Hayatınızdan Eksik Etmemeniz Gereken 11 Süper Besin

0
Advertisement

Hayatınızdan eksik etmememiz gereken 11 süper besinin listesi ile birlikte bu besinlerin kısa açıklamaları ve neye iyi geldikleri

Şifa kaynağı 11 süper besin; İnsan sağlığının önemi sürekli yeni yaklaşımların gelişmesine ve hayatımıza yeni yiyeceklerin girmesine neden olmaktadır. Bu yeni ve şifa kaynağı yeni yiyecekler yüksek besin değerleri ile öne çıkmaktadır. Bu besinler üzerinde yapılan araştırma ve çalışmalar da bu yiyeceklerin oldukça özel olduklarını ortaya koymaktadır. İşte, şifa kaynağı 11 süper besin;

Spirulina

Kaynak: pixabay.com

1- Spirulina:

İlk sıradaki bu besin popülerliği bakımından da oldukça revaçta. Mavi ve yeşil alglerden mikroskobik bir yosun türü olan Spirulina, %60-70 oranındaki protein içeriği ile dünyanın en zengin ve kolayca sindirilebilen protein kaynaklarındandır. Ispanaktan 58 kat, dana ciğerinden de 28 kat fazla demir barındırmaktadır. B12 yönünden çok zengin bir besindir ve antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Cildi temizleme ve yenileme özelliğine de sahip olan Spirulina, hormonal bozukluklarda ve atletlerin yüksek enerji ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

2- Keten tohumu:

Yüksek miktarda Omega3 içeren keten tohumu, tokluk hissi verdiği gibi kolesterolü de düşürmektedir. Yüksek miktarda lif bulunan keten tohumu mide ve bağırsak iç duvarlarını temizlemekte ve kabızlığı gidermektedir. Hamile ve emzirmekte olan kadınların yanı sıra küçük çocukların tüketmesine uygun değildir.

Hindistan Cevizi Yağı

Kaynak: pixabay.com

3- Hindistan cevizi yağı:

Bu yağ potasyum, sodyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemine katkı sağlayan Hindistan cevizi yağı, sindirim sorunlarına karşı iyi gelmekte ve bağırsak emilimini kolaylaştırmaktadır. Zeytinyağına nazaran yüksek derecede dönüşüm geçirmediğinden pişirme için en uygun yağ türüdür. Kilo almayı önleyici özelliği bulunan bu yağ, karaciğerde yakılmakta ve enerjinin etkili bir şekilde yanmasını sağlamaktadır.

Yaban Mersini

Kaynak: pixabay.com

4- Yaban mersini:

Yetişme sezonunun kısıtlı bir süre olması nedeniyle taze bulunması oldukça zordur. Donmuş ya da kurutulmuş şekilde de tüketilebilmektedir. Antioksidan ve anti-kanserojen özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte, koruyucu enzimleri aktive etmektedir. Damar sertliğinde de iyi gelen Yaban mersini, romatizmal ve artrit ağrılarını da geçirmektedir. Mide ülseri, kabızlık, kanın temizlenmesi ve göz hastalıklarının da tedavisine iyi gelmektedir.

Advertisement
5- Karabuğday:

Gluten barındırmayan bir tahıl ürünü olan Karabuğday aslında buğday ailesine ait bir üye değildir. %13-15 oranında protein içeren karabuğday, en iyi hazmedilebilen proteini barındırmaktadır. Günlük 30 gr kadar tüketildiğinde yüksek kan basıncını düşürmekte, kilo vermeyi sağlamaktadır. Bu gıda B1,B2 ve P vitaminleri, magnezyum, manganez, potasyum, fosfat, kalsiyum, fosfor, çinko, demir, flavonoid ve lif yönünden de oldukça zengindir.

6- Goji:

Ülkemizde yalnızca kuru olarak satılan bu meyvenin içeriğinde 19 aminoasit, 21 mineral, B ve C vitaminleri ile kalsiyum bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile azalmaya başlayan dopamin ve serotonin ile birlikte büyüme hormonunun salgılanmasını da tetiklemektedir. Tahıl ve tohumlarda yer alan E vitamini bu meyvede %8 oranında yer almaktadır. Kansere karşı koruyucu özelliği de olan meyve DNA ve gözlerin korunmasında da etkilidir.

Arı Poleni

Kaynak: pixabay.com

7- Arı poleni:

Süper besinlerden biri olan arı poleninde %40 protein bulunmaktadır. İnsanın günlük alması gereken tüm besinleri içerdiği için oldukça faydalı bir besindir. İçeriğinde 22 değişik aminoasit, demir, kalsiyum, bakır, magnezyum, sodyum, çinko, silisyum, A ve B complex, C,D,E,H ve P vitaminlerini de barındırmaktadır. Yüksek besin değeriyle enerji veren arı poleni, kanda bulunan alyuvar sayısında %23-30 artış, hemoglobinde de %15 artış sağlamaktadır. Kanser tedavisinde ve hipertansiyon tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir.

kinoa

Kaynak: pixabay.com

8- Kinoa:

Yaklaşık 7 bin yıllık bir geçmişi bulunan Kinoa oldukça değerli bir tohum ve bunu sağlayan şey ise içeriğindeki aminoasit miktarıdır. İnsan için gerekli bütün aminoasitleri barındırdığından hayvansal proteine eşdeğer bir besin. Gluten içermeyen Kinoa susam familyasından gelmektedir ve gluten intoleransı olanlarca tercih sebebi. Magnezyum bakımından da zengin olan Kinoa ödem, şişkinlik, adet sancıları ve hipertansiyon sorunlarında birebir bir besin maddesi. Aynı zamanda cildin yıpranmalara karşı korunmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirici özelliği de bulunmaktadır.

Filizler

Kaynak: pixabay.com

9- Filizler:

Yetiştirilmesi en kolay besinler olan filizler, çiğ sebze ve meyvelere nazaran yüz kat daha fazla enzim barındırmaktadır. Yağ asitleri, mineral, protein, vitamin ve lif yönünden tahıl ve tohumlardan, sebze ve meyvelerden çok daha zengin bir besindir. Filizlendirmede kullanılabilecek en uygun besinler yeşil mercimek, maş fasulyesi, siyah mercimek, karabuğday, kinoa, nohut, çemen otu, brokoli, ay çekirdeği ve buğday tohumu gelir. Zengin lifli besinler olduğundan hazmetmek kolaydır ve ara öğünler yerine tüketilebilir.

Zerdeçal

Kaynak: pixabay.com

10- Zerdeçal:

Hindistan’ın baş tacı olan bu baharat bir çiçeğin kökünün kurutulması ve toz haline getirilmesi ile elde edilmektedir. İçeriğindeki Curcumin bileşeni sayesinde, kanserin başka organlara yayılmasını sağlayan maddeyi engellemektedir. Yani, kanserin önlenmesi ve yayılmasına karşı oldukça etkilidir. Tarçın ve karabiber ile kullanıldığında emilimi artmakta, Alzheimer, MS, Parkinson, menenjit ve beyin tümörü gibi hastalıklarda koruma ve tedaviye katkı sağlamaktadır.

Advertisement
Chlorella

Kaynak: pixabay.com

11- Chlorella:

Dünyanın en kaliteli ve en yüksek proteinli süper besinlerinden biri olan Chlorella tek hücreli, yeşil bir mikroalgdir. Üzerinde hala yoğun araştırmalar yapılan bu besin kaynağı B, C ve E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, çinko, magnezyum, omega3 yağ asitleri, klorofil ve beta karoten içermektedir. Radyasyona karşı koruyucu özelliği de olan Chlorella toksinlerin atılmasında çok etkilidir. Bağışıklığı güçlendiren bu besin maddesi, hasarlı hücreleri onarmakta ve kanserli hastalar açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply