Havrix Aşı Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Havrix Aşı ne için kullanılır, ne işe yarar? Havrix Aşı yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Havrix Aşı neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Havrix

Havrix

Kullanımları

Bu aşı, hepatit A virüsü enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Hepatit A enfeksiyonu, herhangi bir belirti veya karaciğer hastalığı ve ölüme nadiren neden olabilecek ciddi bir hastalık olmaksızın hafif olabilir. Enfeksiyonun önlenmesi bu sorunları önleyebilir.

Hepatit A aşısı bütün öldürülmüş hepatit A virüsünden yapılır. Canlı virüs içermez, bu nedenle aşıdan hepatit alamazsınız. Bu aşı, vücudun hepatit A virüsünden enfeksiyon almanızı önleyecek bağışıklık üretmesine (antikor üretimi yoluyla) yardımcı olarak çalışır. Hepatit A aşısı sizi diğer virüs enfeksiyonlarından (AIDS’e neden olan HIV virüsü; hepatit B, hepatit C veya hepatit E; genital siğillere ve diğer sorunlara neden olan HPV virüsü gibi) korumaz.

Aşı, özellikle enfeksiyon kapma riski yüksek olanlar için 12 aylık ve daha büyük kişiler için önerilir. Riski yüksek olanlar arasında, hepatit A enfeksiyonu olan kişilerle yaşayan veya onlarla çok fazla zaman geçiren insanlar, kurumsal veya günlük bakım çalışanları, laboratuvar çalışanları, birden fazla seks partneri olan kişiler, erkeklerle seks yapan erkekler, seks işçileri, enjeksiyon yapan ve enjeksiyon yapmayan uyuşturucu bağımlıları ve yüksek riskli bölgelere seyahat eden kişiler.

Havrix Vial nasıl kullanılır?

Aşı olmadan önce sağlık uzmanınız tarafından sağlanan tüm aşı bilgilerini okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa sağlık uzmanınıza danışın.

Advertisement

Bu aşı genellikle bir sağlık uzmanı tarafından bir kas içine enjeksiyon yoluyla yapılır. Yetişkinler ve çocuklar genellikle üst kolda enjeksiyon alırlar ve bebekler üst uylukta alırlar.

Genellikle 6-18 aylık bir periyotta 2 enjeksiyonluk bir seri verilir. Sağlık uzmanınız size en iyi etkinlik için yakından takip edilmesi gereken bir aşı programı verecektir. Bir aşılama planlandığı sırada ateşli bir hastalığınız varsa, sağlık uzmanınız daha iyi olana kadar enjeksiyonu ertelemeyi seçebilir.

Dozaj yaşınıza bağlıdır. Farklı hepatit A aşısı markaları mevcuttur ve farklı şekillerde verilebilir. Her enjeksiyon için aynı markayı aldığınızdan emin olun.

Seyahat öncesinde aşı alamayan veya aşı işe yaramayabilecek kişiler için sağlık uzmanınız da bağışıklık globulin enjeksiyonu verebilir. Bağışıklık globulin, hepatit A virüsüne karşı antikorlar içerir ve sizi bir enfeksiyon geliştirmekten hemen korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu antikorlar sadece birkaç ay sürer. Uygun koruma için aşılama programınızı dikkatle takip etmeniz önemlidir.

Yan etkiler

Enjeksiyon bölgesinde ağrı / kızarıklık / şişme, ateş, yorgunluk, baş ağrısı, bulantı ve iştahsızlık görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal sağlık uzmanınıza bildirin.

Nadiren, bazı kişilerde aşı enjeksiyonu yaptıktan hemen sonra bayılma, baş dönmesi, görme değişiklikleri veya kulaklarda çınlama gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen sağlık uzmanınıza bildirin. Oturmak veya uzanmak yardımcı olabilir, çünkü bu semptomlar genellikle uzun sürmez.

Advertisement

Sağlık uzmanınızın bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, sağlık uzmanınıza başvurun.

Önlemler

Hepatit A aşısı olmadan önce, alerjiniz varsa sağlık uzmanınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (neomisin, formalin, bazı şişelerde lateks / önceden doldurulmuş şırıngalar) içerebilir. Daha fazla bilgi için sağlık uzmanınızla konuşun.

Bu aşıyı olmadan önce, sağlık uzmanınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de şu anki ateşli hastalığı söyleyin.

Bağışıklık sistemi bozukluklarınız varsa (HIV enfeksiyonu, lösemi / lenfoma, kanser veya radyasyon tedavisi gibi bazı kanserler gibi), vücudunuz sizi hepatit A enfeksiyonundan korumak için yeterli antikor üretmeyebilir. Antikor düzeyleri aşı serisinden sonra kontrol edilmelidir.

Hamilelik sırasında, bu aşı sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları sağlık uzmanınızla tartışın.

Bu aşının anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve sağlık uzmanınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu aşı ile etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar (siklosporin, takrolimus, kanser kemoterapisi, prednizon gibi kortikosteroidler dahil).

Advertisement

Diğer aşılar hepatit A aşısı ile aynı zamanda yapılabilir, ancak ayrı şırıngalarla ve farklı enjeksiyon bölgelerinde verilmelidir.


Leave A Reply