mahkemesi tarafından çözüldü ve Amerika Birleşik Devletleri’ne 15 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildi.

Fish, Alabama iddiaları davasında İngilizlerin tarafsızlığını kaybetmesi nedeniyle tazminat almaya istekli olduğundan, doğal olarak kendi ülkesinin İspanya’ya karşı 10 yıllık isyanında (1868-1878) Kübalıların yanında yer almasına karşı ağırlığını koydu. Grant ve diğer danışmanlarından bazıları isyancılara sempati duyuyordu, ancak Fish, Küba’nın saldırganlığının resmi olarak tanınmasını engellemeyi başardı. Ancak 1873’te Virginius’un yakalanmasının ardından İspanya’ya meydan okudu ve sonunda tazminat aldı. Fish, herhangi bir ilhak anlaşmasını geçersiz kılmak için anti-emperyalist senatörlerin muhalefetine haklı olarak güvenerek, Grant’in Santo Domingo’yu ilhak etme girişimini engellemek için çok az çaba gösterdi.

Advertisement

Fish, 1877’de emekli olduktan sonra Cumhuriyetçi partinin muhafazakar kanadında “yaşlı bir devlet adamı” olarak kaldı. 7 Eylül 1893’te Garrison, NY’de öldü.


Leave A Reply