Harry Potter ve Lanetli Çocuk Kitap Özeti ve Karakterler, Jack Thorne

0

Jack Thorne, J.K. Rowling ve John Tiffany tarafından yazılan Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyatro oyunu kitabının özeti nedir? Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyatro oyununun özeti, karakterleri hakkında bilgiler

Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Harry Potter ve Lanetli Çocuk

“Harry Potter ve Lanetli Çocuk”, Thorne, J.K. Rowling ve John Tiffany’nin orijinal öyküsüne dayanan, Jack Thorne tarafından yazılmış iki bölümlük bir sahne oyunudur. “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları “ndaki olaylardan on dokuz yıl sonra geçmekte ve Harry’nin oğlu Albus Severus Potter’ın da aralarında bulunduğu yeni nesil karakterleri takip etmektedir.

Oyun, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli temaları araştırıyor:

 • Aile: Oyun, ebeveynler ve çocuklar arasındaki karmaşık ilişkileri ve aile beklentilerini karşılamanın zorluklarını inceliyor.
 • Arkadaşlık: Albus ve en iyi arkadaşı Scorpius Malfoy, Hogwarts ve ötesinde yollarını bulurken, arkadaşlıkta sadakat ve güvenin önemi oyunun ana temasıdır.
 • Zaman: Oyunda bolca zaman yolculuğu yapılıyor ve geçmişi değiştirmenin sonuçları ve bunun gelecek üzerindeki etkisi irdeleniyor.
 • Kimlik: Oyun Oyun, ünlü bir isme uygun yaşamanın baskısı ve kişinin dünyadaki yerini bulmasının zorluğu da dahil olmak üzere, kişinin kimliğini keşfetme mücadelelerini inceliyor.

Oyun oldukça başarılı olmuş, eleştirmenlerin beğenisini kazanmış ve En İyi Yeni Oyun dalında Laurence Olivier Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Ayrıca dünyanın birçok ülkesinde sahnelendi ve yenilikçi teknoloji kullanımı ve sahne efektleriyle övgü topladı.

Özeti

“Harry Potter ve Lanetli Çocuk”, Thorne, J.K. Rowling ve John Tiffany’nin orijinal öyküsüne dayanan, Jack Thorne tarafından yazılmış iki bölümlük bir sahne oyunudur. Oyun, “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları “ndaki olaylardan on dokuz yıl sonra geçiyor ve Harry’nin oğlu Albus Severus Potter’ın da aralarında bulunduğu yeni nesil karakterleri takip ediyor.

Oyunun Birinci Bölümü, Albus’un Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki ilk yılına başlamasıyla başlıyor. Slytherin sınıfına ayrılmıştır, bu da Gryffindor sınıfına ayrılan babasıyla arasında gerginliğe neden olur. Albus, ünlü babasının kendisinden beklentilerini karşılamakta zorlanır ve kendini ailesinden ve akranlarından soyutlanmış hisseder. Ailesinin geçmişi nedeniyle Hogwarts’ta dışlanan Draco Malfoy’un oğlu Scorpius Malfoy ile arkadaş olur.

Bu arada Harry, oğluyla olan zor ilişkisi ve geçmişindeki travmatik olaylar da dahil olmak üzere kendi şeytanlarıyla mücadele etmektedir. Artık geçmişiyle ilgili kâbuslar gören, aşırı çalışan bir Sihir Bakanlığı çalışanıdır. Ron Weasley, Hermione Granger ve Ginny Weasley de oyunda yer alıyor ve hepsi de ebeveyn ve yetişkin olarak kendi zorluklarıyla uğraşıyor.

Albus ve Scorpius, geçmişi değiştirmek ve Üçbüyücü Turnuvası sırasında öldürülen Cedric Diggory’yi kurtarmak için Sihir Bakanlığı’ndan bir Zaman Döndürücü çalarlar. Bunu Üçbüyücü Turnuvası’na zamanda yolculuk yapmak için kullanırlar, ancak eylemlerinin istenmeyen sonuçları olur ve zamanın dokusunu çözme tehdidinde bulunurlar. İstemeden de olsa Lord Voldemort’un Hogwarts Savaşı’nı kazandığı alternatif bir gerçeklik yaratırlar ve orijinal zaman çizgisini hatırlayan tek kişi onlardır.

İkinci Bölüm’de Albus ve Scorpius’un eylemlerinin sonuçları daha da vahim bir hal alır. Bir grup alternatif gerçeklik Ölüm Yiyen tarafından takip edilirler ve birçok tehlikeli durumdan geçmeleri gerekir. Yol boyunca, Severus Snape ve Albus Dumbledore da dahil olmak üzere orijinal “Harry Potter” serisinden birçok karakterle karşılaşırlar. Ayrıca oyunun başlığındaki gizemli “Lanetli Çocuk “un gerçek doğasını da öğrenirler.

Oyun boyunca ailenin, arkadaşlığın, zamanın ve kimliğin önemi de dahil olmak üzere çeşitli temalar işleniyor. Albus ve Scorpius’un arkadaşlığı maceraları boyunca sınanırken, oyun ebeveynler ve çocuklar arasındaki karmaşık ilişkileri, özellikle de Harry’nin oğluyla olan ilişkisini inceliyor. Oyun aynı zamanda kişinin kimliğini keşfetme ve dünyadaki yerini bulma mücadelelerini de ele alıyor.

“Harry Potter ve Lanetli Çocuk” son derece başarılı oldu, eleştirmenlerin beğenisini kazandı ve teknoloji ve sahne efektlerinin yenilikçi kullanımıyla birçok ödül kazandı. Oyun, sevilen “Harry Potter” serisinde yeni bir bölüm sunuyor ve orijinal hikayeye saygı göstermeye devam ederken yeni nesil karakterleri tanıtıyor. Oyun, orijinal hikayeden uzaklaştığı için bazıları tarafından eleştirilirken, yaratıcılığı ve duygusal derinliği nedeniyle de övgüler aldı.

Karakterler

İşte “Harry Potter ve Lanetli Çocuk “un ana karakterlerinden bazıları:

 • Albus Severus Potter – Harry Potter’ın oğlu ve oyunun ana kahramanı. Albus, babasının mirasına layık olmak ve Hogwarts’taki yerini bulmak için mücadele ediyor.
 • Scorpius Malfoy – Draco Malfoy’un oğlu ve Albus’un en iyi arkadaşı. Scorpius da Hogwarts’ta dışlanmış biridir ve akranları tarafından sürekli zorbalığa uğrar.
 • Harry Potter – Orijinal “Harry Potter” serisinin kahramanı ve Albus’un babası. Harry artık orta yaşlı bir adamdır ve geçmişi peşini bırakmamakta ve oğluyla bağ kurmaya çalışmaktadır.
 • Ginny Weasley – Harry’nin karısı ve iki çocuğu James ve Lily’nin annesi. Ginny ailesini bir arada tutmaya çalışan destekleyici bir eş ve annedir.
 • Ron Weasley – Harry’nin en iyi arkadaşı ve Hermione’nin kocası. Ron artık Weasley’s Wizard Wheezes’in ortak sahibidir ve ailesiyle birlikte rahat bir yaşam sürmektedir.
 • Hermione Granger – Harry’nin diğer en iyi arkadaşı ve Ron’un karısı. Hermione şu anda Sihir Bakanıdır ve zorlu işiyle aile hayatı arasında denge kurmaya çalışmaktadır.
 • Draco Malfoy – Harry’nin eski rakibi ve Scorpius’un babası. Draco okul günlerinden bu yana olgunlaşmıştır ve şimdi ailesini geçmişinin serpintilerinden korumaya çalışmaktadır.
 • Delphi Diggory – Oyunun ikinci bölümünde tanıtılan gizemli bir karakter. Delphi, Amos Diggory’nin yeğeni olduğunu iddia ediyor ve geçmişi değiştirmeye kararlı.

Bu karakterler, diğer birkaç karakterle birlikte, oyunun aksiyonunu ve duygularını yönlendirir.


Leave A Reply